A végbélrák a vastagbél utolsó szakaszát érintő rosszindulatú daganatos megbetegedés, amely egyike a leggyakoribb daganatos megbetegedéseknek. Az egyik legnagyobb probléma a végbélrákkal kapcsolatban, hogy a végbélrák tünetei a kezdetekben egészen enyhék és könnyen összetéveszthetők más betegségekkel.
A végbélrák kialakulása, okai
A végbélrák kialakulása hosszú éveken át, fokozatosan megy végbe. A legtöbb esetben egy jóindulatú elváltozásból, végbélpolipból alakul ki, amely idővel rosszindulatúvá válik. Ez a folyamat több évig is eltarthat, ezért a korai felismerés és a rendszeres szűrővizsgálatok kiemelkedően fontosak. A daganat előrehaladásával a végbél falán áthatolhat, majd a környező szervekre, nyirokcsomókra, később pedig távoli szervekre is áttétet adhat, ami jelentősen rontja a gyógyulási esélyeket.
A végbélrák pontos kiváltó oka nem mindig egyértelmű, de számos tényező hozzájárulhat a kialakulásához. Mint a legtöbb betegség esetében, úgy a végbélrák kialakulásában is fontos szerepet játszik a genetikai hajlam. Ha a családban előfordult már vastagbél- vagy végbélrák, az érintett személyeknél nagyobb a kockázat.
Az életmód is jelentős tényező. A feldolgozott élelmiszerekben gazdag, rostszegény étrend elősegíti a bélben a gyulladásos folyamatokat, amelyek hozzájárulhatnak a daganatok kialakulásához. Az elhízás, a mozgásszegény életmód, az alkoholfogyasztás és a dohányzás szintén fokozza a kockázatot.
Egyes betegségek, például a Colitis ulcerosa (fekélyes vastagbélgyulladás) és a Crohn-betegség is hajlamosítanak a végbélrákra, mivel ezek tartós gyulladást okoznak a bélfalban. A gyulladás kedvező környezetet teremthet a daganatos sejtek kialakulásához.
Kezdődő végbélrák tünetei
A végbélrák tünetei a kezdetekben gyakran nem egyértelműek, könnyen összekeverhetőek más betegségek tüneteivel. Laikusként, de még orvosként sem állapítható meg vizsgálat nélkül, pusztán a tünetek alapján, hogy milyen probléma áll a panaszok hátterében.
Az egyik leggyakoribb végbélrákra utaló tünet lehet a székletben megjelenő vér, amely lehet élénkpiros vagy sötét, szurokszerű. Sok beteg ezt aranyérként értelmezi, és emiatt nem fordul időben orvoshoz, különösen, ha az aranyér problémája rendszeresen visszatér.
Az étrendbeli, vagy életmódbeli változtatások nélkül bekövetkezett székelési szokások megváltozása is a végbélrák tünetei közé tartozhatnak. A hirtelen fellépő és sokáig fennálló székrekedés, hasmenés, vagy a váltakozó széklet állag is a végbélrák tünetei közé sorolhatóak. Gyakori jel még a nagyon vékony széklet ürítés is. Ilyenkor a daganat leszűkíti a végbelet, és a széklet átmérője lecsökken.
A végbélrák okozhat még haspuffadást, diszkomfort érzetet is. A daganat miatt gyakran úgy érzik, hogy nem ürül ki a végbél, illetve gyakori székelési ingert is okozhat, amely sikertelen székletürítést eredményez.
Végbélrák tünetei előrehaladott állapotban
Ahogy a betegség előrehalad, a végbélrák tünetei egyre súlyosabbá válnak. A végbélből származó vérzés intenzívebbé válhat, és az állandósuló vérvesztés következtében vérszegénység alakulhat ki, amely sápadtsággal, fáradékonysággal és gyengeséggel jár. Az alhasi fájdalom egyre erősebb lehet.
Gyakori tünete még a végbélráknak a hirtelen fogyás anélkül, hogy ezt bármilyen életmódbeli változás indokolná. A daganat miatt akár bélelzáródás is kialakulhat, mely életveszélyes is lehet.
Hogyan történik a tünetek kivizsgálása?
Mint minden daganatos megbetegedés esetén, a végbélrák esetén is nagyon fontos a korai diagnózis. Ha jelentkeznek a végbélrák tünetei, minél hamarabb fel kell keresni egy szakorvost. Az orvos először kikérdezi a beteget a tüneteiről, majd megvizsgálja a beteg végbelét.
A végbél vizsgálata során az orvos kézzel, illetve endoszkóppal vizsgálja a végbelet. Amennyiben a végbélben nem található meg a tünetek kiváltó oka, szükség lehet vastagbél tükrözésre is. Ha a panaszok hátterében valóban a végbélrák tünetei állnak, mintavétel és különféle laboratóriumi vizsgálatok következnek. Daganatos megbetegedés esetén szükség lehet még különféle képalkotó vizsgálatokra is, mint CT, vagy MRI.
Amennyiben szeretne problémamentes előkészítést és vizsgálatot, olvassa el erről szóló útmutatónkat az aranyermegoldasok.hu oldalon.
A végbélrák kezelése
A végbélrák kezelése attól függ, hogy milyen stádiumban van a daganat. A leggyakoribb módszer a sebészi beavatkozás, amely során eltávolítják a daganatos végbélrészt. Sok esetben ez már önmagában elegendő. Szükséges lehet még sugárkezelés, vagy kemoterápia, vagy kifejezetten daganatos megbetegedések célzott kezelésére szolgáló gyógyszeres kezelés is. Ezekkel a módszerekkel csökkenthető a daganat mérete és megakadályozható, hogy tovább terjedjen.
Megelőzhető a végbélrák?
A végbélrák megelőzése érdekében az egészséges életmód bevezetésével sokat tehetünk. A rostban gazdag étrend, amely bőségesen tartalmaz zöldségeket, gyümölcsöket és teljes kiőrlésű gabonákat, segíthet fenntartani a bélrendszer egészségét.
A rendszeres testmozgás, a dohányzás és az alkoholfogyasztás kerülése szintén csökkentheti a kockázatot. Az 50 év felettiek, valamint a veszélyeztetettek számára már fiatalabb korban is, kiemelten fontosak a rendszeres szűrővizsgálatok. A rendszeres szűrésekkel a betegség még korai, tünetmentes állapotban felismerhető és nagy eséllyel könnyen gyógyítható.
Ha jelentkeznek a végbélrák tünetei, vagy bármilyen végbéltájéki, vagy hasi panasz, minél hamarabb fel kell keresni egy szakorvost. A végbélrák egy súlyos, de időben felismerve jól kezelhető betegség és a tünetek hátterében a legtöbb esetben nem végbélrák áll.