Székelés után általában nem szoktuk sokat nézegetni a végeredményt, pedig néha nem árt tüzetesebben is megnézni. A széklet színe és a szaga is sok mindent elárulhat szervezetünk állapotáról. Tükrözi étkezési szokásainkat, valamint a szerveink állapotára utaló jeleket is megtudhatunk a széklet színéből.
Mi befolyásolja a széklet színét?
A széklet színe a székletbe kerülő epe bilirubin mennyiségétől függően változik. A bilirubin a vörösvérsejtek bomlásterméke, mennyisége nagyban befolyásolja az epe színét. Az egészséges széklet barna színű, mely a világosbarnától a sötétbarnáig változhat. Nem csak az epe és a bilirubin mennyisége és színe befolyásolja a széklet színét, hanem az elfogyasztott ételek színe is.
A cékla talán az egyik legismertebb és leginkább széklet festő étel, mely riadalmat okozhat, ha épp elfelejtjük, hogy fogyasztottunk belőle. A céklától vörösre, pirosasra festett széklettől rögtön vérzésre gondolhatunk. A zöld színű ételek (spenót, sóska, saláták) nagyobb mennyiségű fogyasztásától is zöldre válthat a széklet színe. Természetesen ezek nem okoznak problémát. A barna árnyalataitól eltérő színű széklet még nem jelenti automatikusan azt, hogy valami probléma van a szervezetben.
Ha folyamatosan, vagy rendszeres jelleggel, visszatérően látunk barnástól eltérő színeket székletünkben anélkül, hogy táplálkozásunkból adódóan indokolt lenne, gyanakodhatunk, hogy valamilyen probléma van szervezetünkben.
Széklet színe sötét, vörös vagy fekete
A nagyon sötét, vagy fekete széklet színt okozhatják különféle gyógyszerek, melyek mellékhatásaként a széklet elszíneződhet. Különösen gyakori ez a magas vastartalmú készítmények esetében. Ha a gyógyszerek, táplálékkiegészítők kizárhatók, a fekete szín utalhat arra is, hogy a székletbe vér került. A vér akkor lesz fekete a székletben, ha jóval a kiürülés előtt, a bélcsatorna felsőbb részén került a belekbe. Ez több betegséget is jelezhet, többek között gyomor- vagy nyombélfekélyt, nyelőcső problémákat, vagy akár daganatos megbetegedéseket is.
Ha a széklet színe vörös, pirosas, vagy véres, az azt jelzi, hogy a vérzés a bélrendszer alsó szakaszából származik, és nem tölt annyi időt a bélrendszerben, hogy a baktériumok, enzimek lebontsák és feketévé változzon. A vörös színt vagy a friss vért nagyon sok esetben az aranyér vérzése okozza. Bármely árnyalat tartós fennállása esetén fel kell keresni egy orvost, hogy megállapítsa a vér forrását.
Sárga széklet
A sárga színű széklet jelenthet valamilyen tápanyag felszívódási zavart. A széklet ilyenkor zsíros, olajos felületű, és a szaga is jóval kellemetlenebb, büdösebb a megszokottnál. Jelezhet epe problémát, hasnyálmirigy működési rendellenességet, krónikus betegséget és fertőző betegséget egyaránt.
Széklet színe világos, agyagszínű
A nagyon világos színű széklet, mely agyagszínű, szinte fehér, arra utal, hogy a székletbe nagyon kevés epe jut. Mivel a széklet színe a belekerülő epe mennyiségétől nagyban függ, ha kevés mennyiség jut a belekbe, nem festi meg a székletet és ezért alakul ki a világos szín. A hátterében állhat az epehólyag, epevezető, vagy a máj rendellenessége, a hasnyálmirigy betegsége, gyulladása.
Ha a széklet színe tartósan, vagy rendszeresen visszatérően a barnától eltérő, és nem indokolja táplálkozásbeli ok, mindenképpen fel kell keresni egy orvost, aki megállapítja a normálistól eltérő széklet szín okát.