A vastagbélszűrésről a legtöbb ember tudja, hogy fontos vizsgálat, és sok esetben életmentő is lehet. A legtöbb esetben a félelem és a szégyenérzet az, ami meggátolja a betegeket abban, hogy elvégeztessék a kolonoszkópiát.

A vizsgálat elmulasztásában nagy szerepet játszanak a kellemetlen tapasztalatokról készül beszámolók internetes fórumokon, vagy az esetleges mellékhatásoktól, vagy megállapítható betegségektől való félelem. Ebben a cikkben összefoglaljuk, hogy mit kell tudni a vastagbél szűrésről, miért fontos, és milyen következményei lehetnek a vastagbélszűrés elmaradásának.

Mikor szükséges a vastagbélszűrés?

A vastagbélszűrést 45 éves kor felett javasolt ötévente elvégeztetni. Ha valaki veszélyeztetett csoportba tartozik, azaz családjában volt vastagbél daganatos megbetegedés, vagy a vastagbélrákra hajlamosító bélbetegségek, különösen Crohn-betegség és colitis ulcerosa esetén fiatalabb korban is gyakrabban indokolt a vizsgálat elvégzése.

A vastagbélszűrés két részből áll. Az első része székletvizsgálat, amelyben vastagbélpolipra, rákra utaló laborjeleket (vért, enzimeket, DNS-t) vizsgálnak. Ennek az eredménye lehet negatív, pozitív, illetve értékelhetetlen. Ha a teszt negatív, további teendő – ha nincs semmilyen panasz- nincsen.

Ha a teszt értékelhetetlen, az azt jelenti, hogy valami nem sikerült a vizsgálat során és meg kell ismételni. Ha a teszt eredménye pozitív, azaz daganatra gyanús, akkor szükséges a vastagbéltükrözés.

Miért fontos a vastagbéltükrözés?

A vastagbéltükrözés (kolonoszkópia) az egyik legfontosabb és legátfogóbb vizsgálat a vastagbél betegségeinek diagnosztikájában. Segítségével pontos képet kapunk a vastagbél és a végbél állapotáról. A vastagbéltükrözés nagyon nagy szerepet játszik a vastagbélrák korai felismerésében, amely időben felismerve gyógyítható. Évente többezer olyan ember hal meg vastagbélrákban, akik időben elvégzett vastagbéltükrözéssel megmenthetőek lettek volna.

A vastagbéltükrözés nem csak a daganatos megbetegedések kiszűrésére jó. A kolonoszkópia során feltárható többek között az aranyér, a vastagbélgyulladás, vagy a vastagbélben lévő polipok és számos egyéb más vastagbelet érintő probléma is.

A vizsgálat során nem csak az esetleges problémákat lehet feltárni, de szükség esetén mintavételre (biopsziára) és a könnyen elrákosodó polipok eltávolítására is lehetőség van. Ezáltal számos komoly betegség idejében felismerhető, és azonnal megkezdhető a célzott kezelés.

Hogyan kell felkészülni a vastagbéltükrözésre?

A vastagbéltükrözés előtt az orvos által meghatározott diétát kell folytatni. Kerülni kell a rostban gazdag táplálékok fogyasztását. Általában könnyed, alacsony zsírtartalmú, könnyen emészthető ételek fogyaszthatóak a diéta időtartama alatt. A vizsgálat napján és az azt megelőző napon szilárd ételt már nem szabad fogyasztani.

A vizsgálatot megelőző napon szükséges hashajtó alkalmazása is. Ilyenkor javasolt otthon maradni, hogy a mosdó mindig elérhető közelségben legyen. A hashajtók fajtáját és dózisát mindig a vizsgáló orvos határozza meg. A diéta és a hashajtás célja, hogy a vastagbél a lehető leginkább kiürült állapotban legyen. Ha sikeres a béltisztítás, a vizsgáló eszközzel a vastagbél teljes hosszát kellő alapossággal át tudják vizsgálni.

Hogyan történik a vizsgálat?

A vastagbéltükrözést egy vékony, hajlékony eszközzel, kolonoszkóppal végzik. Az eszközt a végbélen keresztül a vastagbél teljes hosszában felvezetik. Az eszköz haladásának és a jól láthatóság biztosítása érdekében szükség esetén levegőt fújhatnak a vastagbélbe. A kolonoszkóp végén található egy kamera, amellyel a vastagbél teljes nyálkahártyája megtekinthető.

A vastagbéltükrözés történhet éber állapotban, érzéstelenítés mellett, de a legtöbb esetben altatásban, vagy bódításban végzik. A vizsgálat általában 10-40 percig tart, mely az egyéni alkati adottságoktól, valamint a feltárt problémáktól is függ. Amennyiben mintavétel, vagy polipok eltávolítása is szükséges, a vizsgálat időtartama ennél hosszabb ideig is eltarthat.

A vizsgálat után, ha nem történik mintavétel, vagy polip eltávolítás, általában nem szükséges semmilyen utógondozás. A kolonoszkópia után a vastagbél felfújására használt levegő miatt időszakos puffadás, feszülés előfordulhat, mely rövid időn belül megszűnik.

A vizsgálatra mindenképpen kísérővel célszerű érkezni, mert a bódítás vagy altatás után nem szabad vezetni, vagy egyedül közlekedni. A vizsgálat után célszerű pihenni.

Fájdalmas a vizsgálat, vannak kockázatok?

A legtöbb beteget a fájdalomtól és a szégyenérzettől való félelem tartja vissza a vastagbéltükrözés elvégzésétől. A vizsgálat nem kellemes, kisebb fájdalmat, puffadást, görcsöket okozhat, különösképpen akkor, ha meglévő vég- vagy vastagbél probléma, pl aranyér, végbélrepedés, gyulladást, stb áll fenn.

Mint minden orvosi beavatkozás esetén, a kolonoszkópia esetén is előfordulhatnak mellékhatások. A már meglévő végbélpanaszok a béltisztítás és a vizsgálat hatására az esetek kb egyharmadában fokozódhatnak, vagy kiújulhatnak.

Azon betegeknél, akiknek semmilyen végbélbetegségük nem volt korábban, nagyon ritkán, elvétve alakulhatnak ki panaszok. Sokan tartanak a bélátlyukasztástól is, mely mindössze 5000 vizsgálatból egyszer következik be, főleg meglévő bélbetegség, előzetes hasi műtét esetén.

Milyen következményei lehetnek a halogatásnak, a vizsgálat kihagyásának?

A vastagbélrák Magyarországon a férfiak esetében a második, nők esetében a harmadik leggyakoribb ok a daganatos megbetegedéses halálesetek tekintetében. Évente kb 10.000 új vastagbél daganatos beteget diagnosztizálnak, amelyből 5.000 ember életét veszti, jórészt a kései diagnózis miatt.

A vastagbélrák korai stádiumában általában könnyen kezelhető a betegség, sok esetben különösebb utókezelés (mint kemoterápia, sugárkezelés, stb) sem szükséges. Ehhez azonban szükséges, hogy időben felfedezzék a betegséget.

A vastagbél daganatos megbetegedésének nincsenek tipikus korai tünetei, és gyakran tünetmentesen fejlődik. Tüneteket sokszor csak akkor produkál, amikor már előrehaladt állapotban van. Ne várjon addig!

A vastagbélrákot, az azt megelőző állapotokat és egyéb komolyabb vastagbél betegségeket is időben fel lehet ismerni és kezelni a vastagbélszűrés rendszeres elvégzésével. A halogatással saját egészségét, sok esetben akár az életét kockáztatja, amely nem éri meg!

dr. Bánfalvi Péter vezető proktológus Dr. Bánfalvi Péter

Dr. Bánfalvi Aranyér Központ, A gyógyító gondoskodás
www.aranyeresseg.hu

 

Szakértőinkhez vizsgálatra való bejelentkezéshez kattintson ide,

vagy hívja a

+36(30)-868-0244

telefonszámot!

 

Szakértőink:

Dr. Pácsa Szilvia

Dr. Pácsa Szilvia

nőgyógyász, kismedence betegségek szakorvosa

Nőgyógyászként célom, hogy pácienseimet tudásommal gyógyuláshoz, és az egészséges élet megtartásához segítsem. Gyakorló orvosként folyamatosan keresem azokat a lehetőségeket, amelyek a hagyományos (gyógyszeres, műtéti) terápiás megoldásokat kiegészítve a gyógyulást gyorsabbá és hatékonyabbá képesek tenni. Vallom, hogy az egészség, az egyéni csúcsforma elérésének feltétele a testi-lelki egyensúly megteremtése, amelyhez a tudomány és a technika által kínált, bizonyítottan hatásos gyógyászati megoldásokat is érdemes felhasználni. Tovább >>

Dr. Mikes Csaba

Dr. Mikes Csaba

proktológus, sebész főorvos

Proktológia magánrendelést 2007 óta folytatok. A kórházi végbélsebészet mellett magánrendelésen a végbéltájéki panaszokkal (aranyeresség, condyloma, végbélviszketés, végbélsipoly, végbélberepedés, jó és rosszindulatú végbél és vastagbéldaganatok) hozzám forduló páciensek ellátását végzem, célom az alapos kivizsgálását követő pontos diagnózis felállítása és annak legkorszerűbb ellátása.

Dr. Lehoczki Gergely

Dr. Lehoczki Gergely

proktológus, sebész adjunktus

2009-es sebészeti szakvizsgám megszerzését követően kezdtem el proktológiai panaszokkal pácienseket ellátni és észleltem, hogy széles körű igény van a végbélbetegségek tüneteitől szenvedő páciensek empatikus, pontos, minőségi ellátására. A precíz és pontos megfigyelés, a tapasztalatok gyűjtése, beépítése a mindennapi gyakorlatba valamint a személyre szabott ellátás, gyógyítás, esetkövetés fontossága ragadott meg leginkább, ami mind a mai napig a fő motivációt jelentik számomra. A páciensek bizalmának elnyerése és megtartása szintén nagyon fontos számomra. Mindannyian ismerjük a mondást:”pontos mint egy sebész.” Ennek a jegyében szeretnék minden páciensem számára enyhülést, jobbulást, teljes gyógyulást nyújtani.

Tovább >>

Dr. Tóth-Fülöp Orsolya

Dr. Tóth-Fülöp Orsolya

proktológus, sebész szakorvos

Számomra a szakmaiság mellett a legfontosabb a páciens orientált légkör, amelyben megfelelő figyelmet és időt tudunk biztosítani a hozzánk fordulóknak. A Semmelweis Egyetem Általános Orvosi Karán végeztem, majd 2018-ban általános sebészeti szakvizsgát tettem. 2012 és 2023 között a Bajcsy-Zsilinszky Kórház Sebészeti, Érsebészeti és Mellkassebészeti Osztályán dolgoztam, 2018-tól megbízott tagja voltam a kórház onkoteam-jének. A Mellrákfórum civil szervezet aktivistájaként az egészségügyi tudatosságért kampányolok. A komplexebb ellátás céljából 2023-ban elvégeztem a Kismedence rehabilitáció biofeedbackkel tanfolyamot. … Tovább>>

Dr. Bánfalvi Péter

Dr. Bánfalvi Péter

vezető proktológus

Proktológiai magánrendelést 2006 óta folytatok. Célom, hogy vendégeink aranyér, és más végbél-megbetegedését a lehető legkisebb megterheléssel és a legjobb életminőséget megcélozva gyógyítsam meg, nagy felelősséggel járó és sokszor igazi kihívást jelentő munka a számomra. Feladatomnak rendszeres önképzéssel, a gyógyítás egyénre szabott, állandóan tökéletesedő módszereivel igyekszem megfelelni. 2012-ben felkértek Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja aranyérrel kapcsolatos információk megírására, 2014-ben és 2017-ben megkaptam az Év Magánrendelője verseny szakmai díját.

Tovább >>

További cikkek a témában:

Aranyér: 5 tévhit, amit ideje elfelejteni ❌

Aranyér: 5 tévhit, amit ideje elfelejteni ❌

Az aranyér egy gyakori probléma, amelyet sokan szégyellenek, és emiatt rengeteg tévhit övezi. Ezek a félreértések nemcsak a tájékozottságot nehezítik meg, hanem a hatékony kezelés lehetőségét is csökkenthetik. Összeszedtük az 5 leggyakoribb aranyér tévhitet, amelyet...

bővebben