Az aranyerek osztályozása? Hanyad fokú?

Többen kérdezik rendelésemen, hogy a fenekén talált kórság hanyad fokú aranyérnek felel meg. Egy kicsit zavarba jövök ilyenkor. Ha az aranyereket kell osztályozni, kicsit úgy érzem, hogy kellő tájékozottság híján mintha az IQ-juk után érdeklődnének, és ezzel akár valamilyen rangra tennének szert. Gondolom ezt azért, mert legtöbbször olyan helyzetben, betegségben kerül elő a kérdés, aminél semmi értelme a kérdésnek. Vagy ott van az a valami, vagy nincs. Erről még később szó lesz, miért. Ezért gondoltam, kicsit helyrerakom a fejekben a dolgot, ami egyébként néha még sebészi szakmán belül sem egészen tiszta.

 

Miért van szüksége szervezetünknek az aranyerekre?

Okos kérdés, ha nem lenne oka, nem is alakult volna ki. Kellett a tökéletes záráshoz valamilyen víz- és légszigetelő anyag, amely megduzzadva zárt, vagy lelapulva utat engedett az akaratnak. Erre talán a legalkalmasabb, ha folyadékkal (jelen esetben vérrel) teli zsákokat alkalmazunk, melyek szükség esetén hamar kiürülnek, és megtelítődnek. Ez a zsák az azt rögzítő kötőszövetével és a borításával együtt (kicsit elnagyolva a „biológiai modellt”) alkotja az aranyeret. Hogy ez ott van, az teljesen ép és egészséges dolog. Ha a zsák túlzottan kitágul, na akkor hívjuk aranyérbetegségnek, ami legtöbbször kezelendő. Ezért először is leszögezném, hogy aranyér az, amiben működő visszér, keringés van. Ezt azért bátorkodtam megjegyezni, mert a végbéltájon elég gyakoriak a különböző (most itt nem részletezett) kinövések, amelyek híján vannak a bennük lévő, vértől megduzzadó ércsomónak, ezeket ezért nem hívják aranyérnek. Ha az ércsomó benne van, akkor abba vér tolulhat, aminek hatására hamar megduzzad, majd hamar összetöpped, ez az aranyér. Ha nincs benne lényegi keringés, akkor is meg tud duzzadni, majd össze tud esni: ez legtöbbször gyulladás hatására kialakult vizenyőt jelent, de a folyamat ilyenkor nem másodpercek-percek, hanem órák napok alatt játszódik le. Ez utóbbi általában aránylag hamar okozza a csomó végleges növekedését, ami gyulladást okoz, így ördögi körbe kerülve lényegében magától növekszik. Tehát már azt is tudjuk, hogy mi nem aranyér. A végbelet képzeljük el csőként. Van benne egy határvonal, amitől befelé a beleket borító nyálkahártya, attól kifelé bőr van. A bőrt megcsípve fájdalmat érzünk, ezzel ellentétben a bél nyálkahártya ilyen fájdalomérzéssel nem bír. Ennek a később leírtakban lesz következménye.

 

Belső aranyér

Most jön a következő definíció: Azt az érgomolyagot, ami a belső, nyálkahártyával borított területen keletkezik, hívjuk belső aranyérnek, ami a bőrrel fedetten, külsőnek. A kulcsszó a keletkezik: az, hogy valami kibukkan, lehet külső, lehet belső aranyér is, feltéve, ha aranyér egyáltalán (lásd feljebb, a kinövéseknél). Kezdem az osztályozást a külső aranyérrel, ez az egyszerűbb, mert ennek nincs használt fokozata. Néha megkülönböztetnek a cső alsóbb részében lévő átmeneti aranyeret a nyíláson található külsőtől. Mindkettőt bőr borítja, az átmeneti aranyér viszont nyugalomban megtekintéssel nem látszik, csak mélyebb vizsgálattal. VIGYÁZAT, CSAPDA!!! A külső aranyér vérrel megduzzadva tapintható, puha csomóként jelenik meg, melyet elnyomva, azaz a vért belőle kipréselve, vagy magától is összeesik. Tehát viselkedését tekintve szinte megkülönböztethetetlen a következőkben tárgyalt, kiforduló belső aranyértől: mindkettő nyomásra szinte tapinthatatlanná válik, „eltűnik”. Azaz amikor „…utána a csomót visszanyomom, és nem érzem…”, nem biztos, hogy egy II-III. fokú belső aranyérről van szó. Ja, és ez tapintással, hát hogy mondjam, igen nehezen megkülönböztethető.

 

Belső aranyér fokozatai:

Most jön a belső aranyér, ennek viszont vannak fokozatai: A legenyhébb I. fokú belső aranyér esetében a zsák kitágul egy kissé, de a cső, a végbél alsóbb részébe nem boltosul bele. Ez általában beavatkozást nem igényel. Ha a csőbe maga alá fordulva az aranyér beboltosul, akár néha ki is kandikál, de a dolog végeztével magától visszahúzódik, hívjuk II. fokú aranyérnek. Ha már meglátta a napvilágot, azaz székelés közben vagy után csomóként tapintható, és csak kézi segítséggel tüntethető el, na az a III. fok. Ha már állandóan vagy magától is friss levegőt szív, és a megnyúlt nyálkahártya borítása miatt vissza tartósan még kézzel sem nyomható úgy, hogy ki ne jönne újból, az a végstádium, a IV. fokú aranyér. A végstádium szó itt nem a halál perceken belül való beállását jelenti, csak tovább nincs osztályozva. VIGYÁZAT, CSAPDA!!! Ez csak akkor igaz, ha belső aranyere van. Ha más egyéb „valami” tapintható a fenekén, és a fájdalmas végbélbe-tömöszködés után újból kijön, lehet bármi, ahogy fentebb leírtam, akár külső csomó, akár egyéb növedék. Hogy kissé bonyolódjon a dolog, sok esetben a végbélbetegségek kombinálódnak, ezért a kezelési terv is színesedhet, bonyolódhat.

 

De miért fontos az egész Önnek?

1) A felsorolásból az következik, hogy az aranyeres panaszok, úgymint viszketés, vérzés, váladékozás, stb. nincsenek közvetlen összefüggésben az aranyérbetegség fokozatával. Tehát ezeket az akár nagyfokú panaszokat kezdődő aranyér is produkálhatja, sőt meglétük nem is bizonyítja az aranyér meglétét: azért mert viszket, vérzik, fáj, váladékozik, lehet, hogy nincs is aranyere. Tovább nem ragozom.

2) A belső aranyér osztályozása csak arról szól, hogy kijön-e az aranyér, és visszahelyezhető-e egyáltalán. Alapvetőleg több információ-tartalommal nem rendelkezik. És ez nagyjából visszafelé is igaz, a panaszok sem skatulyázhatók be egy-egy fokozathoz, egyfajta panasz nem jelent egyfajta fokozatot. Ezt kiveséztük. 3) Az egész fontossága abban van, hogy a fokozat meghatározza a szükséges kezelést. Ha bármi, ami kint van, és nem helyezhető vissza úgy, hogy benn is maradjon (IV. fokú belső aranyér, külső aranyér, egyéb bigyula), és ha szükséges, vagy ésszerű az ott nem léte, az csak műtéti úton távolítható el. Magyarul le kell onnan vágni, hogy hogyan (ide értem az ellátás és az érzéstelenítés módját, a levágás, roncsolás eszközét, mikéntjét és a varrás meg- vagy nem létét), az már mellékes (jelen szempontból). De sokszor a műtétre nincs is szükség. Viszont nem biztos, hogy ami kint van, vagy esetleg kijön, és panaszt okoz, az aranyér kenőcs kezeli a legjobban.

Az aranyerek osztályozása

Hogy miért nem lehet egyéb módon kezelni az előbbieket?

Az egyszerűbb eset az, amit bőr borít: mivel az ember a bőr piszkálását jól érzi, érzéstelenítés nélkül egyébként is bűntett lenne bármilyen, a következőkben felsorolt kezelés. Ha a bőr meg van nyúlva és valamilyen okból kezelni kell, nincs krém (kúp meg pláne nem), ami a megnyúlt bőrt visszavarázsolná. Ha én feltalálnám ezt a szert (és a munka nélkül maradt plasztikai sebészek nem küldenének át hamar a másvilágra :)), az összes megereszketedd bőrű ember ezt kenegetné magára. (Micsoda buli lenne!!!). Amit meg nyálkahártya borít (azaz a IV. fokú belső aranyeret és a polipokat), azért kell általában „levágni”, mert hiába teszünk vele bármi egyebet, nem húzódnak vissza. A kint csücsülő nyálkahártya meg bajt csinál (begyullad, váladékozik, viszket, stb.), mivel a nyálkahártya belülre (a bőr meg kívülre) való, tehát védekezik a külvilági ingerek ellen. Azután van az I. fokú aranyér, ami általában ilyen-olyan gyógyszeres módon tehető panaszmentessé (ha okoz panaszt). A megelőzés és panaszmentesség egyéb módszereiről (folyadék, diéta, mozgás, stb.) most nem írok. A II. és III. foknál jönnek szóba a nem kimetszéses módszerek (gyűrűzés, infravörös égetés, ultrahangos aláöltés, esetleg injekció, stb.), ezek a műtétnél kevesebb panasszal járnak. A műtét általában a II. foktól súlyosabb esetben kerül még szóba. Mivel a külső kinövéseket nem bántja, azok megszüntetésére alkalmatlan önmagában, a Longo műtétet is ide sorolnám néhány esetben.

 

A lényeg tehát:

Bármilyen panasz, ami nem állandóan kint lévő valamivel kapcsolatos, közel sem biztos, hogy műtétes ügy. Sőt. Egyéb panasz esetén meg senki meg nem mondja látatlanban, hogy mi a betegség, és mivel lehet/kell kezelni. Ha nem otthon akarja a baját bütykölni, hanem szakszerű ellátást szeretne, kell keresni valakit, egy proktológust, aki meg tudja mondani, mi a valódi baj, hiszen megfelelő kezelést csak ennek ismeretében kaphat. Kívánok szép napot, jó egészséget! dr. Bánfalvi Péter sebész adjunktus, proktológus „A gyógyító gondoskodás™” www.aranyeresseg.hu . U.i.: Bármilyen ez irányú érdeklődésre a válasz csak egy lehet: nem tudom, keressen fel egy szakembert, egy proktológiai rendelőt, hiszen ha a saját fenekemen jelenik meg valami, én is csak sejteni tudom a dolog okát. És ezen egy otthoni tükör, kamera, egy orvosnak küldött MMS (még ilyet nem kaptam, de biztosan fogok) használata sem dob sokat. . Kapcsolódó, ajánlott tartalmak, javaslom, olvassa el ezeket: Biztos, hogy aranyér okozza panaszaimat? 7 dolog, melyet mindenképpen tudnia kell proktológiai vizsgálat előtt Jön is, megy is, marad is, mi az? A külső, rögösödött aranyérről

Dr. Bánfalvi Péter
vezető proktológus

 

Bejelentkezés vizsgálatra szakértőnkhöz:
+3630-868-0244

 

 

dr. Bánfalvi Péter vezető proktológus dr. Bánfalvi Péter - proktológus

Dr. Bánfalvi Aranyér Központ, A gyógyító gondoskodás
www.aranyeresseg.hu

Szakértőinkhez vizsgálatra való bejelentkezéshez kattintson ide,

vagy hívja a

+36(30)-868-0244

telefonszámot!

 

Szakértőink:

Dr. Pácsa Szilvia

Dr. Pácsa Szilvia

nőgyógyász, kismedence betegségek szakorvosa

Nőgyógyászként célom, hogy pácienseimet tudásommal gyógyuláshoz, és az egészséges élet megtartásához segítsem. Gyakorló orvosként folyamatosan keresem azokat a lehetőségeket, amelyek a hagyományos (gyógyszeres, műtéti) terápiás megoldásokat kiegészítve a gyógyulást gyorsabbá és hatékonyabbá képesek tenni. Vallom, hogy az egészség, az egyéni csúcsforma elérésének feltétele a testi-lelki egyensúly megteremtése, amelyhez a tudomány és a technika által kínált, bizonyítottan hatásos gyógyászati megoldásokat is érdemes felhasználni. Tovább >>

Dr. Mikes Csaba

Dr. Mikes Csaba

proktológus, sebész főorvos

Proktológia magánrendelést 2007 óta folytatok. A kórházi végbélsebészet mellett magánrendelésen a végbéltájéki panaszokkal (aranyeresség, condyloma, végbélviszketés, végbélsipoly, végbélberepedés, jó és rosszindulatú végbél és vastagbéldaganatok) hozzám forduló páciensek ellátását végzem, célom az alapos kivizsgálását követő pontos diagnózis felállítása és annak legkorszerűbb ellátása.

Dr. Lehoczki Gergely

Dr. Lehoczki Gergely

proktológus, sebész adjunktus

2009-es sebészeti szakvizsgám megszerzését követően kezdtem el proktológiai panaszokkal pácienseket ellátni és észleltem, hogy széles körű igény van a végbélbetegségek tüneteitől szenvedő páciensek empatikus, pontos, minőségi ellátására. A precíz és pontos megfigyelés, a tapasztalatok gyűjtése, beépítése a mindennapi gyakorlatba valamint a személyre szabott ellátás, gyógyítás, esetkövetés fontossága ragadott meg leginkább, ami mind a mai napig a fő motivációt jelentik számomra. A páciensek bizalmának elnyerése és megtartása szintén nagyon fontos számomra. Mindannyian ismerjük a mondást:”pontos mint egy sebész.” Ennek a jegyében szeretnék minden páciensem számára enyhülést, jobbulást, teljes gyógyulást nyújtani.

Tovább >>

Dr. Tóth-Fülöp Orsolya

Dr. Tóth-Fülöp Orsolya

proktológus, sebész szakorvos

Számomra a szakmaiság mellett a legfontosabb a páciens orientált légkör, amelyben megfelelő figyelmet és időt tudunk biztosítani a hozzánk fordulóknak. A Semmelweis Egyetem Általános Orvosi Karán végeztem, majd 2018-ban általános sebészeti szakvizsgát tettem. 2012 és 2023 között a Bajcsy-Zsilinszky Kórház Sebészeti, Érsebészeti és Mellkassebészeti Osztályán dolgoztam, 2018-tól megbízott tagja voltam a kórház onkoteam-jének. A Mellrákfórum civil szervezet aktivistájaként az egészségügyi tudatosságért kampányolok. A komplexebb ellátás céljából 2023-ban elvégeztem a Kismedence rehabilitáció biofeedbackkel tanfolyamot. … Tovább>>

Dr. Bánfalvi Péter

Dr. Bánfalvi Péter

vezető proktológus

Proktológiai magánrendelést 2006 óta folytatok. Célom, hogy vendégeink aranyér, és más végbél-megbetegedését a lehető legkisebb megterheléssel és a legjobb életminőséget megcélozva gyógyítsam meg, nagy felelősséggel járó és sokszor igazi kihívást jelentő munka a számomra. Feladatomnak rendszeres önképzéssel, a gyógyítás egyénre szabott, állandóan tökéletesedő módszereivel igyekszem megfelelni. 2012-ben felkértek Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja aranyérrel kapcsolatos információk megírására, 2014-ben és 2017-ben megkaptam az Év Magánrendelője verseny szakmai díját.

Tovább >>

További cikkek a témában:

Aranyér panaszok – mit tehet ellene?

Aranyér panaszok – mit tehet ellene?

Az aranyér panaszok elsősorban az ötven feletti korosztályt érinti, és különösen gyakran jelentkezik a probléma a nők körében. Kialakulására nem csak idősebb korban lehet számítani. A mozgásszegény, ülő életmód, az egészségtelen táplálkozás miatt ennél fiatalabb...

bővebben
Aranyeres csomó

Aranyeres csomó

Az aranyeres csomó a végbél falában, vagy a végbél környéki érhálózatban létrejövő kóros vénatágulat. Attól függően, hogy a végbélen belül, vagy a végbélnyíláson kívül helyezkedik el, belső, vagy külső aranyér problémáról beszélhetünk. Az aranyeres csomók fájdalmat,...

bővebben
Hogy néz ki az aranyér?

Hogy néz ki az aranyér?

Az aranyér egy kellemetlen betegség, mely a lakosság igen nagy részét érinti, vagy érinteni fogja. Különösen az 50 feletti korosztályt veszélyezteti a kialakulása, de fiatalabbaknál is igen gyakran jelentkeznek a tünetek. Akinél jelentkeznek az aranyér betegség...

bővebben
Mi az aranyér? Átok vagy áldás?

Mi az aranyér? Átok vagy áldás?

Az aranyér kifejezésről mindenkinek rögtön a kellemetlen tünetek, fájdalom, vérzés, viszketés és a műtéti beavatkozás jut eszébe. Pedig az aranyér megléte önmagában nem probléma, sőt kifejezett hasznos a létezése. Csak kevesen tudják, hogy mi az aranyér valójában,...

bővebben
Aranyér lelki okai

Aranyér lelki okai

Az aranyér betegség napjainkban egy valódi népbetegséggé vált, a lakosság igen nagy részét érinti, vagy érinteni fogja a jövőben. A kialakulásában számos örökletes és életmódbeli probléma is szerepet játszik. Az aranyér lelki okai viszont kevéssé ismertek az emberek...

bővebben
Vérző aranyér

Vérző aranyér

A székeléskor jelentkező vérzés, a vérfoltok a wc papíron nagyon ijesztő tünetek, sokan pánikba esnek tőle és rögtön a legrosszabbra gondolnak. A véres székletnek több oka is lehet, az egyik ilyen ok a vérző aranyér. A vérzést okozhatja mind a külső, mind a belső...

bővebben
Az aranyér okai

Az aranyér okai

Az aranyér a modern társadalom egyik civilizációs betegsége. A lakosság jelentős része találkozott már, vagy találkozni fog az aranyér okozta kellemetlen problémákkal élete során. Az aranyeresség kialakulása egyrészt genetikai adottságokból, másrészt pedig a nem...

bővebben
Aranyér típusai

Aranyér típusai

Az aranyér egy civilizációs népbetegséggé vált a lakosság körében, az emberek több mint fele érintett az aranyérproblémák okozta kellemetlenségekben. Az aranyér típusai között megkülönböztethetünk külső és belső aranyeret. Mindegy, hogy külső, vagy belső aranyér...

bővebben
Jelentkezzen be rendelőnkbe!