Ebben a hónapban arra buzdítunk minden férfit, hogy fordítson időt és figyelmet saját egészségére. Legyen az urológiai vagy proktológiai vizsgálat, rendszeres testmozgás, egészséges étkezés vagy stresszkezelés, minden lépés számít az egészség megőrzése érdekében. A bajusz egyedi jelképe lett a Movember kezdeményezésnek, amelynek célja a férfiegészség tudatosságának és fontosságának kiemelése.
Ez az időszak arra ösztönöz, hogy a férfiak beszéljenek egészségügyi problémáikról és szembenézzenek azokkal a szűrővizsgálatokkal, amelyek hozzájárulhatnak hosszabb, egészségesebb életükhöz. A Movember mozgalom Ausztráliából indult el 1999-ben, és néhány év alatt világszintű kampánnyá nőtte ki magát. Akik részt vesznek a mozgalomban, megfogadják, hogy november folyamán nem borotválkoznak és bajuszt növesztenek, ezzel is felhívva a figyelmet a férfiak egészségére. Magyarországon 14 éve indították útjára az első Movember kampányt.
Nem gyengeség, nem tabu és nem szégyen a szűrés!
Novemberben kiemelt figyelemben a férfiegészség!
A férfiak gyakran félelemből vagy szégyenérzetből “igyekeznek” elfelejteni minden szűrést. Ráadásul az urológiai és proktológiai vizsgálat a két legkényesebb téma a férfiak körében. Ezért is van lényeges üzenete a Movembernek! Ahhoz, hogy a férfiak több figyelmet fordítsanak egészségükre, fontos, hogy nyíltan és megértően beszéljünk erről a témáról. Az egészségmegőrzésben nincs helye szégyenérzetnek vagy tabunak. A vizsgálatokkal kapcsolatos tudatosság és nyitottság hozzájárulhat a férfiak hosszabb és egészségesebb életéhez. Ebben segít most Dr. Bánfalvi Péter proktológus, aranyér-szakértő és Dr. Pirót László urológus.
Nem gyenge az a férfi, aki szűrővizsgálatra megy, hanem felelős.
Nem tabu a prosztata- vagy végbélszűrés, beszéljünk róla nyíltan!
Nem szégyen a felelősség, az egészségtudatosság igazán férfiassá tesz!
“A férfiegészség megőrzése szempontjából fontos mind az urológiai problémák, mind a végbél problémák kiszűrése – mondja a Dr. Bánfalvi Aranyér Központ vezetője. Az urológus és a proktológus is hasonlóan sok szorongó és félős férfival találkozik. Üzenem, hogy nem ciki az, ha valakinek ilyen jellegű problémái vannak, bátran forduljanak megfelelő szakemberhez, akár kisebb panaszokkal is!”
„Nagyon fontosnak tartom már a gyerekkortól tudatosítani, hogy milyen nagy jelentősége van egy-egy panasz jelentkezésekor, annak, hogy a páciens a lehető leghamarabb orvoshoz forduljon. – mondja Dr. Pirót László urológus, gyermekurológus, az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum és a Géndinó gyermekrendelő szakorvosa. „Sajnos a legtöbb esetben az interneten nem lehet megfelelő választ találni a problémánkra.”
Movember – a férfi egészség megőrzésének hónapja
A férfiak számára gyakran kihívást jelent az egészségükkel kapcsolatos kérdések megvitatása vagy akár csak a figyelembevétele is. Emellett sokan szégyellik vagy elhanyagolják a szűrővizsgálatokat, pláne a prosztata- és végbél szűrővizsgálatokat.
“A megfelelő állapotú, azaz nem túl feszes és nem túl laza kismedence- és záróizomzat alapvető fontosságú mind a végbél, mind a prosztata és nemi szervek jó működéséhez. Központunkban a szakembereink ennek vizsgálatát és szükség esetén kezelését sokoldalúan végzik. – fogalmaz Dr. Bánfalvi Péter, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy sokszor kéz a kézben járnak az urológiai és a proktológiai problémák.
“A kismedencei szervek: a végbél és a prosztata, azaz a dülmirigy és akár a hugyutak is egy teljes komplex egységet alkotnak és mind az izmok és idegek közel állnak egymáshoz. Ezért gyakori, hogy prosztata probléma esetén proktológushoz mennek, vagy éppen fordítva. A két terület viszont teljesen más szakértelmet igényel, attól függetlenül, hogy ugyanazon a helyen történik leginkább a vizsgálat.
Mivel a kismedencei szervek: prosztata és végbél – nem csak érzés szintjén függenek össze, ezért azt is gyakran látjuk, hogy az egyik probléma fokozhatja a másikat is. Ezért érdemes ezeket nem egymástól függetlenül, hanem egymásra figyelve is kezelni. Ebben nagyon fontos, hogy az urológus és a proktológus együtt tudjon dolgozni és együtt menedzseljék a kezeléseket.”
A prosztatarák elsősorban az idősebb férfiak betegsége, de az elváltozás már 45 éves kor felett is megjelenhet. Évekig is eltarthat, amíg a daganat tüneteket, panaszokat okoz. Korai fázisban gyakran tünetmentes, majd elsősorban vizelési panaszokat okoz (gyakori vagy nehezen induló vizelést, vizelés utáni csöpögést, égető érzést vizelés közben, vér megjelenését a vizeletben vagy az ondóban).
A prosztatarák többnyire tünetmentes, szűrővizsgálatokkal azonban időben felfedezhető, kialakult és korán felfedezett esetben pedig jó eséllyel gyógyítható. A megelőzés érdekében 40 éves kor felett évenkénti urológiai vizsgálat, 45 év felett pedig a rendszeres prosztatarák-szűrés javasolt!
A vastagbélrák szűrése 40 éves kortól javasolt azoknak, akiknek a családjában már előfordult béldaganat, illetve akiknél korábban vastagbélpolipot vagy vastagbélgyulladást diagnosztizáltak. 50 év felett mindenkinek ajánlott kétéves rendszerességgel a vastagbélszűrés, mert a vastagbéldaganatos esetek száma 50 éves kor felett ugrásszerűen megnő.
Az igazi férfi titkos fegyvere, hogy odafigyel az egészségére!
Dr. Pirót László javaslata szerint urológus szakorvoshoz leginkább a nemi szerveket és a húgyutakat érintő panaszok esetén javasolt bejelentkezni, valamint betegségmegelőzés céljából történő, rendszeres szűrővizsgálat céljából. „A külső nemi szerveken észlelt elváltozásokkal (csomók, sebek, gyulladásos hámelváltozás), vizelési panaszokkal (véres vizelet, sürgető vizelési inger, csípő vizelés, vizeletürítési nehezítettség, éjszakai gyakori vizeletürítési kényszer, stb.), a férfi változó kor az andropausa kapcsán jelentkező vizelési és szexuális élet zavaraival érdemes leginkább keresni az urológus szakembert, mely utóbbi egyébként – főképp a gyermekvállalás vonatkozásában az andrológia szakterülete.
Az Év magánrendelő-díjas Dr. Bánfalvi Aranyér Központ szakembere arra is felhívja a figyelmet, hogy gyakran előfordul urológiai probléma mellett végbélprobléma is, vagy fordítva: a proktológus talál urológiai problémát. Viszont, ha csak az egyik betegség kerül kezelésre, akkor nem történhet teljes gyógyulás és a panaszok akár hónapokig, évekig is elhúzódhatnak!
“A férfiak szeretik megúszni a rendszeres, egy- vagy kétévente történő szűrést, ezért nekünk proktológusoknak is kötelességünk felhívni a figyelmet, hogy a férfiaknak évente szükséges urológiai kontrollra járnia. Nem csak a kezdődő prosztatarák kialakulásának lehetősége miatt, hanem azért is, mert esetleg megbújó prosztatagyulladások, prosztatakövek derülhetnek ki. A végbélszűrés pedig kétévente ajánlott, pláne azért is, mert ez kiváló alkalom az aranyér, gyulladások, repedések kiszűrésére, megelőzésére.”
Férfias fájdalom
A kismedencei fájdalom főleg nőknél gyakoribb, de előfordul férfiaknál is – mondja Dr. Bánfalvi Péter. “Ez a fájdalom mind a végbél, mind pedig a prosztata és egyéb nemi szervekből is ki tud indulni. Még az is lehet, hogy különálló problémákról beszélünk, viszont a kialakuló fájdalmak egymást erősítik. Ezért nagyon fontos, hogy kismedencei fájdalom esetén urológus, proktológus és akár külön kismedencei specialista, szükség esetén más szakember is megnézze a pácienst, hogy megtalálva a fájdalmat okozó problémát és betegséget, a kezelés mindegyik problémára megfelelő sorrendben elkezdődhessen. A gyors és hatékony kezelés mielőbb megoldja a panaszokat.”
dr. Bánfalvi Péter vezető proktológus
Dr. Bánfalvi Aranyér Központ, A gyógyító gondoskodás
www.aranyeresseg.hu
Szakértőinkhez vizsgálatra való bejelentkezéshez kattintson ide,
vagy hívja a
+36(30)-868-0244
telefonszámot!
Szakértőink:
Dr. Pácsa Szilvia
nőgyógyász, kismedence betegségek szakorvosa
Nőgyógyászként célom, hogy pácienseimet tudásommal gyógyuláshoz, és az egészséges élet megtartásához segítsem. Gyakorló orvosként folyamatosan keresem azokat a lehetőségeket, amelyek a hagyományos (gyógyszeres, műtéti) terápiás megoldásokat kiegészítve a gyógyulást gyorsabbá és hatékonyabbá képesek tenni. Vallom, hogy az egészség, az egyéni csúcsforma elérésének feltétele a testi-lelki egyensúly megteremtése, amelyhez a tudomány és a technika által kínált, bizonyítottan hatásos gyógyászati megoldásokat is érdemes felhasználni. Tovább >>
Dr. Mikes Csaba
proktológus, sebész főorvos
Proktológia magánrendelést 2007 óta folytatok. A kórházi végbélsebészet mellett magánrendelésen a végbéltájéki panaszokkal (aranyeresség, condyloma, végbélviszketés, végbélsipoly, végbélberepedés, jó és rosszindulatú végbél és vastagbéldaganatok) hozzám forduló páciensek ellátását végzem, célom az alapos kivizsgálását követő pontos diagnózis felállítása és annak legkorszerűbb ellátása.
Dr. Lehoczki Gergely
proktológus, sebész adjunktus
2009-es sebészeti szakvizsgám megszerzését követően kezdtem el proktológiai panaszokkal pácienseket ellátni és észleltem, hogy széles körű igény van a végbélbetegségek tüneteitől szenvedő páciensek empatikus, pontos, minőségi ellátására. A precíz és pontos megfigyelés, a tapasztalatok gyűjtése, beépítése a mindennapi gyakorlatba valamint a személyre szabott ellátás, gyógyítás, esetkövetés fontossága ragadott meg leginkább, ami mind a mai napig a fő motivációt jelentik számomra. A páciensek bizalmának elnyerése és megtartása szintén nagyon fontos számomra. Mindannyian ismerjük a mondást:”pontos mint egy sebész.” Ennek a jegyében szeretnék minden páciensem számára enyhülést, jobbulást, teljes gyógyulást nyújtani.
Dr. Tóth-Fülöp Orsolya
proktológus, sebész szakorvos
Számomra a szakmaiság mellett a legfontosabb a páciens orientált légkör, amelyben megfelelő figyelmet és időt tudunk biztosítani a hozzánk fordulóknak. A Semmelweis Egyetem Általános Orvosi Karán végeztem, majd 2018-ban általános sebészeti szakvizsgát tettem. 2012 és 2023 között a Bajcsy-Zsilinszky Kórház Sebészeti, Érsebészeti és Mellkassebészeti Osztályán dolgoztam, 2018-tól megbízott tagja voltam a kórház onkoteam-jének. A Mellrákfórum civil szervezet aktivistájaként az egészségügyi tudatosságért kampányolok. A komplexebb ellátás céljából 2023-ban elvégeztem a Kismedence rehabilitáció biofeedbackkel tanfolyamot. … Tovább>>
Dr. Bánfalvi Péter
vezető proktológus
Proktológiai magánrendelést 2006 óta folytatok. Célom, hogy vendégeink aranyér, és más végbél-megbetegedését a lehető legkisebb megterheléssel és a legjobb életminőséget megcélozva gyógyítsam meg, nagy felelősséggel járó és sokszor igazi kihívást jelentő munka a számomra. Feladatomnak rendszeres önképzéssel, a gyógyítás egyénre szabott, állandóan tökéletesedő módszereivel igyekszem megfelelni. 2012-ben felkértek Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja aranyérrel kapcsolatos információk megírására, 2014-ben és 2017-ben megkaptam az Év Magánrendelője verseny szakmai díját.
További cikkek a témában:
Vastagbéltükrözés: Mikor és miért van rá szükség?
A vastagbéltükrözés, más néven kolonoszkópia, a vastagbelet érintő megbetegedések, elváltozások diagnosztikájában az egyik legfontosabb vizsgálat. Sokan tartanak tőle, félnek a vizsgálatot övező kellemetlen élményektől, az esetleges fájdalomtól és mellékhatásoktól....
Béltisztítás vastagbéltükrözés előtt: miért elengedhetetlen?
A vastagbéltükrözés (kolonoszkópia) az egyik leghatékonyabb diagnosztikai módszer, amellyel felismerhetőek a vastagbelet érintő betegségek. A kolonoszkópiával teljes képet kaphatunk a vastagbél állapotáról, és felfedezhetőek többek között a daganatos elváltozások,...
Vastagbéltükrözés: Mennyire fáj, és hogyan lehet elkerülni a kellemetlenségeket?
A vastagbéltükrözés (kolonoszkópia) egy nagyon fontos vizsgálat, de sok kellemetlenséget társítanak hozzá, ami miatt félelem alakul ki sok betegben. A vizsgálat előtti béltisztítás, a vizsgálat közbeni kiszolgáltatottság érzés miatt sokan szeretik halasztgatni a...
Vastagbéltükrözés előtt – minden, amit érdemes tudni az első vizsgálat előtt
Vastagbéltükrözés előtt sok kérdés merülhet fel, ha első alkalommal kell részt venni egy ilyen vizsgálaton. Mit kell tenni, hogyan kell előkészülni, szükséges-e diéta, vagy hashajtás? Ebből a cikkből megismerheti azokat a fontos tudnivalókat, amelyekre érdemes...
Vastagbélszűrés: miért halogatják és milyen következményei lehetnek?
A vastagbélszűrésről a legtöbb ember tudja, hogy fontos vizsgálat, és sok esetben életmentő is lehet. A legtöbb esetben a félelem és a szégyenérzet az, ami meggátolja a betegeket abban, hogy elvégeztessék a kolonoszkópiát. A vizsgálat elmulasztásában nagy szerepet...
Kúp beadása: Praktikus útmutató lépésről lépésre
A kúp beadása a legtöbb esetben a gyermekek esetében jut eszünkbe. Szinte mindenki kapott kúpot gyermekkorában, de a kúp felnőttek esetében is gyakran használható. De hogyan érdemes beadni a kúpot, akár magunknak, akár gyermekünknek? És miért választjuk ezt a formát...
Intim törlőkendő dilemma: Mikor segít és mikor árt?
A végbéltájék megfelelő tisztán tartása különösen fontos, ha valaki aranyeres panaszokkal vagy egyéb végbélbetegségekkel küzd. Az intim törlőkendők és baba popsitörlők praktikusak, gyors megoldást nyújtanak, és sokszor kíméletesebbnek tűnnek, mint a hagyományos...
Aranyér: 5 tévhit, amit ideje elfelejteni ❌
Az aranyér egy gyakori probléma, amelyet sokan szégyellenek, és emiatt rengeteg tévhit övezi. Ezek a félreértések nemcsak a tájékozottságot nehezítik meg, hanem a hatékony kezelés lehetőségét is csökkenthetik. Összeszedtük az 5 leggyakoribb aranyér tévhitet, amelyet...
A krónikus végbél és kismedencei fájdalom okai, kivizsgálása és kezelése
A krónikus végbél és kismedencei fájdalom gyakori és kellemetlen probléma, amely jelentős hatással lehet az életminőségre. Bár az akut fájdalmak többsége gyorsan elmúlik, a krónikus fájdalom tartós, és hosszú távon is fennállhat. Kezelése nem könnyű feladat, de...