Egyénenként változó a végbéltályog gyógyulási ideje. Elhelyezkedése, a mélysége, végbélhez, a záró- és kismedencei izmokhoz való viszonya szerint többféle végbéltályog létezik. A kialakulása és a gyógyulása szempontjából fontos tényező a beteg általános egészségi állapota, az immunrendszer védekező képessége.
Általánosságban elmondható, hogy a feltárás után 1 hét fizikai kímélet szükséges. 3-4 hét váladékozásra lehet számítani műtét után. A teljes gyógyulás akár 2 hónap is lehet. Ha a genny ürülés 4-6 hét múlva is fennáll, érdemes ellenőrizni, mert a gyulladást fenntartó folyamat, sipoly kialakulására enged következtetni. 1-1.5 hónap múlva szépen gyógyuló seb esetén is kontroll javasolt.
A nyitott sebet az első időben sűrűn kell kezelni, tisztítani, átmosni akár fertőtlenítős oldattal. Majd otthon folytatni a kezelést a sebgyógyulásig.
Ülőfürdő alkalmazása jótékony hatású. Lehet sós (két marék konyhasó feloldva egy lavór vízben), akár fertőtlenítős (Betadin, hypermangan). Naponta többször, jól kiáztatva a sebet.
Végbéltályog gyógyulási ideje – ha elhúzódik mit jelent?
Ha a genny nem tud maradéktalanul kiürülni, hiába gyógyul be a nyílás, a seb, a gyulladás újra fellángol. A folyamat nem nyugszik meg, az üreg nem sarjad, a tályog nem gyógyul. Ezért fontos a kiürülés feltételeinek megteremtése, a kellő nagyságú szájadék készítése sebészi feltárással, és a rendszeres tisztító öblítés.
A többször is kiújuló tályog esetén a végbélből kiinduló járatok, sipolyok kialakulásának a gyanúja vetődik fel. A sipoly kialakulása újabb műtétet jelent, és akár hosszadalmas felépülési időt.
Végbéltályog műtétje után figyeljen oda, és a gyógyulási idő alatt fokozottan ügyeljen a seb tisztaságára. Ha a legkisebb kételye merül fel a gyógyulás megfelelő üteme tekintetében, kérjen időpontot kontroll vizsgálatra.
Egy válasz
Kedves Doktor Úr!
Fél éve műtöttek végbéltályoggal – patkó tályog. Egy hetet voltam kórházban, ez idő alatt kétszer tisztították ki a sebet és kettő alkalommal végeztek vizsgálatot azzal, hogy életem legnagyobb fájdalmát fogom érezni. Ez valóban így volt. Az azóta eltelt időszakban kb. kettő alkalommal fordult elő, hogy szorulással küzdöttem, de találtam rá megoldást (kamillát iszom, lenmagolajat, valamint egy kiskanálnyi Laevolac-ot mindennap) Naponta reggel és este Betadinos ülőfürdőt veszek. Úgy látom, hogy a székletem normalizálódott, pedig egész életemben hasmenéses voltam.
Problémám, hogy még mindig érzek a végbelem környékén és azon felül is csomókat, vagy helyesebben csíkokat, ami néha megvastagszik, aztán elmúlik. Ön szerint ez természetes? Nagyon félek, hogy a tályog után sipoly alakul ki. Nem vérzik székelésnél, de mivel ülőmunkát végzek – igaz van speciális ülőkém – nagyon kellemetlen érzés. Mindig úgy érzem, mintha a fehérneműm becsúszott volna, de nem használok tangát. (bocsánat!) Kérem szíves tanácsát, hogy ezt mi okozhatja. Naponta kenem magam hol körömvirág, hol Doxiproct kenőccsel, beszereztem a dr. Kelen aranyér kenőcsöt, melyről Önnek mi a tapasztalata? Köszönöm válaszát. Üdvözlettel: Pipacs