Napjainkban egyre nagyobb figyelem terelődik a emésztőrendszer, azon belül is a vastagbél állapotára. Gyakran olvasni, hogy a vastagbélben az évek során felhalmozódnak méreganyagok, amelyek eltávolítására a béltisztító kúra egy hasznos és jó megoldás. Örvendetes, hogy egyre nagyobb figyelmet kap a vastagbél és az emésztés állapota, azonban a béltisztítás semmiképpen sem egy szükséges és rendszeresen elvégzendő procedúra.
Mit is jelent a béltisztító kúra?
A béltisztító kúra a vastagbél és a végbél teljes kiürítését, tisztítását jelenti. Vastagbéltükrözés előtt alkalmazzák a leggyakrabban, hogy a vizsgálatot végző orvos át tudja tekinteni a vastagbelet a tükrözés során. A tükrözéshez egy kamerával ellátott endoszkópot, úgynevezett kolonoszkópot használ.
Ahhoz, hogy az eszközzel kellőképpen át tudja tekinteni a vastagbél nyálkahártyáját, fel tudja mérni az állapotát, észrevegye az esetleges problémákat, a vastagbélnek üresnek és tisztának kell lenni. Ehhez nélkülözhetetlen a béltisztító kúra, mely diétából és hashajtó készítmények alkalmazásából áll.
Szükséges-e a béltisztítás házilag?
A béltisztítás otthon, házilag, saját elhatározásból egyáltalán nem szükséges! Az egészségesen működő vastagbél rövid időn belül teljesen megújítja a nyálkahártyáját, és ezzel tisztítja saját magát. Évezredek óta, amióta létezik az emberiség, mindennemű tisztítás nélkül teszi a dolgát: felszívja a folyadékot és a tápanyagok egy részét, mely fontos szerepet játszik a szervezetünk működésénél. Ebbe a folyamatba beavatkozni nem csak, hogy felesleges, de veszélyes is lehet!
Béltisztító kúra veszélyei
A saját elhatározásból, nem orvosi javallatra, és nem orvosi felügyelet mellett végzett béltisztító kúra több veszélyt is hordozhat magában. A vastagbélben több olyan jótékony hatású baktérium is található, mely az egészséges bélműködéshez szükséges.
A béltisztítással ezek a baktériumok is kiürülhetnek. Ezek kiürülésével azonban elszaporodhatnak a kártékony baktériumok, amelyek különféle emésztési problémákat eredményezhetnek. A rendszeresen végzett béltisztítás felboríthatja a belek, a bélnyálkahártya, illetve a bél mikrobiom működését is. Ez emésztési és székelési problémákhoz vezethet.
Lehetséges betegségek
Nem csak a bélrendszer egyensúlyát boríthatja fel a béltisztítás, de előidézhet, súlyosbíthat, vagy elfedhet különféle betegségeket is. A béltisztítással együtt járó hashajtás, egyes esetekben a belek átmosása okozhat aranyeret, végbélrepedést, sérülhet a bél nyálkahártyája, mely gyulladáshoz vezethet. A meglévő aranyeres, végbélrepedéses panaszok a béltisztító kúra alatt akár súlyosbodhatnak is.
A belek tisztításával időszakosan megszűnhetnek olyan panaszok, amelyek hátterében valamilyen kezeletlen betegség áll. Gyakran ajánlják a béltisztító kúrákat különféle panaszokra, mint pl székrekedés, puffadás, hasi görcsök, stb. Ezek mind jelezhetnek akár komoly, daganatos megbetegedést is.
A béltisztítás hatására csökkenhetnek, vagy akár ideiglenesen meg is szűnhetnek a tünetek, ezzel igazolva a béltisztítás hatásosságát. Ez nagyon veszélyes lehet, mert a rendszeres tüneti “kezelés” miatt csak akkor jutnak majd orvoshoz a betegek, amikor már előrehaladt a probléma, és ez akár életveszélyes is lehet.
Mit tehet a belei és emésztése támogatásáért?
A béltisztítást anélkül, hogy orvos javasolná, nem szükséges elvégezni. A belek tisztulási folyamatait azonban lehet, sőt erősen javasolt is támogatni. Ehhez azonban nincs szükség béltisztító kúrára, hashajtásra vagy bélmosásra, csak néhány életmódbeli változtatás bevezetésére és odafigyelésre.
Béltisztító kúra biztonságosan
Az emésztőrendszer hatékony működését nagyban támogathatjuk azzal, ha odafigyelünk, hogy mit eszünk. Kerüljük a feldolgozott, nehezen emészthető cukros, fűszeres, zsíros élelmiszereket és kerüljük az alkoholfogyasztást, dohányzást! Helyette fogyasszunk rostban gazdag élelmiszereket.
Együnk pl.: nyers zöldségeket, gyümölcsöket, könnyen emészthető húsféléket, teljes kiőrlésű gabonaféléket, olajos magvakat, és biztosítsuk szervezetünk számára a megfelelő mennyiségű (napi 2-2,5 liter) folyadékot, lehetőség szerint tiszta víz formájában. Naponta legalább 30 percet mozogjunk, és amennyire lehet, igyekezzünk csökkenteni a stresszt is.
Panasz esetén kérjen orvosi segítséget!
A béltisztító kúra bizonyos esetekben és csak orvosi javaslatra lehet indokolt. A rendszeres béltisztítás házilag azonban egyáltalán nem szükséges, sok esetben inkább káros és veszélyes, mint hasznos. Ha állandó, vagy rendszeresen visszatérő emésztési, székelési gondok, hasi görcsök, fájdalmak, vérzés, vagy bármilyen más panasz jelentkezik, kísérletezés helyett keressen fel szakértőt, gasztroenterológust!