Magyarországon évente több tízezer gyermek születik császármetszés útján. A műtét után kialakuló heg és a krónikus hegfájdalom sok nő mindennapjait keseríti meg kisebb-nagyobb mértékben évekkel a szülés után is. A szülési utáni császármetszés hegének és a hegfájdalom kezelése szerencsére egyáltalán nem lehetetlen feladat, így nem szükséges vele együtt élni.
Hogyan végzik a császármetszést?
A császármetszés során hét réteg szövetet vágnak át, hogy kiemelhessék a gyermeket az édesanya méhéből. A műtét során átvágásra kerül a bőrszövet, a zsírréteg, a hasfali kötőszövetek, a hasizmok, az izmokat borító kötőszövetek és az azokat rögzítő szalagok, a méh és a magzatburok.
A gyermek megszületését követően az orvosok az egyes rétegeket összevarrják, a sebszéleket egyesítik, mindent elkövetve annak érdekében, hogy a császármetszés során ejtett heg ne okozzon problémát. Mindezek ellenére is előfordulhat, hogy az egyes rétegek között külön is kialakulnak hegek, melyek később problémákat okozhatnak. A rétegek között lévő hegek idővel a mellettük lévő réteghez tapadhatnak, ezzel összeforrva akadályozzák azok szabad mozgását, amelyek panaszokat okozhatnak.
Császármetszés gyógyulási ideje
A császármetszés utáni gyógyulás általánosan 6 hétig tart, és három fázisa van. Az első fázis a gyulladásos szakasz, a második fázis a proliferációs szakasz, a harmadik pedig az átalakulási szakasz. A gyulladás 3-4 napig tart, ilyenkor a vágás duzzadt, vörös színű. Ezt követi a proliferációs szakasz, mely egy 3-4 hetes időszak. Ilyenkor megemelkedik a kollagén termelés, valamint új apró erek képződnek, amelyek segítik a sebgyógyulást. A heg egyre jobban összeforr, a heg sötétebbé, szélesebbé válik, és gyakran okoz kényelmetlenséget, illetve esztétikai problémákat.
A szakasz végén a kollagén nagyon gyorsan lebomlik, és az átalakulási szakaszba lépve a heg egyre vékonyabb, laposabb és világosabb lesz. Az átalakulás akár évekig is eltarthat, és ezután jelentkeznek a problémát jelentő hegfájdalom miatti kellemetlenségek.
Császármetszési hegfájdalom
Az egyes rétegek között lévő hegek fájdalmat okozhatnak, melyek lehetnek állandóak is, de sok esetben csak bizonyos mozgások, vagy tevékenységek esetén jelentkeznek. A hegek okozhatnak feszülésérzést, mozgáskorlátozottságot közvetlenül a heg környékén. Kiválthatnak gyakori vizelési ingert, emésztési problémákat okozhatnak, fájdalmas lehet a székelés, vagy megnehezíthetik a szexuális együttlétet.
Előfordulhat, hogy a derék- vagy hátfájásért is a császármetszési hegfájdalom a felelős, és sokszor nem is gyanítják, hogy a derékpanaszok hátterében a császármetszés utáni hegfájdalom áll. A derékpanaszok oka, hogy az uterosacralis szalagok a keresztcsonthoz tapadnak, amelyek korlátozzák a méh mozgékonyságát, ami derék, vagy keresztcsonti fájdalmat okozhat.
Hogyan történik a császármetszés hegének és a hegfájdalom kezelése?
A császármetszés hegének és a hegfájdalom kezelését a seb gyógyulási idejének letelte, azaz 6 hét után célszerű megkezdeni megelőző jelleggel is. A szöveteket mobilizálni kell, mely hasonló a masszázshoz. Ezzel lehetővé válik, hogy a rétegek ne tapadjanak egymáshoz, képesek legyenek elmozdulni egymáson, és ne alakulhasson ki a krónikus hegfájdalom.
A császármetszés hegének és a hegfájdalom kezeléséhez gyógytornász segítsége szükséges. A gyógytornász az esetleges probléma jellegétől függően alkalmazhat manuális terápiát, amely egy nagyon gyengéd és hatékony módszer a rétegek mobilizálására. Végezhet köpölyözést, amely során szilikonpoharakat, vagy tapadókorongot tapasztanak a hegre. A vákuum hatására a véráramlás fokozódik, amely enyhíti a fájdalmat és segítheti a rehabilitációt.
A méh és a belső szervek mozgásának és mobilitásának helyreállításának érdekében visceralis masszázs is segíthet, mely segít megszüntetni a belső szervek összetapadását, elősegíti a szervek mozgását, javítja az emésztést, és segíti a fájdalommentes légzés és testtartás kialakulását.
A császármetszés hegének és a hegfájdalom kezelése száraz tű kezeléssel
A császármetszés hegének és a hegfájdalom kezelése érdekében elsőként vezettük be a száraz tű, vagy angolul dry neeling kezelést. Az eljárás nagyon gyengéd és fájdalommentes. A kezelés során apró tűket szúrunk a hegbe, mely szinte azonnal csökkenti a fájdalmat. A kezelés hatására a heg ellaposodik, felpuhul és a rétegek letapadása is fokozatosan megszűnik. Ez az egyik legkedveltebb, és leghatékonyabb kezelési mód a műtéti hegek kezelésében.
Ha császármetszés utáni hegfájdalom nehezíti meg mindennapjait, ne várjon vele, kérjen segítséget. Ne éljen együtt a fájdalommal, kérjen időpontot, ahol kismedencei specialistáink segítenek megszüntetni a császármetszés okozta hegfájdalmakat!
További ide tartozó tartalom: Aranyér szülés után