Végbélgyulladás esetén diéta?
Akut végbélgyulladásos esetekben a páciens a helyes kezelés mellett néhány héten belül felépülhet. A krónikus problémák miatt hosszabb távú kezelésekre lehet szükség, ideértve az étrend és az életmód megváltoztatását.
Kiegyensúlyozott, növényi rostokban és folyadékban gazdag táplálkozás elősegíti a végbélgyulladásból való gyorsabb felépülést, mert a kórokozók ilyen körülmények között nehezebben szaporodnak el.
Életmód módosítása diétával, a végbélgyulladás (proctitis) enyhítésére
Könnyedén végezhet egyszerű életmód-változtatásokat, amelyek segíthetnek enyhíteni a végbélgyulladás okozta tüneteket.
Változtassa meg étrendjét, iktasson be minél több könnyű, magas rosttartalmú ételt, például:
- banánt,
- sima rizst,
- főtt burgonyát,
- pirítóst, kekszet,
- főtt sárgarépát,
- és sült csirkét, bőr vagy zsír nélkül
- igyon sok folyadékot
Kerülje:
- fűszeres,
- savas vagy zsíros ételeket,
- kerülje a koffeines kávé és tea fogyasztását, mert irritálhatja az emésztőrendszert
- a szénsavas italokat
- a cukor fogyasztást, mert az erjedése súlyosbíthatja a hasmenést
- próbálja meg csökkenteni a tejtermékek mennyiségét, és váltson át a tej alternatív formáira (kókusz tej, mandulatej, szója tej)
Ha végbélgyulladását fekélyes vastagbélgyulladás vagy Crohn-betegség okozza, a magas rosttartalmú étrend súlyosbíthatja a tüneteket. Beszéljen orvosával arról, hogy milyen ételek felelnek meg az Ön számára.
Orvosa étrend-kiegészítőket vagy vitaminokat javasolhat a diéta részeként, amelyek csökkenthetik a végbélgyulladás egyes szövődményeit:
- omega-3 zsírsavak: segíthetnek a gyulladás elleni küzdelemben
- probiotikumok: Az antibiotikumok szedése elpusztíthatja a hasznos és a káros baktériumokat, megbontva a kényes egyensúlyt, amelyre a testnek szüksége van az egészséges emésztéshez. Probiotikumok, vagy “hasznos” baktériumok segíthetnek helyreállítani a baktériumok helyes egyensúlyát a bélben. A legyengült immunrendszerű betegek azonban konzultáljanak orvossal, mielőtt önmaguktól probiotikumot kezdenének szedni!
- C-vitamin:C- és E-vitamin szedése hozzájárulhat a sugárterápia által okozott proctitis tüneteinek csökkentéséhez
- E-vitamin:nagy dózisban vérhígítóval együtt alkalmazva növelheti a vérzés kockázatát, így csak orvosi javaslatra szedhető
Biztonsági okokból beszéljen mindig kezelőorvosával, mielőtt étrend-kiegészítőket, vagy valamilyen gyógyszert, vagy alternatív terápiát alkalmazna.
Ezek a tippek segíthetnek a végbélgyulladás diéta összeállításában:
- Egyen magas antioxidáns tartalmú ételeket. Gyümölcsöket például áfonya, cseresznye, és zöldségeket például paradicsomot, paprikát.
- Olyan ételeket fogyasszon, amelyekben magas a B-vitamin, kalcium és magnézium, például mandula, bab, teljes kiőrlésű gabonafélék és sötét leveles zöldek (például spenót és kelkáposzta).
- Kerülje a finomított ételeket, például a fehér kenyereket, a tésztákat és különösen a cukrot.
- Próbáljon kevesebb vörös húst és több sovány húst, halat, tofut (szója, ha nincs allergia) vagy fehérjebabot enni.
- Használjon egészséges olajokat, például olívaolajat vagy kókuszzsírt.
- Csökkentse vagy kerülje el a transzzsírok mennyiségét a kereskedelemben sütött termékekben, például péksüteményekben, kekszekben, süteményekben, hasábburgonyában, hagymakarikákban, fánkokban, feldolgozott élelmiszerekben és a margarinban.
- Kerülje a koffeint, alkoholt és dohányt.
- Igyon 6-8 pohár szűrt vizet naponta.
- Vezessen be könnyű testmozgást legalább 30 percig, hetente 5 x.
Ha végbélgyulladása van, vagy arra gyanakszik, nem kell mást tennie, mint hogy panaszaival minél hamarabb keressen fel proktológus szakembert. A diéta önmagában nem megoldás.
Kezdődjön a szakszerű, pontosan felállított diagnózison alapuló kezelés minél hamarabb. A halogatás nem megoldás, a nem megfelelően kezelt végbélgyulladás egyre fokozódó fájdalommal és szövődmények kialakulásával is jár.
Olvassa el, mit mondanak rólunk pácienseink: Vélemények proktológiai rendelőnkről
Jelentkezzen be vizsgálatra, és lépjen mihamarabb a gyógyulás útjára.
Foglaljon időpontot most!
dr. Bánfalvi Péter vezető proktológus
Dr. Bánfalvi Aranyér Központ, A gyógyító gondoskodás
Bejelentkezés vizsgálatra szakértőnkhöz:
+36(30)-868-0244
Kapcsolódó további cikkek:
Végbélgyulladás (proctitis) okai – mitől alakulhat ki a végbél fertőzése
A végbél fertőzések sokszor az immunrendszer gyengeségekor alakulnak ki, hátterükben különböző betegségek és a stressz is szerepet játszik. Végbélgyulladás kialakulhat spontán, diétahibát követően, különböző bakteriális, gombás, vírusos, parazitás fertőzés, nemi úton...
Végbélgyulladás tünetei
A végbélgyulladás tünetei fennállhatnak rövid ideig is, de krónikussá is válhatnak. Sok bizonytalan, általános tünet van, előfordul fájdalommentes vérzéssel, váladékozással járó vagy erős fájdalmat kiváltó végbéltáji tünet is, de a legerősebb tünetekkel biztosan eljut...
Végbélgyulladás kenőcs – mikor mit kenjen?
A proctitis kezelése a kiváltó oknak megfelelő kezeléssel történik, ugyanis a végbélgyulladás legtöbbször nem önálló megbetegedés formájában jelentkezik, hanem más betegségek kísérőjeként. A kezelés célja a gyulladás csökkentése, a tünetek mérséklése és a fertőzés...
Végbélgyulladás kezelése
Nagy jelentőségű a végbélgyulladás kezelésében a kiváltó ok pontos ismerete. Az alapbetegség, vagy a külső tényezők megszüntetése jelenti a gyógyulás útját, tehát a vizsgálati eredményekre alapozva kezdhető meg a kezelés. Mihamarabb kezdjük meg az okok elhárítását,...
Végbélgyulladás lelki okai – vannak ilyenek?
Vajon a végbélgyulladás is visszavezethető lelki okokra? Minden betegség hátterében biológiai, pszichológiai és szociális okok állnak. A WHO egészségdefiníciója szerint az egészség az, amikor az egyén megfelelően alkalmazkodni képes a környezet kihívásaihoz, egyfajta...
Végbélgyulladás kúp – közvetlenül végbélbe bejuttatott gyógyszer
Végbélgyulladás kúp: mikor melyiket? A végbélkúpok a gyógyszer szilárd formái, amelyeket a végbélbe helyeznek be. Különböző formájú és méretűek, de az egyik végük általában lekerekített. A végbélkúpok sokféle gyógyszert szállíthatnak. A rektális kúpból származó...