Az aranyér okozta panaszokról sokaknak egyből az aranyér műtét jut eszükbe, pedig az aranyér, ha időben orvoshoz fordulnak vele, nem igényel műtéti beavatkozást. A legtöbb esetben életmódbeli változtatásokkal, egészséges étrend bevezetésével, rendszeres mozgással és egy kis odafigyeléssel kezelhető. Az aranyér műtét csak a súlyosabb esetekben válik szükségessé.
Mikor szükséges az aranyeret műtéti úton eltávolítani?
Az aranyérnek két fajtája van, a külső és a belső aranyér. A külső aranyér a végbélnyílás szélén alakul ki, fokozódó feszítéssel, komfortérzet vesztéssel jár. Bevérzése esetén hirtelen alakul ki, és fájdalommal jár. Könnyen kitapintható duzzanatként jelentkezik.
Külső aranyér műtét
A külső aranyér bevérzése okozta fájdalom általában néhány nap után elmúlik, és az aranyeres csomó néhány hét alatt felszívódik. Krónikus külső aranyér esetében azonban rendszeresen ugyanazon a helyen visszatérhet, és fájdalmas, kellemetlen panaszokat okoz, ilyenkor mindenképpen javasolt választott időben a külső aranyér műtét. A külső aranyér kialakulásának kezdetén jelentkező intenzív fájdalom esetén is érdemes megfontolni a sürgős aranyér műtétet. Ez azonnali enyhülést jelent, a műtét után szinte teljesen megszűnnek a kellemetlenségek.
A külső aranyér helyi érzéstelenítés mellett végzett ambuláns műtétet jelent, mely nem igényel kórházi befekvést, vagy utókezelést. A műtétet kimetszéses úton végezzük, szükség esetén akár a belső aranyérre ható gumigyűrűzéssel kombinálva, mely során a rögösödött aranyeret felvágjuk, és a benne lévő vérröggel együtt a külső aranyeret és a megnyúlt bőrt is eltávolítjuk. A műtét után néhány napig váladékozás jelentkezhet, de ezt ülőfürdőkkel, bőrfertőtlenítő öblítéssel rövid idő alatt kezelni lehet. A külső aranyér általában nyom nélkül gyógyul, anélkül, hogy heg maradna utána.
Belső aranyér műtét
A belső aranyér súlyosságtól függően négy stádiumba sorolható. Egyre komolyabb beavatkozásra általában a II-IV. stádiumba tartozó aranyér esetén van szükség. A belső aranyér kezelések között megkülönböztethetünk kimetszéses és nem kimetszéses eljárásokat, amellyel az aranyér okozta panaszok megszüntethetőek. A belső aranyér stádiumairól és a kezeléséről itt olvashat bővebben.
Ultrahangos és körvarrógépes aranyér műtét
Az ultrahangos aranyér műtét valójában nem számít klasszikus értelemben vett műtétnek, hiszen nem történik vágás. Speciális feltételek esetén a belső aranyér kezelését ultrahanggal célzott ér aláöltéssel is végezhetjük. Egy speciális ultrahang készülék segítségével megkeressük az aranyeret ellátó eret, és “aláöltünk”, valamint a megnyúlt részt egy speciális öltési technikával megemeljük. Egyes összehasonlító tanulmányok alapján maga az ultrahangos célzás csak kevéssé tesz hozzá a műtét sikeréhez. Az eljárás érzéstelenítés mellett történik a végbél azon részében, ahol már nincsenek érző idegek, így fájdalom nem, csak enyhe kellemetlenség várható. Nagy előnye, hogy nem történik nyálkahártya kimetszés, így a gyógyulási idő is rövidebb, valamint kisebb a szövődmények esélye, mint a kimetszéses eljárások esetén.
A körvarrógép a végbél aranyereket tartalmazó belső részét vágja körbe, majd kapcsozza össze. Teljesen körkörös, előeső belső aranyerek esetén merül fel alkalmazása. Utóbbi időben egyre inkább korlátozódik az alkalmazása.
Lézeres és koblációs aranyér műtét
A lézeres és a koblációs aranyér műtét hasonló elveken működik. Mindkét műtéti módszerrel eltávolításra kerülnek a kitágult aranyeres párnák. Mind a lézeres, mind a koblációs eljárás lényege, hogy a szövetek elpárologtatásával történik az aranyér kimetszése. Ennek köszönhetően nem jár vérzéssel, mert mindkét eljárás esetén a hő hatására elzáródnak a kisebb erek, amelyek a vérzést okoznák. Ennek köszönhetően varratok sincsenek. A koblációs eljárás alacsonyabb hőmérsékleten működik, ezért szokták hideglézer kezelésnek is nevezni (valójában hidegplazma). Előnye, hogy az alacsonyabb hőmérséklet miatt kevésbé roncsolja a környező szöveteket, és pontosabb vágást tesz lehetővé, mint a lézer.
Kimetszéses belső aranyér műtét
Kimetszéses műtéti eljárás általában csak a legvégső esetben, a negyedik stádiumban lévő belső aranyér esetén szükséges. Ilyenkor már nincs más megoldás, mint az aranyér műtéti eltávolítása. Az ambuláns aranyér műtét akár helyi érzéstelenítéssel történik, nem igényel kórházi befekvést, vagy hosszabb előkészítést. Az aranyér műtét után az előzőhöz hasonlóan hámhiány lép fel a kimetszés helyén. Ez váladékozást és enyhébb fájdalmat jelent, így célszerű erre az időszakra kímélő életmódot folytatni.
Az aranyér műtét altatásban történik?
Nem bonyolult esetekben aranyér műtét nem igényel altatást, a beteg végig ébren, tudatánál van. A műtét oldalt fekvésben történik, amiből a beteg nem lát semmit. Sokan szeretnék átaludni az aranyér műtétet. Ez azonban sok esetben szükségtelen, mert az altatás vagy bódítás nagyobb kockázatot jelent a betegre nézve, mint az aranyér műtét, így feleslegesen tennénk ki a betegeket az altatás kockázatainak. A műtét közben folyamatos a kommunikáció az orvos és a beteg között, hogy a lehető legkevésbé legyen kellemetlen a szituáció.
Az aranyér műtét általában csak a legvégső esetben szükséges, utolsó megoldásként. Nem egyik napról a másikra jut el az aranyér abba a stádiumba, hogy kimetszés nélküli, vagy kimetszéses beavatkozás legyen szükséges. Ha a tünetek jelentkezésekor, idejében szakorvosi segítséget kér, szinte biztosan elkerülheti a kellemetlen beavatkozásokat.