Az aranyér sok embert érint, és számos kellemetlen tünetet produkál. A kilógó aranyér roppant zavaró, idegentest érzetet kelt, és könnyen sérülhet is, mely váladékozást, vérzést, viszketést és fájdalmat okozhat. Az aranyér visszahelyezése otthon is lehetséges, de nem mindegy, hogy milyen típusú aranyér okozza a panaszokat. Minden esetben célszerű orvoshoz fordulni, hogy a probléma minél hamarabb és minél egyszerűbben megszüntethető legyen.
Mikor nem szabad az aranyeret visszahelyezni otthon?
Az aranyérnek két fajtája van, a külső és a belső aranyér. A külső aranyér a végbélnyílás szélén jelentkezik, bevérzése esetén általában azonnali feszítő érzés, fájdalom kíséri, és egy könnyen kitapintható csomó (aranyeres csomó) formájában jelenik meg. Gyakran tévesztik össze a kilógó, előesett belső aranyérrel, és megpróbálják visszahelyezni. A külső aranyér visszahelyezése nem lehetséges, hiszen nem belülről származik, hanem a végbélnyílás szélén alakul ki. Ha könnyen kitapintható, érzékeny, a végbél szélén elhelyezkedő, bőrrel fedett fájdalmas duzzanat formájában jelentkeznek az aranyeres panaszok, a visszahelyezése csak felesleges fájdalmat okoz, nem szabad próbálkozni vele.
Belső aranyér visszahelyezése otthon
Az aranyér másik fajtája, a belső aranyér a végbélen belül, a záróizmok fölött helyezkedik el és a végbél lezárásában van fontos szerepe. A belső aranyeres párnák mindenki szervezetében jelen vannak, lényegében egy érhálózatot képeznek, mely vérrel megtelve elzárja a széklet és a gázok útját. Amennyiben jól működik, székeléskor kiürül, utat engedve a távozó salakanyagoknak. Ha valamilyen okból kifolyólag kitágul, könnyen sérülhet és problémát okozhat, mely a belső aranyér okozta betegség. Helye a végbélen belül van, ezért, ha az aranyér a végbélből lóg ki, és nem húzódik vissza magától, az aranyér visszahelyezése otthon szükséges lehet.
Kilógó aranyér – mikor igen, mikor nem?
A belső aranyér súlyosságától függően négy stádiumra osztható. A legenyhébb, első stádiumban az aranyér csak enyhén tágul ki, nem fájdalmas, nem lóg ki a végbélből. Jelenlétére általában az enyhe, fájdalom nélküli vérzés, nyákos széklet utal, a vérzés csak székeléskor jelentkezik a wc papíron.
A második stádiumban lévő aranyér esetében az aranyér már előreesik, kitüremkedik székeléskor. Vérzés, nyákos széklet, váladékozás, viszketés is kísérheti. Ebben a stádiumban az aranyér visszahelyezése még nem szükséges, mert önmagától visszahúzódik.
Kérdésként sokszor felmerül: mi húzza vissza az aranyeret?
Arra a kérdésre, hogy mi húzza vissza az aranyeret már fentebb választ is kaphatott, ha figyelmesen olvasott. Az első stádiumnál még nem lóg ki az aranyér, így nincs is szükség arra, hogy bármivel is vissza kellene helyezni.
A második stádiumban azonban már előreesik, kitüremkedik. Azonban nincs vele sok tennivaló, mivel magától visszahúzódik.
Amire mindenképp figyelni kell, hogy elkerüljük az aranyeres panaszokat: az a megfelelő folyadékbevitel, rostban gazdag táplálkozás, rendszeres mozgás. Így lehet az aranyeret házilag kezelni otthon.
Hogyan kell visszahelyezni az aranyeret?
Az aranyér visszahelyezése otthon a harmadik stádiumban lehetséges, amikor az aranyér annyira kitágult, hogy nem képes önmagától visszatérni a végbélbe. Ilyenkor kézzel kell visszahelyezni. Fontos, hogy csak alaposan megmosott, valóban tiszta kézzel szabad megpróbálni visszahelyezni, és nem szabad erőltetni, mert igen sérülékeny, és könnyen vérezhet. Gyengéden meg kell próbálni visszahelyezni a végbélbe, ha nem húzódik vissza, nem szabad erőltetni.
A belső aranyér negyedik stádiumában az előreesett aranyeret már kézzel sem lehet visszahelyezni, folyamatosan kilóg a végbélből. Nagyon könnyen sérül, fájdalmas, viszket, váladékozhat. Kezeléséhez mindenképpen orvosi segítség szükséges, a visszahelyezési kísérlet csak további gyulladást, vérzést okoz.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
A legjobb és legbiztosabb megoldás, a tünetek megjelenésekor egyből felkeresni egy szakorvost. Ha az aranyér visszahelyezése otthon már nem megoldható, folyamatosan előesik, vagy csak rövid ideig lehet visszahelyezni, mindenképpen keressen fel egy orvost! Minél hamarabb megkezdődik az aranyeres panaszok kezelése, annál könnyebben kezelhető. Az aranyeres panaszok hátterében nem csak aranyér, hanem sokkal súlyosabb betegségek is állhatnak, melyek kizárására csak szakorvosi vizsgálattal van lehetőség.