Az aranyér betegség egy igazi civilizációs népbetegség, nagyon sok embert érint kisebb nagyobb mértékben. Hátterében a legtöbbször a felgyorsult életmódból fakadó mozgásszegény életmód és a helytelen táplálkozás, a hirtelen fellépő túlzott fizikai megterhelés, a túlsúly, valamint genetikai adottságok, helytelen székelési szokások állnak. Akinél mutatkoznak a tünetei, minél hamarabb szeretne megszabadulni. Ebben a cikkben összefoglaljuk, hogy mit tehet az aranyér ellen.
Mi is az az aranyér?
Az aranyér a végbélnyílás környékén található vénás érhálózat összefoglaló neve. Két fajtáját különböztethetjük meg, a belső és a külső aranyeret. A belső aranyér mindenki szervezetében jelen van, és ha megfelelően működik, egyáltalán nem okoz problémát megléte. Sőt, kifejezetten hasznos funkciója van: a végbél teljes lezárásában és a szél, a folyékony széklet visszatartásában van fontos szerepe. Vérrel telt állapotában légmentesen lezárja a végbelet, visszatartva a székletet és a gázokat.
Kiürült állapotában utat enged a távozó salakanyagoknak és gázoknak. Amennyiben a belső aranyér sérül, kitágulnak az aranyeres párnák, funkcióját nem megfelelően tölti be. Ennek következtében súlyosságától függően panaszokat okoz. A panaszok az időnként jelentkező enyhe vérzéstől kezdve egészen a végbélből kilógó, fájdalmas, sérülékeny, nedvedző, viszkető aranyér kialakulásáig terjedhetnek. A belső aranyeret súlyosságától függően négy stádiumba sorolhatjuk, melyekről bővebben ide kattintva olvashat.
A külső aranyeres párnát bőr fedi, duzzanata hatására a bőr maradandóan megnyúlhat. Általában önmagában csak higiénés problémát vagy diszkomfortot okoz.
A külső aranyér bevérzés a végbélnyíláson kívül alakul ki, általában valamilyen hirtelen fizikai megterhelés hatására. Rögtön feszítő fájdalommal jelentkezik, és kézzel is könnyen kitapintható. Egy érzékeny csomó a végbélnyílás környékén, mely csak akkor vérzik, ha sérül.
Mit tehet az aranyér kialakulása ellen?
Az aranyér kialakulásában a genetikai hajlam mellett nagy szerepet játszik a testsúly, az egészségtelen életmód, a hirtelen fizikai megterhelés, a rossz székelési szokások és a nem megfelelő állagú széklet. A genetikai adottságainkon egyelőre nem áll módunkban változtatni, azonban életmódunkon változtathatunk, mellyel sokat tehetünk az aranyér ellen.
Ajánlott felkeresni egy szakorvost az aranyér okozta, vagy annak tulajdonított tünetek jelentkezésekor, mert gyakran nem aranyér okozza az aranyeres panaszokat. Viszonylag kevesen keresnek fel egy szakorvost a probléma kialakulásakor, sokkal inkább próbálják házilag megoldani a problémát. Korábban már írtunk arról, hogy mit tehet az aranyér ellen házilag, amelyről itt olvashat bővebben: aranyér kezelése házilag.
Aranyér ellen egészséges életmóddal
Az aranyér ellen elsődlegesen a helyes táplálkozási szokások és a mozgás bevezetésével tehetünk sokat. Az aranyeres panaszok kezelésekor függetlenül attól, hogy milyen típusú és súlyosságú a probléma, a helyes étkezési és székelési szokások elsajátítása nélkülözhetetlen. Ez az alapja az aranyér elleni kezeléseknek minden esetben.
A rendszeres és rostban gazdag táplálkozás és a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel biztosításával az aranyér kialakulásának, vagy súlyosbodásának lehetőségét minimalizálni lehet. A rostban gazdag, egészséges étrend és a rendszeres étkezés bevezetésével a testsúly és a székelés általában kordában tartható. A könnyebben emészthető ételek nem terhelik meg annyira emésztőrendszerünket, mint a feldolgozott szénhidrátok, vagy a túlzottan zsíros ételek.
A széklet állaga a kellően magas rost és folyadékfogyasztás hatására megfelelő állagú lesz, a székelés pedig rendszeressé és könnyeddé válik. A napi legalább 30 perc könnyed mozgás bevezetése jó hatással van a keringésünkre, emésztésünkre és az anyagcsere folyamatokra. A helyes táplálkozásról, az aranyér ellen is alkalmazható ételekről itt olvashat bővebben: székletlazító ételek.
Aranyér ellen gyógyszerekkel
Amennyiben az életmódbeli változtatások nem járnak sikerrel az aranyér ellen, vagy az aranyér állapota annyira előrehaladott, hogy indokolttá válik, különféle gyógyszerek, aranyér kenőcsök és kúpok is szóba jöhetnek az aranyér kezelése során. A patikákban számtalan vény nélkül is kapható aranyér elleni gyógyszer, kenőcs, vagy aranyér kúp is kapható, de egyáltalán nem biztos, hogy segíteni is fognak. Az aranyér ellen alkalmazandó gyógyszerek kiválasztása szakorvos feladata, a patikában egyáltalán nem biztos, hogy a megfelelő készítményt fogja megvásárolni.
Az öndiagnosztikát érdemes elkerülni. Ha nem enyhülnek az aranyér tünetei néhány nap után sem, vagy rendszeresen kiújulnak, mindenképpen javasolt felkeresni egy proktológust. Egy szakorvosi vizsgálat során teljeskörű diagnózis készülhet, feltárva a problémákat. Ami aranyeres panasznak tűnik, az egyáltalán nem biztos, hogy aranyér okozta tünet. Előfordulhatnak az aranyérnél súlyosabb betegségek is, amit csak orvosi vizsgálattal lehet kizárni. Az alkalmazható gyógyszerekről korábban már írtunk, melyet itt elolvashat: aranyér gyógyszer.
Aranyér elleni beavatkozások: injekció, lézer, műtétek
Az aranyér ellen szóba jöhetnek úgynevezett nem kimetszéses kezelések. Ezek a gumigyűrűzés, az infravörös égetés, ultrahangos aláöltés, a lézeres fonnyasztás vagy injekció. Az aranyér megszüntetésére kimetszéses műtéti beavatkozásokra csak súlyos, előrehaladott állapotú aranyér esetében van szükség. A legtöbb esetben életmódváltással és gyógyszerekkel, vagy nem kimetszéses eljárásokkal megszüntethető a probléma.
Ha elkerülhetetlen az aranyér műtét, az esetek nagy részében a beteg altatása nélkül végzik. Az aranyér műtét nem igényel kórházi befekvést, helyi érzéstelenítés mellett az ambuláns műtét általában elvégezhető. A műtét után kísérővel a beteg hazamehet, és az alkalmazott műtéti eljárás függvényében néhány héten belül teljesen felépül. Bővebben itt olvashat az aranyér műtétről.
Aranyér elleni tennivalók terhesség és szoptatás alatt
Az aranyér rengeteg kismamát érint. A terhesség során a többletsúly miatt fellépő fokozott hasűri nyomás, a hormonális változás és a gyakran jelentkező székrekedés segíti az aranyér kialakulását. A szüléshez hatalmas erőkifejtés szükséges, amelynek következtében igen gyakran alakul ki aranyér. A terhesség alatt, vagy a szülés után a szoptatás idején a kismamák teljesen érthető módon nem szeretnének gyógyszert szedni.
Félnek attól, hogy a gyógyszerekkel a gyermekünknek valamilyen problémát okozhatnak, ezért inkább tűrik az aranyér okozta kellemetlenségeket. Szerencsére az aranyér ellen terhesség alatt vagy szoptatás idején is vannak olyan gyógyszerek, kúpok, kenőcsök, amelyeket nyugodt szívvel alkalmazhatnak az aranyér ellen.
A terhesség alatt, vagy szülés után jelentkező aranyér kezelésében szintén szerepet játszanak az életmódbeli változtatások is, természetesen figyelembe véve a kismamák állapotát. Több olyan aranyér elleni gyógyszer, kenőcs vagy kúp is alkalmazható, mely sem a terhesség alatt, sem a szoptatás alatt nem jelent veszélyt a gyermekre. Ebben az időszakban a műtétet, ha csak nem elkerülhetetlen, kerülni kell. A terhességi aranyérről és kezeléséről ide kattintva olvashat bővebben.
Aranyér ellen a legbiztosabb megoldás:
Ha teljesen biztosra szeretne menni, a tünetek jelentkezésekor keressen fel egy proktológust. A proktológiai vizsgálat kissé ugyan kellemetlen, de nem jár fájdalommal. Az aranyér ellen a leginkább hatékonyan és biztonságosan orvosi segítséggel tehet. Ha jelentkeznek a tünetek, ne szégyellje, ne érezze kellemetlennek, keressen fel egy szakorvost!