Ha az aranyér kezeléséhez műtéti beavatkozás szükséges, az aranyér műtét után néhány dologra oda kell figyelni. Az aranyér eltávolítását többféle módszerrel lehet elvégezni, de a szükséges tennivalók javarészt megegyeznek.
Mennyi az aranyér műtét gyógyulási ideje?
Az aranyér műtét utáni gyógyulási időt nem lehet egészen pontosan meghatározni. Függ az alkalmazott beavatkozástól, valamint egyéni adottságok, esetleges szövődmények is befolyásolják a gyógyulási időt. Általánosságban elmondható, hogy a nem kimetszéses eljárásokkal (gumigyűrűzés, ultrahangos aláöltés) kezelt aranyér 1-2 héten belül várhatóan teljesen meggyógyul. Ha előrehaladott, súlyos stádiumú belső aranyér miatt kimetszéses eljárás szükséges, a gyógyulási idő 2-6 hétig is eltarthat.
A gyógyulási idő alatt kíméletes életmód javasolt, kerülni kell az erős fizikai igénybevételt, de a rendszeres, könnyed napi testmozgás kiemelten fontos. Az uszodákat, strandokat a gyógyulási idő alatt kerülni kell, a klóros víz nem tesz jót a sebnek, valamint a fürdőkben baktériumokat, fertőzéseket is könnyen össze lehet szedni.
Az aranyér műtét után kiemelt figyelmet kell fordítani a végbélnyílás higiéniájára, rendszeres tisztítás, esetleg ülőfürdő alkalmazása szükséges. Kerülni kell az irritatív hatású tusfürdőket, mosakodó géleket. A belső aranyér gyógyulási idejéről itt olvashat bővebben.
Aranyér műtét utáni munkába állás
Az aranyér műtét után szükséges pihenési időt befolyásolja az alkalmazott eljárás. Ha gumigyűrűzéssel történik az aranyér kezelése, nem szükséges kimaradni a munkából. A felhelyezett gumigyűrűnek köszönhetően az aranyér néhány nap alatt elfonnyad és leesik, mely enyhe vérzésen kívül más panaszt nem okoz. Nem jár fájdalommal, nem szükséges otthon maradni vele, vagy különösebben változtatni a megszokott mindennapokon, csak a nagyobb megterheléstől kell távol maradnunk.
Kimetszéses műtéti kezelés esetén, ha Longó műtétet (körkörös nyálkahártya kimetszés egy speciális eszközzel) végeznek, 1-2 hét szükséges a műtéti terület gyógyulásához, ameddig a pihenés és a kíméletes életmód javasolt. Ha a belső és külső aranyerek együtt duzzadnak meg, és emiatt hagyományos kimetszéses aranyér műtét válik szükségessé, a szükséges pihenési idő is megnő, akár 2-3 hét is lehet és enyhe fájdalom is jelentkezhet.
Meddig fáj az aranyér helye műtét után?
Az aranyér műtét utáni fájdalom jelentkezhet spontán is a műtét utáni néhány napban, de jellemzően leginkább székeléskor jelentkezik a fájdalom. Nagyon fontos, hogy a fájdalomtól való félelem miatt semmi esetre sem szabad visszatartani a székletet. Ha fájdalmas is, de erőlködés nélkül üríteni kell, mert a visszatartott széklet székrekedést okozhat, amely a műtéti heg sérülését, vagy újabb aranyér kialakulását okozhatja. Fájdalomcsillapításra használhatóak szájon át bevehető fájdalomcsillapítók vagy kúpok, esetleg kenőcsök, krémek, de az ülőfürdők is segítséget jelenthetnek az aranyér műtét utáni fájdalom csillapításában.
Aranyér műtét utáni táplálkozás
Az aranyért műtét után nagyon fontos a széklet megfelelő állagának beállítása. Ez nem csak a műtét miatt szükséges, hanem minden esetben, az aranyér kezelésének egyik legfontosabb része. A széklet optimális állagának eléréséhez fontos a rostban gazdag, székletlazító ételeket tartalmazó étrend bevezetése, és biztosítani a szervezetnek a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelt is. Javasolt a helyes táplálkozáson felül a rendszeres, nem megerőltető mozgás is, mely szintén jó hatással van a bélrendszer működésére és az anyagcsere folyamatokra.
A helyes táplálkozás és az aktív életmód nem csak a műtét utáni időszakban fontos, hanem utána is, hogy a későbbiekben ne alakuljon ki újra aranyeres probléma. A rostban gazdag táplálkozásról, a székletlazító ételekről itt olvashat bővebben.
Az aranyér műtétet mindenki szeretné elkerülni, de ha szükség van rá, akkor nincs más megoldás. Az aranyér műtét után viszonylag hamar vissza lehet térni a megszokott élethez és kis odafigyeléssel meg lehet előzni, hogy visszatérjenek az aranyeres problémák.