A végbélsipoly kialakulása, és műtétje képekben bemutatva. Nevezhetjük ezt egy képregénynek, hogy ön képbe kerüljön.
A végbélsipoly rendszerint egy végbéltályogból alakul ki. A végbéltályog elhelyezkedése szerint többféle lehet, így a kialakult sipolyok is sokfélék.
A képen a végbéltályogok lehetséges elhelyezkedése látható:
A következő képen a végbélsipolyok lehetséges fajtái jelennek meg:
A sipolyok nem csak elhelyezkedésüket tekintve változatosak, hanem méreteikben is különböznek. Vannak egyszerű, kicsi, akár gombostűfejnyi, alig észrevehető nyílások, és komoly problémát jelentő, elágazó járatokkal, több kimeneti nyílással rendelkező fistulák is.
A záróizmon áthaladó, és a felszínhez közeli sipolyok kockázata, kezelése, műtétje is más, ezért a vizsgálatot végző orvos előszőr megkeresi a sipoly járat belső nyílását, és meghatározza a sipoly helyzetét, képet kap a szükséges műtéti beavatkozás fajtájáról.
Hogyan történik a végbélsipoly járat megkeresése, feltárása, zárása? Mutatjuk képekben.
Az egyszerű, felszínhez közeli járaton egy fém szondát vezet át az orvos, majd a járat fala mentén megnyitja a sipoly falát. A sebet alaposan megtisztítja, és fertőtlenítő oldattal átmossa, majd nyitva hagyja a további utókezelések céljából, míg az magától be nem sarjad.
A metilénkék oldatos és a hidrogén peroxidos próba esetén fecskenővel befecskendezik a járatba a külső nyíláson keresztül ezeket a jól látható folyadékokat, és azok a kivezető nyílásnál, legtöbbször a végbélben árulkodó jeleiket hátrahagyva mutatnak utat.
Ha a sipoly érinti valamelyik vaskosabb izom egységet, akkor a feltárás során nem történik meg az izom átvágása. Többféle megoldást alkalmaznak ilyenkor a járat elhelyezkedésétől függően. Legegyszerűbb esetben egy gumiszalag kerül behúzásra a járatba, amelyet szorosan meg kell csomózni. Az utókezelések során lehet, hogy a gumit újra kell csomózni szorosan, amíg át nem vágja az izmot. Ez alatt a folyamat alatt a váladék feltisztul, a lassan átvágott záróizom ilyenkor hegesedéssel gyógyul. A gumicsíkos technika a végbélzáróizmok közötti, vagy a mögötti nyílással rendelkező végbélsipolynál alkalmazandó.
A következő képen a ritkán alkalmazott, fibrinragasztós sipoly műtéti eljárás látható, amikor a feltárt, kitisztított járatot kívülről fibrinragasztóval feltöltik, így zárják a belső nyílást.
A végbélsipoly képekben talán nem túl szép látvány, és sokan nem is szívesen néznek ilyen jellegű orvosi képeket, de aki szeretné tudni mivel áll szemben, az sokszor bevállalja ezt a kellemetlenséget.
Direkt nem hoztam elrettentő képeket az elhanyagolt és igen komplikált végbélsipolyokról és azok műtéteiről, mert itt a cél a tájékoztatás.
Amennyiben önnek is végbélsipolya van, és keresi a megoldást a megszüntetésére, keressen bizalommal akár telefonon, akár személyesen.
Jelentkezzen vizsgálatra!
dr. Bánfalvi Péter vezető proktológus
Dr. Bánfalvi Aranyér Központ, A gyógyító gondoskodás
Bejelentkezés vizsgálatra szakértőnkhöz:
+36(30)-868-0244
Kapcsolódó további cikkek:
Sipoly kezelése otthon
Otthon kezelné a sipolyát, de nagyon fél attól, hogy a probléma megoldása kicsúszik a kezei közül, és az otthoni kezelés nem hoz eredményt? Ebben vár segítséget ettől a cikktől? Otthon kezelné a sipolyt önmaga, mert egyszerűen fél attól, hogy proktológus szakembert...
Végbélsipoly műtét utáni lábadozás
Most talán még nem hisz nekem, de egy szép napon maga mögött tudhatja ezt az egész tortúrát. Azt nem állítom, hogy jót fog nevetni rajta utólag, de bizton állítom, áldani fogja a napot amikor rászánta magát a műtétre. Amikor megtette az első lépést a gyógyulás útján....
Sipoly műtét utáni sebgyógyulás
Amikor túl van az ember a sipoly műtéten, azonnal az a kérdés kezdi el foglalkoztatni, hogy a műtét után mi vár rá? Mikor, és hogyan fog meggyógyulni a seb? Fájni fog? Mennyire? Meddig? Feküdnöm kell? Egyáltalán mit tudok majd csinálni, és mit nem? Meddig kell otthon...
Sipoly kezelése
Ha ön is szenved a végbélsipoly tüneteitől: különböző mennyiségű bélnedv, vér/genny ürülés a sipoly nyílásból, bőrirritáció az állandó nedvezés miatt, az irritált területen csípő, fájdalmas érzés, az állandó jellemzően sárga váladék, mely kellemetlen szagú, bűzös is...
Végbélsipoly tünetei
A végbélsipoly tünetei sokszor összefüggenek azzal a ténnyel, hogy egy tályog előzi meg a megjelenésüket. A tályog tünetei (nagy vörös folt, közepén lüktető duzzanattal, heves, égető fájdalom, lázas állapot, hidegrázás, fáradtság, levertség, a fájdalomtól...
Sipoly műtét utáni gyógyulási idő
Megértem, hogy fontos a gyógyulási idő tervezése, mert a munkából való kiesés, és a táppénz komolyan érinti nem csak a háztartást, de a munkáltatót is. Mivel a sipolyok nagyon sokfélék, így a gyógyulási időszak, annak jellege is sokféle. A felszínes sipolyok műtét...