Mivel a kezelések, a gyógyszerelés, a műtéti beavatkozások megválasztását ilyenkor mind az anya, mind a baba, mind a szülés szemszögéből figyelembe kell venni, speciális kezelési módszerek javasoltak. Néha előfordul, hogy a terhesség, szülés alatt kialakult aranyér a hüvelyi szülést is veszélyesebbé teheti, nagy körültekintéssel kell elbírálni a császármetszés lehetőségét is. Erre, szerencsére, ritkán kerül sor az aranyér miatt.
Na de nézzük is, milyen aranyér kezelés ajánlott terhesség alatt:
1. Aranyér kenőcs- krém-gél terhesség alatt
Külsőleg és a kicsit beljebb (kb.2-4cm) lévő terület kezelésére alkalmas. A beljebb lévő panasz kezelését komfortosabbá tehetjük, ha applikátorral ellátott készítményt választunk. Ez egy vékony, a végén apró lyukakkal ellátott cső, melyet a tubusra tekerünk, így azt a végbélbe helyezve beljebb krémezhetünk. A krém vízbázisú, csakúgy, mint a gyorsabban felszívódó gél, a kenőcs olajos, zsíros, jobban foltot hagy, hosszabb ottléte kényelmetlen.
– A külső, rögösödött csomó felszívódása, visszahúzódása magától is végbemegy. A hétköznapi komfort mielőbbi visszanyeréséhez én a Lioton gélt szoktam ajánlani. Nem pont az aranyerekre lett kitalálva, de szerintem ide legalább olyan hatásos, mint a lábakra. Sebre, gyulladásra kenni nem szabad. A Lioton heparint tartalmazó krém, használata napi 2-3x csak a csomóra kenve javasolt. Nagyon jó összehúzó hatású (Dr. Csatár Évától hallottam, köszönet érte) a napi többszöri, svédcseppes borogatás.
– Ha a bőrelhalás miatti váladékozás már elkezdődött, a gyulladás megelőzésére érdemes sebfertőtlenítőt alkalmazni (sebhintőport semmiképp sem!!!), mint pl. a Betadin (nem mondanám, hogy „csöppet sem csíp”). Tisztasági betéttel pár nap alatt át lehet vészelni ezt az állapotot. Ha a vérrög már befertőződött, csak a rendszeres sebkezelés (fertőtlenítős öblítés, majd ülőfürdő) hatásos igazán. Antibiotikumra az esetek 99,9%-ában nincs szükség.
– Megelőzésre szerintem kívülre használjunk flavonoid tartalmú „vénaerősítő” Doxiproct, Venoruton, vadgesztenye kenőcsöt napi 2x. Kaphatóak egyre nagyobb számban kifejezetten kismamákat megcélzó krémek is. Mindenkinek a biztonság betartása mellett szíve joga a neki legmegfelelőbbet ezek közül megtalálni, de csodás eredményeket, aranyér két perc alatt végleges megszüntetését ígérő készítményekkel kapcsolatban legyünk minimum óvatosak, hitetlenek. Messziről jött ember azt mond, amit akar.
2. Terhesség alatt használt aranyér kúp
Felhelyezve a végbél felsőbb részére kerül, ahol a széklet tárolódik, ez a helye a belső aranyereknek is. Ezért a kúp alkalmazása külső panaszok esetén felesleges tortúra és pénzkidobás, csakúgy, mint a krémet belső panaszok esetén használni.
– A belső aranyerek kezelésére ilyenkor szívem szerint Reparon kúpot 2×1 alkalmaznék, persze, csak ha panasz van vele. Egyébként a nagy pocak mellett nehézkesen felvehető különleges jógapozíciók miatt „csak úgy elővigyázatosságból”, a rend kedvéért, vagy hogy tegyünk bármit, szerintem ne kúpozzunk.
3. Terhesség alatt használt aranyér tabletta
Csökkentik az érbelhártya gyulladását, az érfal áteresztőképességét, összehúzzák a visszereket (már amelyikben a visszérben található izom a tágulástól még nem roncsolódott annyira, hogy képtelen legyen az ér összehúzására), így a vér visszafolyása a duzzadt területekről fokozódik, azaz a duzzadt részben a vérnyomás is csökken. Ezáltal a vizenyőképződést, a fájdalmas duzzanatot csökkentik.
– Az aranyér tablettát a kismamák imádják. A legkevesebb macerával jár, és jó hatásfokkal működik. Ez a tabletta nem más, mint a Detralex . Csökkenti a visszerek feszülését, mint a lábakban, mint a kismedencében, így az aranyerekben is. Azon kevés gyógyszer közé tartozik, ami terhességben is szedhető, és vény nélkül is kapható. Napi 2×1 szemnél kevesebbel ne is próbálkozzunk! Pár napig napi 3×2 adagban, utána az adag 2×2, 3×1, 2×1-re csökkentendő a tájékoztató alapján.
4. Jegelés:
Ősi módszer, de igen hatékony a jegelés. A vizenyő csökkentésén túl közvetlen fájdalomcsillapító hatással is bír. Mindenképp egy törülközőbe csavarjuk bele a jeges csomagot, s ezzel napi sokszor 5-10 percig hűtsük a területet. Fájdalom, egyéb panasz megjelenésekor azonnal hagyjuk abba!
5. Aranyér műtét terhesség alatt
– Belső aranyér esetében a csomó nagyságától függően választható meg a kezelés. A kisebbeket nem kimetszéses módszerekkel gyűrűzés, infravörös égetés, ultrahangos aláöltés, esetleg injekció, lehet kezelni, ezek a műtétnél kevesebb panasszal járnak. Általában a gumigyűrűzés (Barron-ligatura) és az infravörös égetés (fotokoaguláció) speciális kombinációját alkalmazom. Ennek előnye, hogy a végbél működésének és felépítésének egységét a kezelés lényegében nem befolyásolja, így az aranyér műtétnél sokkal kisebb megterheléssel, fájdalommal és kellemetlenséggel jár. Ezért a napi életvitel megváltoztatására legtöbbször nincs szükség, általában nem befolyásolja a munkaképességet, a mindennapi életet (fürdés, könnyű sportolás), és szövődményrátája ezen előnyök mellett is alacsony.
Az aranyér gyűrűzésének lényege, hogy az aranyér belső, nyaki részét, ahol már közvetlen fájdalomérzet nincs, egy szoros gumigyűrűbe húzom, majd infravörös fénnyel hő kezelem. Ennek hatására a gumigyűrűben lévő megszorult aranyér részlet 3-4 nap alatt elfonnyad, és az aranyér a gumigyűrűvel együtt a széklettel lelökődik.
Viszont a terhesség alatt a gumigyűrűzés szerintem kifejezetten veszélyes, ezért ilyenkor ezt nem végzem. A nagyobb kismedencei nyomás hatására a gyűrűzés után maradt sebben lévő ércsonk sokkal nagyobb eséllyel járna nem csillapodó vérzés veszélyével. Normális esetben ez szerencsére ritka.
– A nagyobb belső és külső aranyereket, amik végbélen kívül nem visszahelyezhetők, szükség esetén ambuláns műtéti úton kell megoldani, mely nem igényel kórházi befekvést, hosszas előkészítést.
Ilyen esetekben, mivel a beavatkozás helyén ideiglenesen hámhiány marad, érdemes erre az időre pihenőt kivenni. A váladékozás és kisfokú fájdalom ekkor inkább fennállhat.
– A külső rögösödött aranyér esetén az első pár napig, amíg a bőr nyúlása és a feszítés tart, érdemes lehet a sürgős műtétet megfontolni, mely során az aranyeret kivágják, a vérrögöt a sérült érrel és a megnyúlt bőrrel egyetemben eltávolítják. Helyi érzéstelenítés után már csak húzás-vonás érzés, más semmi. Az érzéstelenítés elmúltával a fájdalom általában csökken a műtét előtti állapothoz képest. Enyhe váladékozás pár napig, ülőfürdők stb., így a dolog jó esetben gyakorlatilag nyom nélkül gyógyul.
Őszintén szólva, tapasztalatom szerint, amennyiben lehetséges, érdemes a műtét időpontját a szülés után pár hónappal kitolni, mire a végleges állapot kialakul. Láttam már csodákat, persze, a csodák ritkák. Épp ezért érdemes még a babavárás előtti tervezéskor nem csak a nőgyógyászt, hanem végbélpanasz esetén a proktológust is útba ejteni, hogy ne babával a pocakban kelljen azon tűnődni, hogy mennyivel egyszerűbb lett volna aggodalomtól mentesen, nyugodtan megoldani a problémát korábban.
dr. Bánfalvi Péter vezető proktológus
Dr. Bánfalvi Aranyér Központ, A gyógyító gondoskodás
www.aranyeresseg.hu
Szakértőinkhez vizsgálatra való bejelentkezéshez kattintson ide,
vagy hívja a
+36(30)-868-0244
telefonszámot!
Szakértőink:

Dr. Pácsa Szilvia
nőgyógyász, kismedence betegségek szakorvosa
Nőgyógyászként célom, hogy pácienseimet tudásommal gyógyuláshoz, és az egészséges élet megtartásához segítsem. Gyakorló orvosként folyamatosan keresem azokat a lehetőségeket, amelyek a hagyományos (gyógyszeres, műtéti) terápiás megoldásokat kiegészítve a gyógyulást gyorsabbá és hatékonyabbá képesek tenni. Vallom, hogy az egészség, az egyéni csúcsforma elérésének feltétele a testi-lelki egyensúly megteremtése, amelyhez a tudomány és a technika által kínált, bizonyítottan hatásos gyógyászati megoldásokat is érdemes felhasználni. Tovább >>

Dr. Mikes Csaba
proktológus, sebész főorvos
Proktológia magánrendelést 2007 óta folytatok. A kórházi végbélsebészet mellett magánrendelésen a végbéltájéki panaszokkal (aranyeresség, condyloma, végbélviszketés, végbélsipoly, végbélberepedés, jó és rosszindulatú végbél és vastagbéldaganatok) hozzám forduló páciensek ellátását végzem, célom az alapos kivizsgálását követő pontos diagnózis felállítása és annak legkorszerűbb ellátása.

Dr. Lehoczki Gergely
proktológus, sebész adjunktus
2009-es sebészeti szakvizsgám megszerzését követően kezdtem el proktológiai panaszokkal pácienseket ellátni és észleltem, hogy széles körű igény van a végbélbetegségek tüneteitől szenvedő páciensek empatikus, pontos, minőségi ellátására. A precíz és pontos megfigyelés, a tapasztalatok gyűjtése, beépítése a mindennapi gyakorlatba valamint a személyre szabott ellátás, gyógyítás, esetkövetés fontossága ragadott meg leginkább, ami mind a mai napig a fő motivációt jelentik számomra. A páciensek bizalmának elnyerése és megtartása szintén nagyon fontos számomra. Mindannyian ismerjük a mondást:”pontos mint egy sebész.” Ennek a jegyében szeretnék minden páciensem számára enyhülést, jobbulást, teljes gyógyulást nyújtani.

Dr. Simon Balázs
proktológus, sebész szakorvos
A Szegedi Tudományegyetemen végeztem orvosként és angol orvosi szakfordító- és tolmácsként.
A proktológiával már sebész éveim eleje óta foglalkozom. 2020-ban szakvizsgáztam sebészetből kiváló minősítéssel. A szakvizsga előtt megfordultam a már akkor felfelé ívelő magánellátás több területén és rengeteg tapasztalatot szereztem kommunikációból, sokat tanultam a kiegyensúlyozott, partnerségen alapuló orvos-beteg kapcsolatról.
A klasszikus proktológia eszköztára mára kiszélesedett, a nagyobb műtéteket egyre inkább a műtét nélküli megoldások előzik meg, váltják fel. Rendeléseimen arra törekeszem, hogy … Tovább>>

Dr. Bánfalvi Péter
vezető proktológus
Proktológiai magánrendelést 2006 óta folytatok. Célom, hogy vendégeink aranyér, és más végbél-megbetegedését a lehető legkisebb megterheléssel és a legjobb életminőséget megcélozva gyógyítsam meg, nagy felelősséggel járó és sokszor igazi kihívást jelentő munka a számomra. Feladatomnak rendszeres önképzéssel, a gyógyítás egyénre szabott, állandóan tökéletesedő módszereivel igyekszem megfelelni. 2012-ben felkértek Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja aranyérrel kapcsolatos információk megírására, 2014-ben és 2017-ben megkaptam az Év Magánrendelője verseny szakmai díját.
További cikkek a témában:
Lézeres aranyérműtét Budapest
Az aranyeres problémák a népesség igen jelentős részét érintik kisebb-nagyobb mértékben. Az aranyér műtéti eltávolítása csak előrehaladott állapotban szükséges, melyre többféle módszer alkalmazható. A lézeres aranyér műtét napjaink egyik legmodernebb beavatkozásának...
Aranyér lézeres kezelése
Az aranyér betegség egy igen kellemetlen probléma. Előrehaladt állapotában szükség lehet műtét elvégzésére, melyre az aranyér lézeres kezelése egy kíméletes, biztonságos és gyors gyógyulást kínáló megoldás. A korábban végzett, aranyér lézeres eltávolítása nem...
Lézeres aranyér műtét
Az aranyeres problémák a népesség igen jelentős részét érintik kisebb-nagyobb mértékben. Az aranyér műtéti eltávolítása csak előrehaladott állapotban szükséges, melyre többféle módszer alkalmazható. A lézeres aranyér műtét napjaink egyik legmodernebb beavatkozásának...
Sperti vagy Reparon? Ez itt a kérdés!
Az aranyér tüneteinek enyhítésére számtalan vény nélkül is kapható kenőcs, krém, vagy kúp kaphatók a patikákban. A két leginkább ismert talán a Sperti vagy Reparon végbélkúpja és végbélkenőcse. Mielőtt azonban döntene, hogy Sperti, vagy Reparon, érdemes megismerni a...
Szódabikarbóna aranyérre?
Az aranyeres panaszokat gyakran házilag akarják megoldani, mert félnek a vizsgálattól, és sok tévhit is kering az aranyér gyógyításának módszereivel kapcsolatban. Az aranyér kezelésével kapcsolatban számtalan népi gyógymód és praktika terjed. Az egyik ilyen a...
Aranyér visszanyomása
Az aranyér sokak mindennapjait nehezíti meg. Az előesett, kitüremkedő belső aranyér esetén szükséges lehet az aranyér visszanyomása. Vannak azonban olyan esetek, mikor az aranyér visszanyomásával próbálkozni nem csak fájdalmas, de teljesen felesleges és veszélyes is...
Aranyér fájdalom
Az aranyér okozta problémák sokak mindennapjait nehezíti meg. Napjainkra igazi népbetegséggé vált, köszönhetően a helytelen táplálkozásnak, és a mozgásszegény, rendszerint ülő életmódnak. Az aranyér betegség kialakulását többféle tünet is kíséri, melyek közül az egyik...
Aranyér ellen
Az aranyér betegség egy igazi civilizációs népbetegség, nagyon sok embert érint kisebb nagyobb mértékben. Hátterében a legtöbbször a felgyorsult életmódból fakadó mozgásszegény életmód és a helytelen táplálkozás, a hirtelen fellépő túlzott fizikai megterhelés, a...
Aranyér torna
Az aranyér napjaink népbetegsége, melynek hátterében a helytelen táplálkozás, a rossz székelési szokások, a mozgásszegény, ülő életmódból adódó túlsúly, valamint a medencealapi izmok gyengesége, nem megfelelő működése áll. Az aranyeres panaszok életmódváltással sok...
Tisztelt Doktor ur!
Kerdesem a Detralex gyogyszerrel kapcsolatos. Egyeb errendszeri problemak es kulso aranyer miatt is tobbszor probalkoztam, etellel, barhogyan legalabb napi egyet szedni – ijesztoen eros gyomorfajast okoz, mindig, ugy, hogy egyebkent nincs gondom a gyomrommal.
Van alternativa? Nem vagyok varandos (ide posztoltam megis, hiszen aki az, szinten nem szedheti, bar talan szamomra tobb megoldas letezhet?).
Koszonettel:
Noemi
Kedves Noémi!
Kérdés, hogy a Detralex flavonoid tartalma, vagy egyéb vivőanyaga okozza a gyomorfájást. Patikában érdeklődjön, sokféle hasonló gyógyszer van.
Üdv.
Dr. Bánfalvi Péter
Tisztelt Doktor úr!
35.héten járó kismama vagyok. Sajnos kissé vérzik az aranyérem illetve fáj is. Pedig rendbe tetszett őket tenni terhesség előtt gyűrűzéssel. Reméltem nem lesz gond de sajnos előjött. Szeretném megkérdezni hogy a detralex tabletta bevehető e illetve van itthon doxiproct kenőcs is. Köszönöm szépen előre is válaszát!
Kedves Barkinca!
Panaszai alapján nem aranyér, hanem leginkább végbélrepedés okozhatja a problémát.
Ha az Ön áltpal használt szerek nem vezetnek panaszmentességhez, szeretettel várom egy kontrollvizsgálatra!
Üdv.
Dr. Bánfalvi Péter