https://aranyer.blog/aranyeres-csomo/A belső aranyér 4 stádiumát ismerjük, melynek különböző gyógyulási ideje van.
Az aranyér kialakulása, és a megfelelő kezelés megkezdése között eltelt idő, és a fellépő társbetegségek nagyban befolyásolják az aranyér stádiumait, a kezelésük fajtáját és a gyógyulási időt.
Egy elhanyagolt, vagy éveken át folyamatos panaszokat okozó, csak tünetileg kezelt belső aranyér sokszor már csak műtéti megoldással gyógyítható. A műtéti megoldás fajtája szerint a szövődménymentes gyógyulási idő kis mértékben eltérő lehet, de kb. 2-4 hét. Ez idő alatt szükséges a műtött terület fokozott gondozása, tisztán tartása, és az orvosi előírásnak megfelelő készítmények alkalmazása, és pihenés.
A belső aranyér gyógyulási ideje 1. stádiumban
A belső aranyér még a végbél belsejében helyezkedik el, és okoz keményebb széklet ürítésénél vérzést. Egyébként nyugalomban van. A tünetmentesség attól függ, mennyire tartjuk be az életmódváltással járó tanácsokat:
- Kezdjük az ülő, mozgásszegény életmód megváltoztatásával a gyógyulást. A rendszeres testmozgás jótékony hatással van a bélmozgásra.
- A rendszeres székletürítés, és a széklet megfelelő állaga nagyon fontos a belső aranyér kezelés szempontjából. Tudatosan figyeljünk oda arra, mit eszünk meg. Legyen rostban gazdag (zöldség, gyümölcs, müzli, korpa félék), ami gondoskodik a széklet lazításáról. A székrekedés, de a hasmenés is az ellenségünk. Ha az étrend nem segít, mértékkel jöhetnek a széklet lágyítók.
- Sok folyadékot kell fogyasztani.
- A csípős, túl fűszeres ételek és az alkohol irritálják a bél nyálkahártyáját, hozzájárulnak a belső aranyér kialakulásához
- A túlsúly is a kiváltó tényezők közé tartozik. Csökkentse testsúlyát. A megfelelő rostdús táplálkozás, és a testmozgás bevezetése ehhez hozzá is segíti.
A tabletták, és kúpok ebben a stádiumban segítenek a gyógyulási idő tünetmentessé tételében, de a probléma gyökerének a megoldása, csak a kiváltó ok megszüntetése lehet. Ha a kiváltó ok megmarad, a belső aranyeres panaszok időről időre kiújulnak. Beavatkozást ez az állapot nem igényel.
A legfontosabb talán, hogy az esetleges rossz székelési rutinunkon változtassunk, ebben segíthet a rossz székelési szokásokkal kapcsolatos oktatóanyagunk, melyet a www.aranyertitkok.hu oldalon ingyenesen megkap.
A belső aranyér gyógyulási ideje 2-4. stádiumban
A belső aranyér gyógyulási ideje az alkalmazott beavatkozás, műtéti eljárás, és a beteg egyéni adottságainak függvénye. A gyógyulási idő személyenként eltérő lehet.
Enyhébb stádiumokban a belső aranyér kezelése leggyakrabban gumigyűrűzéssel történik.
A gumigyűrűzés műtét után a napi életvitel megváltoztatására legtöbbször nincs szükség. Általában nem befolyásolja a munkaképességet, a mindennapi életet (fürdés, étkezés, könnyű sportolás), és szövődmény kialakulásának veszélye alacsony. A gumigyűrűbe szorított és elhalt aranyeres csomó, vagy zsák gyakran észrevétlenül, 3-4 nap alatt lökődik le, semmilyen kényelmetlenséggel, fájdalommal nem jár. A lelökődéssel csak egy kis vérzés jelentkezhet. A gyógyulás ideje 1-2 hét, mely idő alatt nem lehet fizikai munkát végezni, és a nagyfokú megerőltetés nem javasolt.
A nagy, körkörös belső aranyerek esetén alkalmazott Longo műtét, vagyis a körkörös nyálkahártya kimetszése esetén , a műtéti terület gyógyulási ideje 1-2 hét. Pihenés javasolt a munkaképesség csökkenése miatt. A hámhiány miatt fokozott odafigyelést igényel, és megfelelő kezelést, hogy elkerülhetőek legyenek a szövődmények. A teljes gyógyulás 4 hét. Amennyiben a nagy belső aranyerek nem helyezkednek el körkörösen, akár ultrahang vezérelten le lehet kötni az aranyereket. Ennek gyógyulási ideje általában 1-3 hét.
A belső aranyerek általában a külsőkkel együtt duzzadnak meg. Ilyenkor a problémás külső és belső aranyér műtéti kimetszése, eltávolítása jelenti a megoldást. Mivel kívül is történik metszés, ennek gyógyulási ideje a leghosszabb, általában 3-5 hét.
A belső aranyér gyógyulási ideje jól láthatóan nem általánosítható. Egy körülbelül időpontot lehet meghatározni, egy átlagot, de a gyógyulási időt csak személyre szabottan, a belső aranyér állapotának, a választott terápia meghatározásával lehet biztosabban becsülni.
Mindenképp szükséges a proktológus szakember felkeresése, a vizsgálatok elvégzése ahhoz, hogy a belső aranyér gyógyulási ideje a lehető legrövidebb legyen.
A szakszerű kezelés megkíméli a beteget a hosszasan, elnyúlóan, vagy folyamatosan visszatérő panaszoktól. A mindennapi élet nem lesz gyötrelmes, kellemetlen, kényelmetlen. Általában hamar meg lehet szabadulni a panaszoktól.
Bízza magát szakemberre! Keresse fel proktológiai szakrendelőnket.
Kérjen időpontot most!
dr. Bánfalvi Péter vezető proktológus
Dr. Bánfalvi Aranyér Központ, A gyógyító gondoskodás
www.aranyeresseg.hu
Szakértőinkhez vizsgálatra való bejelentkezéshez kattintson ide,
vagy hívja a
+36(30)-868-0244
telefonszámot!
Szakértőink:

Dr. Pácsa Szilvia
nőgyógyász, kismedence betegségek szakorvosa
Nőgyógyászként célom, hogy pácienseimet tudásommal gyógyuláshoz, és az egészséges élet megtartásához segítsem. Gyakorló orvosként folyamatosan keresem azokat a lehetőségeket, amelyek a hagyományos (gyógyszeres, műtéti) terápiás megoldásokat kiegészítve a gyógyulást gyorsabbá és hatékonyabbá képesek tenni. Vallom, hogy az egészség, az egyéni csúcsforma elérésének feltétele a testi-lelki egyensúly megteremtése, amelyhez a tudomány és a technika által kínált, bizonyítottan hatásos gyógyászati megoldásokat is érdemes felhasználni. Tovább >>

Dr. Mikes Csaba
proktológus, sebész főorvos
Proktológia magánrendelést 2007 óta folytatok. A kórházi végbélsebészet mellett magánrendelésen a végbéltájéki panaszokkal (aranyeresség, condyloma, végbélviszketés, végbélsipoly, végbélberepedés, jó és rosszindulatú végbél és vastagbéldaganatok) hozzám forduló páciensek ellátását végzem, célom az alapos kivizsgálását követő pontos diagnózis felállítása és annak legkorszerűbb ellátása.

Dr. Lehoczki Gergely
proktológus, sebész adjunktus
2009-es sebészeti szakvizsgám megszerzését követően kezdtem el proktológiai panaszokkal pácienseket ellátni és észleltem, hogy széles körű igény van a végbélbetegségek tüneteitől szenvedő páciensek empatikus, pontos, minőségi ellátására. A precíz és pontos megfigyelés, a tapasztalatok gyűjtése, beépítése a mindennapi gyakorlatba valamint a személyre szabott ellátás, gyógyítás, esetkövetés fontossága ragadott meg leginkább, ami mind a mai napig a fő motivációt jelentik számomra. A páciensek bizalmának elnyerése és megtartása szintén nagyon fontos számomra. Mindannyian ismerjük a mondást:”pontos mint egy sebész.” Ennek a jegyében szeretnék minden páciensem számára enyhülést, jobbulást, teljes gyógyulást nyújtani.

Dr. Simon Balázs
proktológus, sebész szakorvos
A Szegedi Tudományegyetemen végeztem orvosként és angol orvosi szakfordító- és tolmácsként.
A proktológiával már sebész éveim eleje óta foglalkozom. 2020-ban szakvizsgáztam sebészetből kiváló minősítéssel. A szakvizsga előtt megfordultam a már akkor felfelé ívelő magánellátás több területén és rengeteg tapasztalatot szereztem kommunikációból, sokat tanultam a kiegyensúlyozott, partnerségen alapuló orvos-beteg kapcsolatról.
A klasszikus proktológia eszköztára mára kiszélesedett, a nagyobb műtéteket egyre inkább a műtét nélküli megoldások előzik meg, váltják fel. Rendeléseimen arra törekeszem, hogy … Tovább>>

Dr. Bánfalvi Péter
vezető proktológus
Proktológiai magánrendelést 2006 óta folytatok. Célom, hogy vendégeink aranyér, és más végbél-megbetegedését a lehető legkisebb megterheléssel és a legjobb életminőséget megcélozva gyógyítsam meg, nagy felelősséggel járó és sokszor igazi kihívást jelentő munka a számomra. Feladatomnak rendszeres önképzéssel, a gyógyítás egyénre szabott, állandóan tökéletesedő módszereivel igyekszem megfelelni. 2012-ben felkértek Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja aranyérrel kapcsolatos információk megírására, 2014-ben és 2017-ben megkaptam az Év Magánrendelője verseny szakmai díját.
További cikkek a témában:
Nyaralás aranyérrel: Hasznos tippek a tünetek enyhítésére és megelőzésére a nyári szezonban
Az aranyér egy olyan állapot, amikor a végbélben és a végbélnyílásban található vénákkitágulnak és duzzanatot okoznak. Ez a betegség jelentős kellemetlenséget okozhat azérintettek számára, különösen nyáron, amikor még nehezebb lehet a helyzet. A nyári hőség, a...
Gasztróenterológus vagy dietetikus?
A gasztroenterológus és a dietetikus egymáshoz közel álló szakmák, gyakran dolgoznak együtt, egymást segítve. Mindkettő a táplálkozással, az emésztőrendszer működésével foglalkozik. Ebben a cikkben segítünk eligazodni abban, hogy gasztroenterológus, vagy dietetikus...
Mit tegyen szorulás ellen?
A szorulás sokakat érint, különösen gyakori a probléma a 60 év feletti korosztálynál. A nehéz, fájdalmas székelés nagyon kellemetlen, és egy önmagát erősítő probléma, ezért a szorulás ellen fontos tenni valamit. Nem kell egyből gyógyszerekhez nyúlni, léteznek...
Mik a jó hasfogó ételek hasmenés ellen?
A hasmenés sosem kellemes, és általában a lehető legrosszabbkor jön elő. Ilyenkor az ember közérzete rossz, gyengének, fáradtnak érzi magát. Nagy megterhelést jelent a szervezetnek a probléma. A híg és gyakori, savas széklet megterheli az emésztőrendszert, és a...
Milyen az egészséges széklet színe?
Székelés után általában nem szoktuk sokat nézegetni a végeredményt, pedig néha nem árt tüzetesebben is megnézni. A széklet színe és a szaga is sok mindent elárulhat szervezetünk állapotáról. Tükrözi étkezési szokásainkat, valamint a szerveink állapotára utaló jeleket...
A torna jótékony hatása a szervezetre
A torna előnyei A torna egy hihetetlenül sokoldalú mozgásforma, amely számos fizikai és pszichológiai előnnyel jár. Fizikailag segít az izomerő, a koordináció és a rugalmasság fejlesztésében. Emellett testtudatra és egyensúlyérzékre is tanít. A mentális oldalon a...
Végbél váladékozás okai
A végbélből jövő váladék igen kellemetlen. Zavaró érzés, mely az egész napot végig kísérheti, diszkomfort érzést okoz. Sok esetben kellemetlen szaggal is járhat, mely lelki problémákhoz is gyakran vezet. A végbél váladékozás okai sokfélék lehetnek. Végbél...
A végbél anatómiája
A végbél az emésztőrendszerünk utolsó része, mely fontos szerepet tölt be mindennapjainkban. Többnyire nem gondolunk testünk ezen részére, csak ha valamilyen probléma merül fel működésében. A végbél anatómiája, működése és szerepe nagyon fontos a mindennapjainkban,...
Sperti vagy Reparon? Ez itt a kérdés!
Az aranyér tüneteinek enyhítésére számtalan vény nélkül is kapható kenőcs, krém, vagy kúp kaphatók a patikákban. A két leginkább ismert talán a Sperti vagy Reparon végbélkúpja és végbélkenőcse. Mielőtt azonban döntene, hogy Sperti, vagy Reparon, érdemes megismerni a...