A terhesség alatt jelentkező minden betegség azonnali pánikot kelt a kismamában.

Mi lesz most? Hogyan gyógyítható a baj a baba veszélyeztetése nélkül? – merülnek fel a kérdések, és nyugtalankodik az anyuka, amíg egy szakorvost fel nem keres.

Nem is érdemes mások mindent tudására hagyatkozni, és a szájhagyomány útján terjedő tuti tippekre hallgatni. Nem szabad kísérletezni. Az első trimeszterben különösen érzékeny a magzat minden behatásra. A gyógyszeres kezelésekkel ebben az időben nagyon csínján kell bánni.

Nézzük, kell-e aggódni, ha a terhesség alatt aranyér betegség alakul ki.

Mi az aranyér?

Egy vérrel teli „zsák” ami normál esetben jelen van a bélben. Funkciója a végbél zárásban fontos, normál esetben a picit duzzadt zsákocskák lég- és cseppmentesen zárják le a végbelet. Nyálkahártyából, érből és kötőszövetből áll. Aranyér betegség az, amikor ezek a képletek megnyúlnak, megduzzadnak, túlnőnek a normális szerepükön.

 

 

Aranyér terhesség alatt – kialakulása

 

A terhesség alatt jelentkező aranyér a kismamák 25%-át érinti. Egy részük már terhesség előtt is rendelkezett aranyérrel, de attól még előfordulhat, hogy eddig nem volt kifejezett panasza az anyukának.

Mitől alakulhat ki ilyen nagy számban az aranyér pont terhesség ideje alatt?

Az aranyér kialakulását elősegítő tényezők terhesség alatt sok esetben tőlünk függnek, befolyással bírunk rájuk, de előfordulnak tőlünk független, vagy a terhességgel járó okok is.

 

Lássuk mik ezek a tényezők:

  • örökletes tényezők (pl. veleszületett kötőszöveti gyengeség),
  • ülő, mozgásszegény életmód,
  • túlzott székletvisszatartás, székelési inger elnyomásakor létrejövő szorulás, székrekedés miatti kemény széklet
  • hasmenés miatti gyakori híg széklet,
  • rost- és folyadékszegény étrend,
  • túlsúly,
  • a méh belekre gyakorolt nyomása,
  • a terhesség miatti fokozott alhasi vérbőség

 

A hormonális változások, a méh belekre gyakorolt nyomása, az ágyhoz kötöttség (pl. veszélyeztetett terhesség esetén) és a nem megfelelő táplálkozási szokások okozhatnak szorulást. A szorulásért felelős lehet a kevés folyadék bevitel, az alacsony rosttartalmú ételek fogyasztása, a napi testmozgás csökkenése, vagy hiánya.

A szorulás székeléskor erőlködéssel társul. A kemény, száraz széklet és az erőlködés vezethet az aranyér kialakulásához, a bélfal, vagy a végbél sérüléséhez. Ezért fontos, hogy rost dúsan (zöldség-, gyümölcs-, müzli- és korpafélék) táplálkozzon a kismama, igyon sok folyadékot, mozogjon rendszeresen (a séta is kitűnő mozgás). A széklet megfelelő rendezése kardinális kérdés az aranyér tekintetében. Nagyon fontos tényező mind megelőzés, mind a gyógyulás vonatkozásában. Cél a laza, lágy székletet. Ezeket az akár apró változtatásokat a mindennapi életébe beépítve sokszor forradalmian pozitív változás állhat be az aranyér állapotában.

 

Aranyér terhesség alatt – végleg megmarad?

A szülés utáni 4-6 hónap alatt tapasztalatom szerint az aranyér visszahúzódik, jórészt magától gyógyul. Ezért a kismamának érdemes addig várni az eltávolítással kapcsolatos döntéssel. A műtéti érzéstelenítő alig, de a műtét utáni fájdalomcsillapítók részben megjelenhetnek az anyatejben, és a baba kímélése mindennél fontosabb. Az aranyér nem életveszélyes állapot. Gondoljuk át a műtétet alaposan, mert minden beavatkozás kockázattal jár, amit érdemes kerülni.

Fontos! A terhesség és szülés körüli kismedencei átalakulással, sérülésekkel kapcsolatban nem ritkán alakul ki végbélrepedés, ami főleg székeléssel kapcsolatos fájdalommal, vérzéssel, kisebb csomó keletkezésével jár. Ez nem összetévesztendő az aranyérrel. Ennek gyógyítására a fenti módszerek jórészt alkalmatlanok. Bízza szakemberre a diagnózis felállítását és a gyógymód meghatározását!

dr. Bánfalvi Péter vezető proktológus dr. Bánfalvi Péter - proktológus

Dr. Bánfalvi Aranyér Központ, A gyógyító gondoskodás
www.aranyeresseg.hu

Szakértőinkhez vizsgálatra való bejelentkezéshez kattintson ide,

vagy hívja a

+36(30)-868-0244

telefonszámot!

 

Szakértőink:

Dr. Pácsa Szilvia

Dr. Pácsa Szilvia

nőgyógyász, kismedence betegségek szakorvosa

Nőgyógyászként célom, hogy pácienseimet tudásommal gyógyuláshoz, és az egészséges élet megtartásához segítsem. Gyakorló orvosként folyamatosan keresem azokat a lehetőségeket, amelyek a hagyományos (gyógyszeres, műtéti) terápiás megoldásokat kiegészítve a gyógyulást gyorsabbá és hatékonyabbá képesek tenni. Vallom, hogy az egészség, az egyéni csúcsforma elérésének feltétele a testi-lelki egyensúly megteremtése, amelyhez a tudomány és a technika által kínált, bizonyítottan hatásos gyógyászati megoldásokat is érdemes felhasználni. Tovább >>

Dr. Mikes Csaba

Dr. Mikes Csaba

proktológus, sebész főorvos

Proktológia magánrendelést 2007 óta folytatok. A kórházi végbélsebészet mellett magánrendelésen a végbéltájéki panaszokkal (aranyeresség, condyloma, végbélviszketés, végbélsipoly, végbélberepedés, jó és rosszindulatú végbél és vastagbéldaganatok) hozzám forduló páciensek ellátását végzem, célom az alapos kivizsgálását követő pontos diagnózis felállítása és annak legkorszerűbb ellátása.

Dr. Lehoczki Gergely

Dr. Lehoczki Gergely

proktológus, sebész adjunktus

2009-es sebészeti szakvizsgám megszerzését követően kezdtem el proktológiai panaszokkal pácienseket ellátni és észleltem, hogy széles körű igény van a végbélbetegségek tüneteitől szenvedő páciensek empatikus, pontos, minőségi ellátására. A precíz és pontos megfigyelés, a tapasztalatok gyűjtése, beépítése a mindennapi gyakorlatba valamint a személyre szabott ellátás, gyógyítás, esetkövetés fontossága ragadott meg leginkább, ami mind a mai napig a fő motivációt jelentik számomra. A páciensek bizalmának elnyerése és megtartása szintén nagyon fontos számomra. Mindannyian ismerjük a mondást:”pontos mint egy sebész.” Ennek a jegyében szeretnék minden páciensem számára enyhülést, jobbulást, teljes gyógyulást nyújtani.

Tovább >>

Dr. Tóth-Fülöp Orsolya

Dr. Tóth-Fülöp Orsolya

proktológus, sebész szakorvos

Számomra a szakmaiság mellett a legfontosabb a páciens orientált légkör, amelyben megfelelő figyelmet és időt tudunk biztosítani a hozzánk fordulóknak. A Semmelweis Egyetem Általános Orvosi Karán végeztem, majd 2018-ban általános sebészeti szakvizsgát tettem. 2012 és 2023 között a Bajcsy-Zsilinszky Kórház Sebészeti, Érsebészeti és Mellkassebészeti Osztályán dolgoztam, 2018-tól megbízott tagja voltam a kórház onkoteam-jének. A Mellrákfórum civil szervezet aktivistájaként az egészségügyi tudatosságért kampányolok. A komplexebb ellátás céljából 2023-ban elvégeztem a Kismedence rehabilitáció biofeedbackkel tanfolyamot. … Tovább>>

Dr. Bánfalvi Péter

Dr. Bánfalvi Péter

vezető proktológus

Proktológiai magánrendelést 2006 óta folytatok. Célom, hogy vendégeink aranyér, és más végbél-megbetegedését a lehető legkisebb megterheléssel és a legjobb életminőséget megcélozva gyógyítsam meg, nagy felelősséggel járó és sokszor igazi kihívást jelentő munka a számomra. Feladatomnak rendszeres önképzéssel, a gyógyítás egyénre szabott, állandóan tökéletesedő módszereivel igyekszem megfelelni. 2012-ben felkértek Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja aranyérrel kapcsolatos információk megírására, 2014-ben és 2017-ben megkaptam az Év Magánrendelője verseny szakmai díját.

Tovább >>

További cikkek a témában:

Külső aranyér visszahúzódása

Külső aranyér visszahúzódása

Külső aranyér visszahúzódása Öndiagnosztikával helytelenül felállított kórisme, hogy a belülről kiköszönő aranyér külső aranyér. A külvilágra kerülő belső aranyér sérülékeny, ezért gyakran jár viszketéssel, váladékozással, vérzéssel, gyulladással.   Külső aranyér...

bővebben
Aranyér és dohányzás kapcsolata

Aranyér és dohányzás kapcsolata

A dohányzás napjaink egyik legnagyobb egészségügyi problémája. A férfiak több mint negyede, 27%-a dohányzik minden nap, míg a nők 22%-a használ valamilyen dohányterméket napi szinten. A dohányosok körében jóval nagyobb a súlyosabb megbetegedések kockázata, mint a...

bővebben
Jelentkezzen be rendelőnkbe!