Mielőtt megválaszolnám a kérdést, hogy hogyan gyógyítható az aranyér, előtte nem árt tisztában lenni azzal, hogy pontosan mi az aranyér. Nem minden esetben betegség, hiszen valójában a végbél környékén található vénás érhálózat összefoglaló elnevezése. Feladata, hogy segítsen visszatartani a székletet és a gázokat, azaz bezárja a végbélnyílást. Alapesetben tehát nem betegség, de azzá válhat.
Az aranyeres problémákról igen gyakran az aranyér műtét jut eszébe sokaknak, pedig a legtöbb esetben ez elkerülhető. Mielőtt megválaszolnák azt a kérdést, hogy hogyan gyógyítható az aranyér, fontos tisztázni, hogy külső, vagy belső aranyér problémák okozzák a tüneteket, és mennyire súlyos az aranyér állapota. Másrészt aranyeres panaszt sokféle végbélbetegség okozhat, a teljesen átmeneti, ártalmatlan problémától egészen a végbélrákig.
Ezt teljes biztonsággal csak proktológiai vizsgálattal lehet megállapítani, mely után megállapítható, hogy hogyan gyógyítható az aranyér, mi okozza, és milyen kezeléssel lehet megszüntetni a problémát.
Hogyan gyógyítható az aranyér külső aranyér okozta panaszok esetén?
A külső aranyér legtöbbször a végbélnyílás szélén hirtelen kialakuló vérrög, mely kellemetlen, feszítő, fájó érzettel jelentkezik. Egy érzékeny csomót eredményez a végbél szélén, ami néhány hétig érintésre fájdalmas lehet. Az erősebb, állandó fájdalom általában néhány napig tart, míg a bőr kellően kitágul és megszűnik a feszítés. A kezdeti fájdalmas tünetek enyhíthetők jegeléssel, ülőfürdőkkel, kenőcsökkel.
A legtöbb esetben elmúlik magától, a helyén a vérrög felszívódása után bőrnyúlvány maradhat, amelyben újra kialakulhat aranyér, valamint higiéniai, esztétikai problémákat okozhat és műtéti eltávolítása szükségessé válhat.
A valódi külső aranyérben a bőr alatt kitágult erek találhatóak, melyek nyomásra vagy akár anélkül is, vérrel duzzadnak meg. Ezek leginkább kényelmetlenek, tisztálkodási problémát okoznak, fájdalmat, vérzést kevésbé. Amennyiben indokolt, ezek eltávolítása is javasolt.
A kezdeti, fájdalmas tünetek idején azonnali enyhülést jelenthet a külső aranyér kimetszése, mely helyi érzéstelenítésben végzett eljárás, és nem igényel kórházi befekvést. A műtét után többnyire azonnal enyhül a fájdalom, és minimális utókezeléssel könnyen és gyorsan, nyomtalanul elmúlik a probléma. (A külső aranyér kezeléséről már egy korábbi cikkben írtam.) A rostban gazdag diéta bevezetésével és megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztással, valamint rendszeres testmozgással jó eséllyel elkerülhető az újbóli kialakulása.
Hogyan gyógyítható a belső aranyér?
Az, hogy hogyan gyógyítható az aranyér, annak függvénye, hogy milyen súlyos állapotú, és mennyi belső aranyérről van szó. A belső aranyér okozta panaszokat négy stádiumba sorolhatjuk. A kezelés az életmódbeli változtatásoktól, testmozgás bevezetésétől kezdve a gyógyszeres kezeléseken át, a műtéti eltávolításig terjed.
Az első stádiumban lévő belső aranyér, amely még csak időnként jelentkezik vérzéssel, és nem jár fájdalommal, általában életmódbeli változtatásokkal, rostban gazdag diétával, kellő folyadékbevitellel és szükség esetén gyógyszeres kezeléssel problémamentessé tehető. A rostban gazdag táplálkozás, a kellő folyadékfogyasztás és a rendszeres testmozgás minden stádiumban lévő belső aranyér panasz esetén szükséges.
A második és harmadik fázisban lévő aranyér esetében az aranyér kilóg a végbélből, de magától visszahúzódik, vagy kézzel visszatehető. A kezelése a nem kimetszéses orvosi eljárásokkal történik. Ilyen kezelések a gyűrűzés, ultrahangos alátöltés, injekciók alkalmazása, vagy az infravörös égetés lehet.
A negyedik stádiumú aranyeret igen gyakori vérzés, váladékozás jellemzi. Az aranyér ilyenkor már folyamatosan kilóg a végbélből, és kézzel sem helyezhető vissza. A negyedik stádiumban válik szükségessé az aranyér műtéti úton való eltávolítása. A műtét gumigyűrűzéssel kombinálva is történhet, helyi érzéstelenítésben végzett eljárás. Kórházi befekvést nem igényel. A belső aranyér kezeléséről itt olvashat részletesen.
A körkörösen előeső belső aranyereket sok esetben körvarrógéppel távolítják el.
Bármelyik fajta aranyér is okozza a problémákat, mindenképpen szükséges egy proktológus felkeresése, mielőtt arról lehetne beszélni, hogy hogyan gyógyítható az aranyér. Az aranyér-szerű tünetek hátterében más, súlyosabb problémák is állhatnak, amelyet egy aranyér vizsgálat teljes bizonyossággal megállapíthat.