Ha kialakultak a széklettartás nehézségek, mielőbb érdemes szakorvosi segítséget kérni. Nagyon kellemetlen állapot, mert aki széklet inkontinenciában szenved, nem szívesen megy emberek közé, rossz a közérzete, és hajlamos lehet a depresszióra is. A széklet inkontinencia gyógyítása, javítása komplex feladat, sokszor orvosi feladat, ezért, ha tapasztalja magán a tüneteket, ne féljen segítséget kérni!
Széklet inkontinencia gyógyítás első lépése: A kiváltó ok megtalálása
A széklet inkontinencia kialakulásának hátterében a leggyakrabban a végbél záróizmainak, a gátizomzatnak, a kismedence izmainak sérülése, idegrendszeri betegségek vagy sérülések, az érző idegek nem megfelelő működése, illetve a végbél betegségei állnak. A széklet inkontinencia célzott gyógyítása csak a kiváltó ok megtalálása után indulhat meg. A szükséges kezelés az inkontinencia hátterében meghúzódó ok alapján állapítható csak meg. A széklet inkontinencia okai sokfélék lehetnek, az enyhébb problémáktól a súlyos betegségekig.
A vizsgálat egyik legfontosabb része az anamnézis (kórelőzmény) felállítása, amely kiterjed a korábbi, sérülések, műtétek, betegségek megismerésére, amely a széklettartási nehézségek hátterében állhat. Végezhető még nyomásvizsgálat, ultrahangos vizsgálat, valamint elektromiográfia. Olvassa el ezt is: széklet inkontinencia diagnosztizálásához szükséges vizsgálatok!
Széklet inkontinencia gyógyításának lehetséges módszerei
A széklet inkontinencia gyógyítása a probléma kialakulásának okától függ. Mint minden végbél betegség esetén, a széklet inkontinencia gyógyításában is fontos szerepet játszik a megfelelő diéta és az aktív életmód kialakítása. A rostban gazdag, egészséges, nem irritáló élelmiszerek fogyasztása, és a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel biztosítása fontos szerepet játszik a széklettartási nehézségek kezelésében. A megfelelő étrend hatására a széklet megfelelő állagú, nem irritáló és rendszeres lesz, mely más önmagában sokat segíthet a probléma megszüntetésében.
Amennyiben a problémát az izmok gyengesége, sérülése, az izmok és a beidegzés nem megfelelő működése okozza, szükséges az izmok erősítése, működésének javítása, összehangolása. Az állapot javítására az egyszerű kismedencei tornánál hatékonyabb, a kivizsgálás után egyénre szabott Biofeedback tréninget javasolt alkalmazni, amellyel a széklet inkontinencia sok esetben már egy négy alkalmas kezeléssel is jelentősen javítható, vagy akár teljesen tünetmentessé is tehető. A tréning során a felhelyezett műszerek eredményei, visszajelzése alapján elsajátítható az izmok helyes működése, mely rövid időn belül rögzül, így az izmok megfelelően tudják ellátni majd funkciójukat.
A súlyos izomsérülések okozta széklet inkontinencia kezelése során akár műtét is szükségessé válhat, de előtte mindenképpen javasolt az életmódbeli változtatások bevezetése után a Biofeedback tréninget alkalmazni. Amennyiben szükségessé válik a műtéti kezelés, a tréning mind előtte, mind utána javasolt az izmok minél magasabb fokú regenerációja, összehangolása, rehabilitációja érdekében.
A széklet inkontinencia gyógyítása egyáltalán nem lehetetlen feladat, sőt jó eséllyel tünetmentessé tehető, vagy jelentősen javítható az állapot. A probléma pontos okának megtalálásához, a tüneteket okozó más betegségek kizárásához mindenképpen szükséges proktológus szakorvos segítségét kérni. A pontos diagnózis felállításához fel kell keresni egy kismedencei biofeedback segített EMG vizsgálatot is végző proktológust, mely után a széklet inkontinencia gyógyítása megkezdhető.