Terhesség során kialakuló aranyér tünetei
A terhesség alatt jelentkező aranyér a kismamák 25%-át érinti. Egy részük már terhesség előtt is rendelkezett aranyérrel, de attól még előfordulhat, hogy eddig nem volt kifejezett panasza az anyukának.
A tünetek mentén szokás megkülönböztetni belső aranyeret és külső aranyeret.
Belső aranyér tünetei terhesség alatt:
Az érgomolyagot, ami a belső, bélnyálkahártyával borított területen keletkezik, hívjuk belső aranyérnek.
Az irritáció miatti gyulladás hatására nyákos, nyálkás vagy vizes váladékozás okozta viszketés, az aranyér falának sebesedésével, az érgomolyag megpattanásával az aranyér belsejében lévő nyomás időszakos emelkedésekor főleg spriccelő vérzés, véres széklet alakulhat ki. Fájdalom nem jellemző.
A belső aranyér előrehaladottabb állapotban a végbélbe kiszorulva akár ki is záródhat. Fontos, hogy viselkedését tekintve szinte megkülönböztethetetlen a külső aranyér a kiforduló belső aranyértől: mindkettő nyomásra szinte tapinthatatlanná válik, „eltűnik”. A kizáródott belső aranyér kifekélyesedhet, vagy gyulladás, fertőzés hatására polipszerű növedékek jelenhetnek meg rajta. Jellemzően viszket, váladékozhat.
Külső aranyér tünetei terhesség alatt
Az érgomolyagot, ami a bőrrel fedett területen keletkezik, külső aranyérnek hívjuk.
- A külső aranyér vérrel megduzzadva tapintható, puha csomóként jelenik meg, melyet elnyomva, azaz a vért belőle kipréselve, vagy magától is összeesik. Terhesség alatt a megnövekedett nyomás és a lassult visszaáramlás következtében a külső aranyerek a bőr alatt megrepedhetnek, bevérezhetnek, vérrög alakulhat ki bennük.
- A rögösödött külső aranyér fáj, feszít, üléskor, székeléskor fájdalommal jár. Nem szabad az ilyen aranyér visszahelyezését rendszeresen próbálgatni! Ugyanis a dolog nem belülről jött ki, hanem kívül van. A rög 1-4 hét alatt magától felszívódik, a kellemetlen érzés megszűnik. 2-4 hét alatt a teljesen eltűnik, csak egy kis bőrfüggelék marad. Ez tisztálkodásnál okozhat némi kényelmetlenséget, és időnként begyulladhat.
- Terhesség alatt előfordulhat még egy jelenség, amikor egy-egy külső aranyérben nyirokpangás, vizenyő, ödéma hatására egy vízzel telt lufiként igen fájdalmas, kisebb-nagyobb duzzanat alakul ki akár igen rövid idő leforgása alatt is. A bőr feszül, fáj, és persze minden székelés, sőt, még az ülés is fájdalmas.
Vérző aranyér terhesség alatt
A belső megrepedt aranyér, vagy külső rögösödött aranyér esetén, ha a vérrög túl nagy, a felette levő bőr nagyon feszül, majd elhal. Az elhalt bőr lelökődésével a rögből vöröses -barnás váladék ürül, ami néhány napig tart. Fokozottan figyelni kell a tisztán tartására, mert széklettől akár be is fertőződhet, váladékozhat. Ez már fájdalmas, és kellemetlen.
Ha szüléskor kijön az aranyere egy pár tanácsot adnék:
- jégakkut (-zselét) törülközöbe becsavarni, sokszor keveset jegelni a fenekét
- sok-sok folyadék: a szoptatás sokat kivesz, azt is pótolni kell a laza székletért
- rendszeres intimzuhany
- kaphatók kismamáknak is alkalmazható készítmények, de ezek utánjárást igényelnek: Pilex, Motherlove aranyérkrém
Remélem, nem riasztottam nagyon el. 🙂
Kellemes babavárást és könnyű szülést kívánok!
Érdemes még ezt a cikket is elolvasnia: Aranyér tünetei nőknél.
Egy válasz
Tisztelt dr. Bánfalvi Péter! Két hete szültem természetes úton, korábban nem volt ilyen jellegű problémám, viszont az utóbbi 4-5 napban jelentkezett erős fájdalom valahol a végbélnyílás belső oldalán, székletürítés során ill. a végén, csomót nem tapintok. Lenne esetleg így látatlanba bármi javaslata? Köszönöm előre is! Judit