Kismama aranyérTerhes az aranyér

Elnézést a kicsit ízetlen címért. Mindenki, aki valamennyire is érdekelt, tudja, hogy az aranyér rengeteg kismama életét keseríti meg. Az igazság az, hogy sokan jobban rettegnek tőle, mint magától a terhességtől. És sokan joggal, hiszen volt már, aki ezért nem akart több terhességet vállalni. Gyakran fordul elő, mégis, mit lehet ilyenkor tenni?

 

Ha a cikkben található információknál sokkal több tanácsot szeretne, mindenképpen javaslom a www.AranyérTitkokKismamáknak.hu oldalt.

 

Az aranyér kiváltó okai terhesség alatt

Több okra is visszavezethető, hogy miért okoz az aranyér panaszt terhesség alatt.
A legismertebb ezek közül az, hogy a megnövekedett anyaméh a babával belülről nyomja a kismedencét, és ez a nyomás áttevődve az aranyeres párnákra azok duzzanatát okozza.
Másrészt a baba táplálásához fokozott vérellátás szükséges, ez is a nyomásfokozó tényezőként szerepel a kismedencében.
Harmadrészt, a székelési szokások a terhesség alatt nagyban megváltoznak. Általában szorulás alakul ki, bélrenyheséggel, székelési nehézséggel, nagyobb fokú hasprés szükségével, ami szintén nyomásfokozódást okoz.
A magzatvédő vitaminok, vaskészítmények is sajnos, sokszor teszik kopogóssá a széklet állagát.
A belső aranyerek általában minden kismamánál megduzzadtnak, de ezek szoktak ilyenkor kevésbé problémát okozni. Vagy ha mégis, az alábbiakat betartva könnyen, bőven az elviselhetőség határán belül tudják tartani a problémát.
A külső aranyerek ilyenkor kétféleképpen is megjelenhetnek. A megnövekedett nyomás, és a lassult visszaáramlás következtében a külső aranyerek megrepedhetnek, bevérezhetnek, vérrög alakulhat ki bennük. Erről egy komplett korábbi cikkem szól a rögös, külső aranyérről.
Viszont előfordul, hogy egy-egy külső aranyérben nyirokpangás, vizenyő, ödéma alakul ki, és egy vízzel telt lufiként igen fájdalmas, kisebb-nagyobb duzzanat alakul ki akár igen rövid idő leforgása alatt is. A bőr feszül, fáj, és persze minden székelés, sőt, még az ülés is az élet kevésbé apró „gyönyörei” közé tartozik.
Mindezek hozzájárulnak ahhoz, hogy a kismama a hollywoodi rózsaszín habcsókos áldott állapot képétől igencsak távol állónak, méltatlanul gyötrelmesnek, szerencsétlennek érzi helyzetét, állapotát, csorbult nőiségét.
De ha egy kicsit előre gondolkodunk, nagyban csökkenthetjük az esélyét annak, hogy a várandósság csodája helyett saját alfelünkkel kelljen foglalkoznunk. Az általam is javasoltak itt alább nem csodaszerek, de érdemes lehet ezeket megfogadni mint megelőzés, mint kezelésképpen.

Aranyér terhesség alatt: MEGELŐZÉS

Amit a kismamák imádnak.
Mi lenne más, mint a Detralex nevű tabletta. Csökkenti a visszerek feszülését mint a lábakban, mint a kismedencében, így az aranyerekben is. Azon kevés gyógyszer közé tartozik, ami terhességben is szedhető, és vény nélkül is kapható. Nem kapok érte jutalékot, de bárcsak kapnék, mert sokan úgy rászoknak, mint én szoknék az epres Milkára. Napi 2×1 szemnél kevesebbel ne is próbálkozzunk!

Belülre mi kerüljön?

A belső aranyerek kezelésére ilyenkor szívem szerint Reparon kúpot 2×1 alkalmaznék, persze, csak ha panasz van vele. Egyébként a nagy pocak mellett nehézkesen felvehető különleges jógapozíciók miatt „csak úgy elővigyázatosságból”, a rend kedvéért, vagy hogy tegyünk bármit, szerintem ne kúpozzunk.

És kívülre?

Megelőzésre szerintem kívülre használjunk flavonoid tartalmú „vénaerősítő” Doxiproct, Venoruton, vadgesztenye kenőcsöt napi 2x. Kaphatóak egyre nagyobb számban kifejezetten kismamákat megcélzó krémek is. Mindenkinek a biztonság betartása mellett szíve joga a neki legmegfelelőbbet ezek közül megtalálni, de csodás eredményeket, aranyér két perc alatt végleges megszüntetését ígérő készítményekkel kapcsolatban legyünk minimum óvatosak, hitetlenek. Messziről jött ember azt mond, amit akar.

Életmód, étkezés aranyér esetén terhesen

Semmi meglepőt nem tudok írni, sok folyadék mellé növényi rostokban gazdag étkezés, mozgás, stb.
Érdemes még kipróbálni glaubersós gyógyvizet (Mira víz). Az ezekben lévő só nem szívódik fel, viszont a vizet megkötve a székletet lazán tartja. Sok-sok folyadékkal fogyasszuk napi 0,5-2 dl mennyiségben. Ízük szörnyű, de hát a jó tanácson kívül semmit sem adnak ingyen.

És ha beüt a mennykő terhesen?

Az életben semmire sincs garancia, ezt érdemes minél előbb megtanulnunk. Bármit tehetünk, székeljünk akár fejen állva (ez vicc, az ég szerelmére, ki ne próbálja!), csak csökkenthetjük az aranyér kialakulásának esélyét, biztosan el nem kerülhetjük. Szoktam mondani, hogy ha lyuk van a fenekén, bárkinek gondja lehet vele.
Tehát, kijön, fáj, esetleg vérzik: mit tehetünk?

A feszülő duzzanat csökkentése:

Az aranyerekben való feszülés fájdalmat okoz, ezért az elsőrendű dolog ennek csillapítása.

Detralexet neki, akár pár napig napi 3×2 adagban is, utána az adag 2×2, 3×1, 2×1-re csökkentendő a tájékoztató alapján. (Tényleg nem fizetnek a reklámért.) Szoptatós vizsgálat híján, mikor is nem vizsgálták a tejbe és így a babába való átkerülését, szedését nem javasolják már szoptatás alatt. Sajnos, így én sem tehetem.

Ősi módszer, de igen hatékony a jegelés. A vizenyő csökkentésén túl közvetlen fájdalomcsillapító hatással is bír. De bizony, nem mindegy, hogyan alkalmazzuk. A legnagyobb hibát akkor követhetjük el, ha a húsz csillagos mélyhűtőből kivett jégzselét/mirelit borsót/zacskós tejet úgy ahogy van, közvetlenül a bőrre nyomjuk. Ez bizonyosan fagyási sérülést okoz –a hideghez nem csak az ember nyelve ragadhat oda. Így azt a fagyott akármit mindenképpen egy törülközőbe csavarjuk bele, s ezzel a csomaggal napi sokszor 5-10 percig hűtsük a területet. Fájdalom, egyéb panasz megjelenésekor azonnal hagyjuk abba!

 

Mivel kenjük a csomót?

Mind a vizenyő, mind a vérrög összehúzódását segíti a heparint tartalmazó krém (pl. a Lioton) használata napi 2-3x csak a csomóra kenve.
Szoptatás mellett nagyon jó összehúzó hatású (Dr. Csatár Évától hallottam, köszönet érte) a napi többszöri, svédcseppes borogatás.
Persze, nem kizárt, hogy a problémát végül proktológus, sebész oldja meg. De ha a szörnyűséges állapotokat sikerül elkerülni, néha csodás gyógyulásokat lehet látni a szülés után 4-6 hónappal, a tapasztalatom szerint. Ha a kismama kibírja, érdemes addig várni az eltávolítással kapcsolatos döntéssel.

 

Figyelmeztetés aranyér esetén terhesen!

A terhesség és szülés körüli kismedencei átalakulással, sérülésekkel kapcsolatban nem ritkán alakul ki végbélrepedés, ami főleg székeléssel kapcsolatos fájdalommal, vérzéssel, kisebb csomó keletkezésével jár. Na, ez nem aranyér, ennek gyógyítására a fenti módszerek jórészt alkalmatlanok.
Javaslat:
Mielőtt elérkeznénk az önfeledt babázás idilli állapotához, és persze a gyermek ellátásának/nevelésének/eltűrésének nem rögtelen útján elindulva több ezer helyről többmillióféle információt szívhatunk magunkba a baba ellátásával kapcsolatban.
Én egy szakmailag hiteles, gyakorlatias forrást javasolnék ezek beszerzésére, eléréséhez katt ide:
 
Értékes, tanulságos, őszinte.

Kérés:

Ritkán szoktam magamban sírni, de… Utálom, amikor egy 8-10 hetes kismama már régóta meglévő és mérsékelt panaszokat okozó végbélbetegséggel jön, ami most aztán hű-de-nagyon-meg-minden. Ilyenkor lehet választani, hogy ennek meggyógyításával esetleg veszélyeztethessük-e a babát, vagy viseljünk el még 6-7 hónapot ebben a nem életveszélyes, de testi-lelki életünket, életvitelünket minden nap hátráltató nyűgös állapotban.
Mindezt ahelyett, hogy a baba tudatos tervez(get)ésekor a rég óta kissé kellemetlen állapotunkatmegmutatjuk szakembernek, proktológusnak, aki felesleges kihívások nélkül könnyűszerrel, aggódások nélkül rendbe tudja ezt tenni. Ilyenkor ez is hozzátartozik a babaváráshoz.
Talán ennyi, akinek bevált módszere van, kérem, tudassa.

Ha a cikkben található információknál sokkal több tanácsot szeretne, mindenképpen javaslom a www.AranyérTitkokKismamáknak.hu oldalt.

Hát hajrá, és persze kívánok szép napot,  jó egészséget, meg minden jót.

dr. Bánfalvi Péter
sebész adjunktus, proktológus
„A gyógyító gondoskodás™”
www.aranyeresseg.hu 

Bejelentkezés vizsgálatra szakértőnkhöz:
+3630-868-0244

dr. Bánfalvi Péter vezető proktológus dr. Bánfalvi Péter - proktológus

Dr. Bánfalvi Aranyér Központ, A gyógyító gondoskodás
www.aranyeresseg.hu

Szakértőinkhez vizsgálatra való bejelentkezéshez kattintson ide,

vagy hívja a

+36(30)-868-0244

telefonszámot!

 

Szakértőink:

Dr. Pácsa Szilvia

Dr. Pácsa Szilvia

nőgyógyász, kismedence betegségek szakorvosa

Nőgyógyászként célom, hogy pácienseimet tudásommal gyógyuláshoz, és az egészséges élet megtartásához segítsem. Gyakorló orvosként folyamatosan keresem azokat a lehetőségeket, amelyek a hagyományos (gyógyszeres, műtéti) terápiás megoldásokat kiegészítve a gyógyulást gyorsabbá és hatékonyabbá képesek tenni. Vallom, hogy az egészség, az egyéni csúcsforma elérésének feltétele a testi-lelki egyensúly megteremtése, amelyhez a tudomány és a technika által kínált, bizonyítottan hatásos gyógyászati megoldásokat is érdemes felhasználni. Tovább >>

Dr. Mikes Csaba

Dr. Mikes Csaba

proktológus, sebész főorvos

Proktológia magánrendelést 2007 óta folytatok. A kórházi végbélsebészet mellett magánrendelésen a végbéltájéki panaszokkal (aranyeresség, condyloma, végbélviszketés, végbélsipoly, végbélberepedés, jó és rosszindulatú végbél és vastagbéldaganatok) hozzám forduló páciensek ellátását végzem, célom az alapos kivizsgálását követő pontos diagnózis felállítása és annak legkorszerűbb ellátása.

Dr. Lehoczki Gergely

Dr. Lehoczki Gergely

proktológus, sebész adjunktus

2009-es sebészeti szakvizsgám megszerzését követően kezdtem el proktológiai panaszokkal pácienseket ellátni és észleltem, hogy széles körű igény van a végbélbetegségek tüneteitől szenvedő páciensek empatikus, pontos, minőségi ellátására. A precíz és pontos megfigyelés, a tapasztalatok gyűjtése, beépítése a mindennapi gyakorlatba valamint a személyre szabott ellátás, gyógyítás, esetkövetés fontossága ragadott meg leginkább, ami mind a mai napig a fő motivációt jelentik számomra. A páciensek bizalmának elnyerése és megtartása szintén nagyon fontos számomra. Mindannyian ismerjük a mondást:”pontos mint egy sebész.” Ennek a jegyében szeretnék minden páciensem számára enyhülést, jobbulást, teljes gyógyulást nyújtani.

Tovább >>

Dr. Simon Balázs

Dr. Simon Balázs

proktológus, sebész szakorvos

A Szegedi Tudományegyetemen végeztem orvosként és angol orvosi szakfordító- és tolmácsként.
A proktológiával már sebész éveim eleje óta foglalkozom. 2020-ban szakvizsgáztam sebészetből kiváló minősítéssel. A szakvizsga előtt megfordultam a már akkor felfelé ívelő magánellátás több területén és rengeteg tapasztalatot szereztem kommunikációból, sokat tanultam a kiegyensúlyozott, partnerségen alapuló orvos-beteg kapcsolatról.
A klasszikus proktológia eszköztára mára kiszélesedett, a nagyobb műtéteket egyre inkább a műtét nélküli megoldások előzik meg, váltják fel. Rendeléseimen arra törekeszem, hogy … Tovább>>

Dr. Bánfalvi Péter

Dr. Bánfalvi Péter

vezető proktológus

Proktológiai magánrendelést 2006 óta folytatok. Célom, hogy vendégeink aranyér, és más végbél-megbetegedését a lehető legkisebb megterheléssel és a legjobb életminőséget megcélozva gyógyítsam meg, nagy felelősséggel járó és sokszor igazi kihívást jelentő munka a számomra. Feladatomnak rendszeres önképzéssel, a gyógyítás egyénre szabott, állandóan tökéletesedő módszereivel igyekszem megfelelni. 2012-ben felkértek Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja aranyérrel kapcsolatos információk megírására, 2014-ben és 2017-ben megkaptam az Év Magánrendelője verseny szakmai díját.

Tovább >>

További cikkek a témában:

Aranyér és dohányzás kapcsolata

Aranyér és dohányzás kapcsolata

A dohányzás napjaink egyik legnagyobb egészségügyi problémája. A férfiak több mint negyede, 27%-a dohányzik minden nap, míg a nők 22%-a használ valamilyen dohányterméket napi szinten. A dohányosok körében jóval nagyobb a súlyosabb megbetegedések kockázata, mint a...

bővebben
Gasztróenterológus vagy dietetikus?

Gasztróenterológus vagy dietetikus?

A gasztroenterológus és a dietetikus egymáshoz közel álló szakmák, gyakran dolgoznak együtt, egymást segítve. Mindkettő a táplálkozással, az emésztőrendszer működésével foglalkozik. Ebben a cikkben segítünk eligazodni abban, hogy gasztroenterológus, vagy dietetikus...

bővebben
Mit tegyen szorulás ellen?

Mit tegyen szorulás ellen?

A szorulás sokakat érint, különösen gyakori a probléma a 60 év feletti korosztálynál. A nehéz, fájdalmas székelés nagyon kellemetlen, és egy önmagát erősítő probléma, ezért a szorulás ellen fontos tenni valamit. Nem kell egyből gyógyszerekhez nyúlni, léteznek...

bővebben
Mik a jó hasfogó ételek hasmenés ellen?

Mik a jó hasfogó ételek hasmenés ellen?

A hasmenés sosem kellemes, és általában a lehető legrosszabbkor jön elő. Ilyenkor az ember közérzete rossz, gyengének, fáradtnak érzi magát. Nagy megterhelést jelent a szervezetnek a probléma. A híg és gyakori, savas széklet megterheli az emésztőrendszert, és a...

bővebben
Milyen az egészséges széklet színe?

Milyen az egészséges széklet színe?

Székelés után általában nem szoktuk sokat nézegetni a végeredményt, pedig néha nem árt tüzetesebben is megnézni. A széklet színe és a szaga is sok mindent elárulhat szervezetünk állapotáról. Tükrözi étkezési szokásainkat, valamint a szerveink állapotára utaló jeleket...

bővebben
Call Now Button Jelentkezzen be rendelőnkbe!