A nők életében az egyik legcsodálatosabb dolog, amikor világra hoznak egy új életet és anyává válnak. A terhesség és szülés során sok megpróbáltatás éri az anyák szervezetét, melynek egyik lehetséges problémája az aranyér kialakulása. Az aranyér szülés után már kevésbé nevezhető csodálatosnak, sőt egyáltalán nem az, mégis gyakori velejárója a terhességnek és a szülésnek is.

 

Miért alakul ki az aranyér szülés után?

Az aranyér egy vénás érhálózat, mely fontos szerepet tölt be mindenki szervezetében. A széklet és a gázok visszatartásában van fontos szerepe. Alapesetben vérrel telt, ilyenkor elzárja a végbelet. Ürítéskor a vér kiürül belőle, utat engedve a székletnek. A probléma akkor alakul ki, amikor folyamatos vérbőség van az aranyérben és ettől kitágul. Ilyen esetekben okoz problémákat, vérzést, fájdalmat, viszketést.

Mindenféle aranyér kialakulásában, így a szülés utáni aranyér esetében is, több tényező játszhat szerepet. Az aranyérre való hajlam genetikai, örökletes dolog is lehet, de a szülés utáni aranyér okai általában nem örökletesek.

Az aranyér összefüggésben van a vérkeringésünkkel. A terhesség során fellépő fokozott hasűri nyomás, a megemelkedett testsúly következtében az ágyéki szakaszon jelentősen megnő a vér mennyisége. A megnövekedett vérmennyiség miatt az aranyér kitágul, nem tud kellőképpen visszahúzódni, megsérül, és vérzés alakul ki. Ez gyakran már a terhesség során is kialakul, ezt nevezik terhességi aranyérnek.

Az aranyér szülés után leginkább a szülés közben fellépő, a gyermek világra hozásához szükséges, hatalmas erővel történő préselés miatt alakul ki. Sok esetben már terhesség alatt is megvan az aranyér, mely nem okoz különösebb problémát, de a szülés közben rosszabbodik az állapota.

Nemritkán akár évekig is rejtve maradnak a kismedencei izmok szülés alatti sérülései. Ezek a későbbiekben székelési nehézséget, fájdalmat, aranyerek kialakulását okozhatják, de hosszú távon akár székletvisszatartási nehézséggel is járhatnak.

 

Mit kell tenni a szülés utáni aranyérrel?

Az aranyér szülés után nagyon sokszor elmúlik magától néhány hét alatt. A kezdeti tünetek enyhítésére alkalmazható kúp, kenőcs, ülőfürdők. Fontos ilyenkor az ágyéki szakasz higiéniájára különösen odafigyelni, alaposan tisztálkodni székelés után, hogy ne okozhasson fertőzés a szülés során keletkező sebeken.

A szülés utáni aranyér probléma mihamarabbi elmúlása érdekében fontos odafigyelni az étkezésre. Minél több rostban gazdag élelmiszert kell fogyasztani (pl. zöldségek, gyümölcsök, árpa, rozs) és megfelelő mennyiségű folyadékot kell fogyasztani. Kerülni kell a zsíros, nehéz ételeket, a túlzott cukor fogyasztását, kávé fogyasztást, savat okozó ételek fogyasztását. Ezeket az ételeket szoptatás idején amúgy sem javasolt fogyasztani.

A helyes táplálkozás egyrészt jót tesz a teljes szervezetnek és a gyermek táplálásában is segít, másrészt a széklet megfelelő állagú lesz és nem irritálja, nem sérti fel az aranyeret.

A megfelelő táplálkozás kedvező hatással lehet a kötőszöveteink állapotára (így az aranyér ellen is): kerüljük a zsíros, nehéz ételeket, inkább a zsírmentes, fehérjében gazdag ételeket részesítsük előnyben. A kollagén a kötőszöveti rostok legfontosabb összetevője, igyekezzünk minél többet fogyasztani belőle.

A székelés során kerülni kell a túlzott erőlködést. Szorulás vagy kemény széklet esetén, amennyiben a táplálkozásbéli változások sem segítenek, székletlazítót is lehet alkalmazni, mely megkönnyíti a szükségletek elvégzését.

 

Ha a szülés utáni aranyér néhány héten belül nem múlik el magától, vagy súlyos panaszokat okoz, folyamatosan vérzik, állandóan kilóg a végbélből, vagy javulás helyett rosszabbodnak a panaszok, mindenképpen fel kell keresni egy proktológus szakorvost.

dr. Bánfalvi Péter vezető proktológus dr. Bánfalvi Péter - proktológus

Dr. Bánfalvi Aranyér Központ, A gyógyító gondoskodás
www.aranyeresseg.hu

Szakértőinkhez vizsgálatra való bejelentkezéshez kattintson ide,

vagy hívja a

+36(30)-868-0244

telefonszámot!

 

Szakértőink:

Dr. Pácsa Szilvia

Dr. Pácsa Szilvia

nőgyógyász, kismedence betegségek szakorvosa

Nőgyógyászként célom, hogy pácienseimet tudásommal gyógyuláshoz, és az egészséges élet megtartásához segítsem. Gyakorló orvosként folyamatosan keresem azokat a lehetőségeket, amelyek a hagyományos (gyógyszeres, műtéti) terápiás megoldásokat kiegészítve a gyógyulást gyorsabbá és hatékonyabbá képesek tenni. Vallom, hogy az egészség, az egyéni csúcsforma elérésének feltétele a testi-lelki egyensúly megteremtése, amelyhez a tudomány és a technika által kínált, bizonyítottan hatásos gyógyászati megoldásokat is érdemes felhasználni. Tovább >>

Dr. Mikes Csaba

Dr. Mikes Csaba

proktológus, sebész főorvos

Proktológia magánrendelést 2007 óta folytatok. A kórházi végbélsebészet mellett magánrendelésen a végbéltájéki panaszokkal (aranyeresség, condyloma, végbélviszketés, végbélsipoly, végbélberepedés, jó és rosszindulatú végbél és vastagbéldaganatok) hozzám forduló páciensek ellátását végzem, célom az alapos kivizsgálását követő pontos diagnózis felállítása és annak legkorszerűbb ellátása.

Dr. Lehoczki Gergely

Dr. Lehoczki Gergely

proktológus, sebész adjunktus

2009-es sebészeti szakvizsgám megszerzését követően kezdtem el proktológiai panaszokkal pácienseket ellátni és észleltem, hogy széles körű igény van a végbélbetegségek tüneteitől szenvedő páciensek empatikus, pontos, minőségi ellátására. A precíz és pontos megfigyelés, a tapasztalatok gyűjtése, beépítése a mindennapi gyakorlatba valamint a személyre szabott ellátás, gyógyítás, esetkövetés fontossága ragadott meg leginkább, ami mind a mai napig a fő motivációt jelentik számomra. A páciensek bizalmának elnyerése és megtartása szintén nagyon fontos számomra. Mindannyian ismerjük a mondást:”pontos mint egy sebész.” Ennek a jegyében szeretnék minden páciensem számára enyhülést, jobbulást, teljes gyógyulást nyújtani.

Tovább >>

Dr. Tóth-Fülöp Orsolya

Dr. Tóth-Fülöp Orsolya

proktológus, sebész szakorvos

Számomra a szakmaiság mellett a legfontosabb a páciens orientált légkör, amelyben megfelelő figyelmet és időt tudunk biztosítani a hozzánk fordulóknak. A Semmelweis Egyetem Általános Orvosi Karán végeztem, majd 2018-ban általános sebészeti szakvizsgát tettem. 2012 és 2023 között a Bajcsy-Zsilinszky Kórház Sebészeti, Érsebészeti és Mellkassebészeti Osztályán dolgoztam, 2018-tól megbízott tagja voltam a kórház onkoteam-jének. A Mellrákfórum civil szervezet aktivistájaként az egészségügyi tudatosságért kampányolok. A komplexebb ellátás céljából 2023-ban elvégeztem a Kismedence rehabilitáció biofeedbackkel tanfolyamot. … Tovább>>

Dr. Bánfalvi Péter

Dr. Bánfalvi Péter

vezető proktológus

Proktológiai magánrendelést 2006 óta folytatok. Célom, hogy vendégeink aranyér, és más végbél-megbetegedését a lehető legkisebb megterheléssel és a legjobb életminőséget megcélozva gyógyítsam meg, nagy felelősséggel járó és sokszor igazi kihívást jelentő munka a számomra. Feladatomnak rendszeres önképzéssel, a gyógyítás egyénre szabott, állandóan tökéletesedő módszereivel igyekszem megfelelni. 2012-ben felkértek Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja aranyérrel kapcsolatos információk megírására, 2014-ben és 2017-ben megkaptam az Év Magánrendelője verseny szakmai díját.

Tovább >>

További cikkek a témában:

Külső aranyér visszahúzódása

Külső aranyér visszahúzódása

Külső aranyér visszahúzódása Öndiagnosztikával helytelenül felállított kórisme, hogy a belülről kiköszönő aranyér külső aranyér. A külvilágra kerülő belső aranyér sérülékeny, ezért gyakran jár viszketéssel, váladékozással, vérzéssel, gyulladással.   Külső aranyér...

bővebben
Aranyér és dohányzás kapcsolata

Aranyér és dohányzás kapcsolata

A dohányzás napjaink egyik legnagyobb egészségügyi problémája. A férfiak több mint negyede, 27%-a dohányzik minden nap, míg a nők 22%-a használ valamilyen dohányterméket napi szinten. A dohányosok körében jóval nagyobb a súlyosabb megbetegedések kockázata, mint a...

bővebben
Jelentkezzen be rendelőnkbe!