A vastagbélszűrésről a legtöbb ember tudja, hogy fontos vizsgálat, és sok esetben életmentő is lehet. A legtöbb esetben a félelem és a szégyenérzet az, ami meggátolja a betegeket abban, hogy elvégeztessék a kolonoszkópiát.
A vizsgálat elmulasztásában nagy szerepet játszanak a kellemetlen tapasztalatokról készül beszámolók internetes fórumokon, vagy az esetleges mellékhatásoktól, vagy megállapítható betegségektől való félelem. Ebben a cikkben összefoglaljuk, hogy mit kell tudni a vastagbél szűrésről, miért fontos, és milyen következményei lehetnek a vastagbélszűrés elmaradásának.
Mikor szükséges a vastagbélszűrés?
A vastagbélszűrést 45 éves kor felett javasolt ötévente elvégeztetni. Ha valaki veszélyeztetett csoportba tartozik, azaz családjában volt vastagbél daganatos megbetegedés, vagy a vastagbélrákra hajlamosító bélbetegségek, különösen Crohn-betegség és colitis ulcerosa esetén fiatalabb korban is gyakrabban indokolt a vizsgálat elvégzése.
A vastagbélszűrés két részből áll. Az első része székletvizsgálat, amelyben vastagbélpolipra, rákra utaló laborjeleket (vért, enzimeket, DNS-t) vizsgálnak. Ennek az eredménye lehet negatív, pozitív, illetve értékelhetetlen. Ha a teszt negatív, további teendő – ha nincs semmilyen panasz- nincsen.
Ha a teszt értékelhetetlen, az azt jelenti, hogy valami nem sikerült a vizsgálat során és meg kell ismételni. Ha a teszt eredménye pozitív, azaz daganatra gyanús, akkor szükséges a vastagbéltükrözés.
Miért fontos a vastagbéltükrözés?
A vastagbéltükrözés (kolonoszkópia) az egyik legfontosabb és legátfogóbb vizsgálat a vastagbél betegségeinek diagnosztikájában. Segítségével pontos képet kapunk a vastagbél és a végbél állapotáról. A vastagbéltükrözés nagyon nagy szerepet játszik a vastagbélrák korai felismerésében, amely időben felismerve gyógyítható. Évente többezer olyan ember hal meg vastagbélrákban, akik időben elvégzett vastagbéltükrözéssel megmenthetőek lettek volna.
A vastagbéltükrözés nem csak a daganatos megbetegedések kiszűrésére jó. A kolonoszkópia során feltárható többek között az aranyér, a vastagbélgyulladás, vagy a vastagbélben lévő polipok és számos egyéb más vastagbelet érintő probléma is.
A vizsgálat során nem csak az esetleges problémákat lehet feltárni, de szükség esetén mintavételre (biopsziára) és a könnyen elrákosodó polipok eltávolítására is lehetőség van. Ezáltal számos komoly betegség idejében felismerhető, és azonnal megkezdhető a célzott kezelés.
Hogyan kell felkészülni a vastagbéltükrözésre?
A vastagbéltükrözés előtt az orvos által meghatározott diétát kell folytatni. Kerülni kell a rostban gazdag táplálékok fogyasztását. Általában könnyed, alacsony zsírtartalmú, könnyen emészthető ételek fogyaszthatóak a diéta időtartama alatt. A vizsgálat napján és az azt megelőző napon szilárd ételt már nem szabad fogyasztani.
A vizsgálatot megelőző napon szükséges hashajtó alkalmazása is. Ilyenkor javasolt otthon maradni, hogy a mosdó mindig elérhető közelségben legyen. A hashajtók fajtáját és dózisát mindig a vizsgáló orvos határozza meg. A diéta és a hashajtás célja, hogy a vastagbél a lehető leginkább kiürült állapotban legyen. Ha sikeres a béltisztítás, a vizsgáló eszközzel a vastagbél teljes hosszát kellő alapossággal át tudják vizsgálni.
Hogyan történik a vizsgálat?
A vastagbéltükrözést egy vékony, hajlékony eszközzel, kolonoszkóppal végzik. Az eszközt a végbélen keresztül a vastagbél teljes hosszában felvezetik. Az eszköz haladásának és a jól láthatóság biztosítása érdekében szükség esetén levegőt fújhatnak a vastagbélbe. A kolonoszkóp végén található egy kamera, amellyel a vastagbél teljes nyálkahártyája megtekinthető.
A vastagbéltükrözés történhet éber állapotban, érzéstelenítés mellett, de a legtöbb esetben altatásban, vagy bódításban végzik. A vizsgálat általában 10-40 percig tart, mely az egyéni alkati adottságoktól, valamint a feltárt problémáktól is függ. Amennyiben mintavétel, vagy polipok eltávolítása is szükséges, a vizsgálat időtartama ennél hosszabb ideig is eltarthat.
A vizsgálat után, ha nem történik mintavétel, vagy polip eltávolítás, általában nem szükséges semmilyen utógondozás. A kolonoszkópia után a vastagbél felfújására használt levegő miatt időszakos puffadás, feszülés előfordulhat, mely rövid időn belül megszűnik.
A vizsgálatra mindenképpen kísérővel célszerű érkezni, mert a bódítás vagy altatás után nem szabad vezetni, vagy egyedül közlekedni. A vizsgálat után célszerű pihenni.
Fájdalmas a vizsgálat, vannak kockázatok?
A legtöbb beteget a fájdalomtól és a szégyenérzettől való félelem tartja vissza a vastagbéltükrözés elvégzésétől. A vizsgálat nem kellemes, kisebb fájdalmat, puffadást, görcsöket okozhat, különösképpen akkor, ha meglévő vég- vagy vastagbél probléma, pl aranyér, végbélrepedés, gyulladást, stb áll fenn.
Mint minden orvosi beavatkozás esetén, a kolonoszkópia esetén is előfordulhatnak mellékhatások. A már meglévő végbélpanaszok a béltisztítás és a vizsgálat hatására az esetek kb egyharmadában fokozódhatnak, vagy kiújulhatnak.
Azon betegeknél, akiknek semmilyen végbélbetegségük nem volt korábban, nagyon ritkán, elvétve alakulhatnak ki panaszok. Sokan tartanak a bélátlyukasztástól is, mely mindössze 5000 vizsgálatból egyszer következik be, főleg meglévő bélbetegség, előzetes hasi műtét esetén.
Milyen következményei lehetnek a halogatásnak, a vizsgálat kihagyásának?
A vastagbélrák Magyarországon a férfiak esetében a második, nők esetében a harmadik leggyakoribb ok a daganatos megbetegedéses halálesetek tekintetében. Évente kb 10.000 új vastagbél daganatos beteget diagnosztizálnak, amelyből 5.000 ember életét veszti, jórészt a kései diagnózis miatt.
A vastagbélrák korai stádiumában általában könnyen kezelhető a betegség, sok esetben különösebb utókezelés (mint kemoterápia, sugárkezelés, stb) sem szükséges. Ehhez azonban szükséges, hogy időben felfedezzék a betegséget.
A vastagbél daganatos megbetegedésének nincsenek tipikus korai tünetei, és gyakran tünetmentesen fejlődik. Tüneteket sokszor csak akkor produkál, amikor már előrehaladt állapotban van. Ne várjon addig!
A vastagbélrákot, az azt megelőző állapotokat és egyéb komolyabb vastagbél betegségeket is időben fel lehet ismerni és kezelni a vastagbélszűrés rendszeres elvégzésével. A halogatással saját egészségét, sok esetben akár az életét kockáztatja, amely nem éri meg!