Hogy néz ki az aranyér?

hogy néz ki az aranyér

Az aranyér egy kellemetlen betegség, mely a lakosság igen nagy részét érinti, vagy érinteni fogja. Különösen az 50 feletti korosztályt veszélyezteti a kialakulása, de fiatalabbaknál is igen gyakran jelentkeznek a tünetek. Akinél jelentkeznek az aranyér betegség panaszai, előbb utóbb elgondolkodik azon, hogyan is néz ki az aranyér. Önmagunkon igen nehéz megtekinteni, és minden esetben szakorvos segítségét javasolt kérni az öndiagnózis helyett, de azért elmondjuk, hogy néz ki az aranyér.

Hogy néz ki a belső aranyér?

A belső aranyér a végbél belső falában található érhálózat, mely a széklet és a gázok visszatartásában játszik fontos szerepet, folyadék- és légmentes zárást biztosít a végbélnek. A végbélnyílástól kb. 3 centiméterre helyezkedik el, és általában 3-12 aranyér párna található. Amikor jól működnek ezek a párnák, észrevétlenül teszik a dolgukat.

Ha a belső aranyér kitágul, akkor beszélhetünk aranyér betegségről, mely általában a fokozott hasűri nyomás (erőlködés, hirtelen fizikai megterhelés, túlsúly, ülő életmód) miatt alakul ki. A kitágult aranyér nem tudja optimálisan ellátni a feladatát, az aranyér szövetei elvékonyodnak, megnyúlnak és sérülékennyé válnak. Ezt követően jelentkeznek az aranyér okozta panaszok, melyek az időnként jelentkező véres wc papírtól kezdve, a végbélből folyamatosan kilógó, vérzékeny, váladékozó, viszkető, fájdalmas aranyérig terjedhetnek.

A belső aranyér súlyosságát tekintve négy stádiumra osztható, melyek eltérő panaszokat okoznak. A legenyhébb, első stádiumban lévő aranyér nem okoz fájdalmat, jelenlétét a véres széklet, vagy a véres wc papír jelzi, nincs előesett állapotban, azaz nem lóg ki a végbélből. A második stádiumban lévő aranyér székelés közben előesik, kilóg a végbélből, de spontán visszahúzódik székelés után, és szinte észrevehetetlen. Az első és második stádiumban lévő belső aranyér proktológiai műszeres vizsgálat nélkül szabad szemmel nem is látható, így ezekben a stádiumokban még nem igazán beszélhetünk arról, hogy néz ki az aranyér.

A harmadik stádiumú aranyér már annyira kitágult, hogy nem tud visszahúzódni önmagától, de kézzel még könnyen visszahelyezhető. A negyedik stádiumban folyamatosan előesett állapotban van az aranyér, és kézzel sem helyezhető vissza. A harmadik és negyedik stádiumú aranyér szemmel is jól látható. Az aranyér kötőszövetes szerkezetét nyálkahártya fedi. A kitüremkedések, amelynek száma attól függ, hogy hány aranyeres párna tágult ki, nyákot termelnek. Amikor kitüremkedik a végbélből, fehéres, rózsaszínes megjelenése van, felszíne nedves, váladékos. Sérülés esetén vér is megjelenhet rajta.

Hogy néz ki az aranyér, ha külső aranyér probléma alakul ki?

A külső aranyér bevérzése a végbélnyílás szélén alakul ki, amely egy hirtelen kialakuló visszér tágulat. Rögtön fájdalommal, feszítő érzéssel jelentkezik. Az azonnal jelentkező fájdalmat a bőr alatt lévő, berögösödött visszér tágulásának feszítő hatása okozza. Gyakran alakul ki vérrög a helyén. A kezdeti intenzív tünetek pár nap után, a bőr kitágulásával enyhülnek, és a külső aranyérben lévő rög néhány héten belül felszívódik. Helyén megmaradhat egy kis bőrnyúlvány, mely a későbbiekben higiéniai és esztétikai problémákat okozhat.

A külső aranyér a végbél szélén, csomó formájában jelentkezik, mely szemmel is jól látható, de tapintással jóval könnyebb megtalálni. Fájdalmas, érzékeny duzzanat a végbél szélének környékén. A bőrfeszülés időszakában megsérülhet, olyankor vérzés, hegesedés jelentkezhet, de mivel nem belülről jön és nem borítja nyálkahártya, így nyákot nem termel.

Fontos tudni, hogy az aranyérhez hasonló panaszokat más, jóval komolyabb betegségek is okozhatnak. Hiába tudja, hogy hogy néz ki az aranyér, a probléma hosszútávú és biztonságos kezeléséhez szakorvos segítsége szükséges. Ha jelentkeznek a végbéltáji tünetek, ne halogassa, keressen fel egy szakorvost!

Dr. Bánfalvi Péter

dr. Bánfalvi Péter vezető proktológus

Dr. Bánfalvi Aranyér Központ, A gyógyító gondoskodás
www.aranyeresseg.hu

Központunk kétszer is az Év Magánrendelője díj nyertese

„Küldetésünk, hogy könnyebbé tegyük az Ön életét végbélproblémáinak megelőzésével és meggyógyításával, egészségközpontjainkban és online tanácsadással.
Hisszük, hogy minden embernek alapvető joga, hogy egészségesen, egészségügyi problémáktól mentesen, szabadon élhesse életét, és Egészségügyi Központunknak minden hiteles módon segítenie kell őt abban, hogy ezt el is érhesse.”

Bejelentkezés központjainkba

Kattintson ide a kivizsgálásra való bejelentkezéshez!

Aranyér Központjaink:

Az első vizithez javasolt:

(Végbélvizsgálat előtt mindenképpen ajánlott!) Videók, tanácsok, „munkafüzet”, mindez teljesen ingyen!

Főbb betegségek Központjaink honlapján

Kategóriák

Legutóbbi bejegyzések

Szakértőinkhez vizsgálatra való bejelentkezéshez kattintson ide, vagy hívja a +36(30)-868-0244 telefonszámot!

Szakértőink

Dr.-Pácsa-Szilvia

Dr. Pácsa Szilvia

nőgyógyász, kismedence betegségek szakorvosa

Nőgyógyászként célom, hogy pácienseimet tudásommal gyógyuláshoz, és az egészséges élet megtartásához segítsem. Gyakorló orvosként folyamatosan keresem azokat a lehetőségeket, amelyek a hagyományos (gyógyszeres, műtéti) terápiás megoldásokat kiegészítve a gyógyulást gyorsabbá és hatékonyabbá képesek tenni….

Dr.-Tóth-Fülöp-Orsolya

Dr. Tóth-Fülöp Orsolya

proktológus, sebész szakorvos

Számomra a szakmaiság mellett a legfontosabb a páciens orientált légkör, amelyben megfelelő figyelmet és időt tudunk biztosítani a hozzánk fordulóknak. A Semmelweis Egyetem Általános Orvosi Karán végeztem, majd 2018-ban általános sebészeti szakvizsgát tettem. 2012 és 2023 között a Bajcsy-Zsilinszky Kórház Sebészeti, Érsebészeti és Mellkassebészeti Osztályán dolgoztam…

Dr.-Lehoczki-Gergely

Dr. Lehoczki Gergely

proktológus, sebész adjunktus

2009-es sebészeti szakvizsgám megszerzését követően kezdtem el proktológiai panaszokkal pácienseket ellátni és észleltem, hogy széles körű igény van a végbélbetegségek tüneteitől szenvedő páciensek empatikus, pontos, minőségi ellátására. A precíz és pontos megfigyelés, a tapasztalatok gyűjtése, beépítése a mindennapi gyakorlatba valamint a személyre szabott ellátás, gyógyítás, esetkövetés fontossága…

Dr.-Bánfalvi-Péter

Dr. Bánfalvi Péter

vezető proktológus

Proktológiai magánrendelést 2006 óta folytatok. Célom, hogy vendégeink aranyér, és más végbél-megbetegedését a lehető legkisebb megterheléssel és a legjobb életminőséget megcélozva gyógyítsam meg, nagy felelősséggel járó és sokszor igazi kihívást jelentő munka a számomra. Feladatomnak rendszeres önképzéssel, a gyógyítás egyénre szabott, állandóan tökéletesedő módszereivel igyekszem megfelelni. 2012-ben felkértek Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja aranyérrel kapcsolatos információk megírására, 2014-ben és 2017-ben megkaptam az Év Magánrendelője verseny szakmai díját.

Kérje szorulás, aranyér elleni tanácsainkat ajándékba!

Eddigieknél még több, máshol nem fellelhető, személyre szabott értékes információt, gyakorlatias tippet, trükköt kap aranyér szakértőnktől,  Dr. Bánfalvi Pétertől ​a gond- és aranyérmentes székeléshez!

További cikkek a témában

vastagbélpolip

A vastagbélpolip egyike azoknak az elváltozásoknak, melyek sokáig teljesen tünetmentesen, észrevétlenül fejlődhetnek ki. Sok esetben nem okoznak semmilyen problémát, de akár komoly következményekkel is járhatnak.

béltisztító kúra

Napjainkban egyre nagyobb figyelem terelődik a emésztőrendszer, azon belül is a vastagbél állapotára. Gyakran olvasni, hogy a vastagbélben az évek során felhalmozódnak méreganyagok, amelyek eltávolítására

vastagbéltükrözés

A vastagbéltükrözés, más néven kolonoszkópia, a vastagbelet érintő megbetegedések, elváltozások diagnosztikájában az egyik legfontosabb vizsgálat. Sokan tartanak tőle, félnek a vizsgálatot övező kellemetlen élményektől, az

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Kérje szorulás, aranyér elleni tanácsainkat ajándékba!

Eddigieknél még több, máshol nem fellelhető, személyre szabott értékes információt, gyakorlatias tippet, trükköt kap aranyér szakértőnktől, Dr. Bánfalvi Pétertől ​a gond- és aranyérmentes székeléshez!

blog
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak. Adatkezelési tájékoztató