Vastagbéltükrözés előtt sok kérdés merülhet fel, ha első alkalommal kell részt venni egy ilyen vizsgálaton. Mit kell tenni, hogyan kell előkészülni, szükséges-e diéta, vagy hashajtás? Ebből a cikkből megismerheti azokat a fontos tudnivalókat, amelyekre érdemes odafigyelni vastagbéltükrözés előtt.
Mit kell tenni a vastagbéltükrözés előtt?
A vastagbéltükrözés előtt az egyik leglényegesebb teendő a vastagbél alapos kitisztítása. Ha a belek nem kellően tiszták, a vizsgálat pontossága csökken, és bizonyos elváltozások rejtve maradhatnak. Emellett előfordulhat, hogy rossz előkészítés esetén a vizsgálatot meg kell ismételni.
Vastagbéltükrözés előtt diéta és hashajtás
A vastagbéltükrözés előtt egy speciális diétát szükséges végezni, amelyet az orvos pontosan ismertetni fog. A diéta elsősorban könnyen emészthető és rostszegény ételekből áll.
A diéta nagy általánosságban az alábbi utasításoknak felel meg:
- Kerülni kell a magas rosttartalmú ételeket (pl. magvas vagy teljes kiőrlésű termékek).
- Könnyű, zsírszegény ételeket szabad fogyasztani (csirke, hal, világos levesek, főtt rizs).
- Fontos a fokozott, nem színes folyadékbevitel, különösen a tiszta víz, szűrt vagy cukormentes folyadékok formájában.
A rostszegény diéta betartása segít abban, hogy a bélsár kevésbé maradjon a bél redőiben, így a tükrözés során az orvos akadálytalanul vizsgálhatja végig a vastagbelet.
Hashajtás
A diétán túl a szakorvos által felírt hashajtó készítményekkel kell segíteni a belek minél teljesebb kiürülését. A hashajtókat általában a vizsgálat előtti délutánon és/vagy aznap kora reggel kell bevenni. A pontos időpontot és az adagolást mindig az egyéni állapotnak, valamint a vizsgálat tervezett időpontjának megfelelően határozzák meg.
A hashajtás ideje alatt érdemes otthon tartózkodni, hogy a mosdó könnyen elérhető közelségben legyen. A hashajtó által kiváltott gyakori székletürítés egyéni érzékenységtől függően több órán keresztül is eltarthat, valamint több hullámban is érkezhet.
Mit tegyünk és mit ne tegyünk vastagbéltükrözés előtt?
A hashajtók szedése miatt a folyadékveszteség magas lehet, ezért különös figyelmet kell fordítani a folyadékbevitel biztosítására. A folyadékot elsősorban tiszta vízzel célszerű pótolni, de fogyasztható szűrt, színtelen (alma, szőlő) gyümölcslé, illetve teák is.
Szilárd táplálékot a vastagbéltükrözés előtti, a vizsgálat napján már nem szabad fogyasztani. Üres levest, vagy gyümölcsleveket általában lehet fogyasztani a vizsgálat előtti napon. Cukorbetegség esetében az orvos segítséget fog nyújtani a vastagbéltükrözés előtt fogyasztható ételek kiválasztásában is, hogy a diéta ne okozhasson inzulinproblémát.
Ha bármilyen más betegség is fennáll (pl cukorbetegség, vérnyomás problémák, stb), amely miatt rendszeresen gyógyszert kell szedni, azt mindenképpen jelezni kell az orvosnak. Ebben az esetben ugyanis szükséges lehet a gyógyszerek dózisának módosítása, vagy rövid időre történő elhagyása.
Hogyan készüljünk fel a vizsgálatra?
A vastagbéltükrözés előtt gyakran aggódnak a páciensek amiatt, hogy fájdalmas vagy kellemetlen lesz a beavatkozás. A vastagbéltükrözés kellemetlen, és járhat fájdalommal is, de az orvosok mindent megtesznek, hogy minél kevesebb kellemetlenséget okozzon a vizsgálat.
Ma már nagyon gyakran altatásban, bódításban végzik a vizsgálatot, így szinte semmit sem lehet érezni, általában csak némi feszülést vagy puffadást utána. A vizsgálatra érdemes kísérővel érkezni, különösen, ha bódításban történik a vizsgálat. A bódítás után nem javasolt autót vezetni, és jobb, ha valaki mellettünk van. Egy megbízható kísérő lelki támaszt is nyújthat, amely segíti az ellazulást a vastagbéltükrözés előtt.
Ha a betegnek egyéb alapbetegségei vannak – például magas vérnyomás, cukorbetegség, valamilyen szív- vagy légúti probléma –, fontos, hogy a kezelőorvos tisztában legyen ezekkel, és ennek megfelelően alakítsa ki a vizsgálat menetrendjét és az altatási tervet.
Vastagbéltükrözés után
A vastagbéltükrözés után javasolt kímélő étrenddel kezdeni az étkezést, és csak fokozatosan visszatérni a megszokott étrendre, így elkerülhetjük, hogy megterheljük az emésztőrendszerünket. A beavatkozás utáni néhány napban, ha bármilyen rendellenes tünet, pl.: hasfájás, láz, véres széklet, vagy bármi eddig nem tapasztalt probléma jelentkezik, konzultálni kell az orvossal.
A vastagbéltükrözés és az előkészületei nem kellemesek, de ennek a kis kényelmetlenségnek az elviselése életmentő tud lenni. Az időben felfedezett betegségek így jó eséllyel sokkal könnyebben és gyorsabban kezelhetők.
Szükség esetén nem szabad halogatni a vizsgálatot, minél előbb át kell esni rajta. A vastagbéltükrözés előtt be kell tartani az előírásokat, hogy a vizsgálatot ne kelljen megismételni. Az előkészületek betartásával biztosítható, hogy minél teljesebb képet kaphasson a vizsgálatot végző orvos a vastagbél állapotáról és szükség esetén megkezdhető legyen a betegség kezelése.
Ezt is érdemes elolvasni: Vastagbélszűrés: miért halogatják és milyen következményei lehetnek?
dr. Bánfalvi Péter vezető proktológus
Dr. Bánfalvi Aranyér Központ, A gyógyító gondoskodás
www.aranyeresseg.hu
Szakértőinkhez vizsgálatra való bejelentkezéshez kattintson ide,
vagy hívja a
+36(30)-868-0244
telefonszámot!
Szakértőink:
Dr. Pácsa Szilvia
nőgyógyász, kismedence betegségek szakorvosa
Nőgyógyászként célom, hogy pácienseimet tudásommal gyógyuláshoz, és az egészséges élet megtartásához segítsem. Gyakorló orvosként folyamatosan keresem azokat a lehetőségeket, amelyek a hagyományos (gyógyszeres, műtéti) terápiás megoldásokat kiegészítve a gyógyulást gyorsabbá és hatékonyabbá képesek tenni. Vallom, hogy az egészség, az egyéni csúcsforma elérésének feltétele a testi-lelki egyensúly megteremtése, amelyhez a tudomány és a technika által kínált, bizonyítottan hatásos gyógyászati megoldásokat is érdemes felhasználni. Tovább >>
Dr. Mikes Csaba
proktológus, sebész főorvos
Proktológia magánrendelést 2007 óta folytatok. A kórházi végbélsebészet mellett magánrendelésen a végbéltájéki panaszokkal (aranyeresség, condyloma, végbélviszketés, végbélsipoly, végbélberepedés, jó és rosszindulatú végbél és vastagbéldaganatok) hozzám forduló páciensek ellátását végzem, célom az alapos kivizsgálását követő pontos diagnózis felállítása és annak legkorszerűbb ellátása.
Dr. Lehoczki Gergely
proktológus, sebész adjunktus
2009-es sebészeti szakvizsgám megszerzését követően kezdtem el proktológiai panaszokkal pácienseket ellátni és észleltem, hogy széles körű igény van a végbélbetegségek tüneteitől szenvedő páciensek empatikus, pontos, minőségi ellátására. A precíz és pontos megfigyelés, a tapasztalatok gyűjtése, beépítése a mindennapi gyakorlatba valamint a személyre szabott ellátás, gyógyítás, esetkövetés fontossága ragadott meg leginkább, ami mind a mai napig a fő motivációt jelentik számomra. A páciensek bizalmának elnyerése és megtartása szintén nagyon fontos számomra. Mindannyian ismerjük a mondást:”pontos mint egy sebész.” Ennek a jegyében szeretnék minden páciensem számára enyhülést, jobbulást, teljes gyógyulást nyújtani.
Dr. Tóth-Fülöp Orsolya
proktológus, sebész szakorvos
Számomra a szakmaiság mellett a legfontosabb a páciens orientált légkör, amelyben megfelelő figyelmet és időt tudunk biztosítani a hozzánk fordulóknak. A Semmelweis Egyetem Általános Orvosi Karán végeztem, majd 2018-ban általános sebészeti szakvizsgát tettem. 2012 és 2023 között a Bajcsy-Zsilinszky Kórház Sebészeti, Érsebészeti és Mellkassebészeti Osztályán dolgoztam, 2018-tól megbízott tagja voltam a kórház onkoteam-jének. A Mellrákfórum civil szervezet aktivistájaként az egészségügyi tudatosságért kampányolok. A komplexebb ellátás céljából 2023-ban elvégeztem a Kismedence rehabilitáció biofeedbackkel tanfolyamot. … Tovább>>
Dr. Bánfalvi Péter
vezető proktológus
Proktológiai magánrendelést 2006 óta folytatok. Célom, hogy vendégeink aranyér, és más végbél-megbetegedését a lehető legkisebb megterheléssel és a legjobb életminőséget megcélozva gyógyítsam meg, nagy felelősséggel járó és sokszor igazi kihívást jelentő munka a számomra. Feladatomnak rendszeres önképzéssel, a gyógyítás egyénre szabott, állandóan tökéletesedő módszereivel igyekszem megfelelni. 2012-ben felkértek Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja aranyérrel kapcsolatos információk megírására, 2014-ben és 2017-ben megkaptam az Év Magánrendelője verseny szakmai díját.
További cikkek a témában:
Vastagbélszűrés: miért halogatják és milyen következményei lehetnek?
A vastagbélszűrésről a legtöbb ember tudja, hogy fontos vizsgálat, és sok esetben életmentő is lehet. A legtöbb esetben a félelem és a szégyenérzet az, ami meggátolja a betegeket abban, hogy elvégeztessék a kolonoszkópiát. A vizsgálat elmulasztásában nagy szerepet...
Kúp beadása: Praktikus útmutató lépésről lépésre
A kúp beadása a legtöbb esetben a gyermekek esetében jut eszünkbe. Szinte mindenki kapott kúpot gyermekkorában, de a kúp felnőttek esetében is gyakran használható. De hogyan érdemes beadni a kúpot, akár magunknak, akár gyermekünknek? És miért választjuk ezt a formát...
Intim törlőkendő dilemma: Mikor segít és mikor árt?
A végbéltájék megfelelő tisztán tartása különösen fontos, ha valaki aranyeres panaszokkal vagy egyéb végbélbetegségekkel küzd. Az intim törlőkendők és baba popsitörlők praktikusak, gyors megoldást nyújtanak, és sokszor kíméletesebbnek tűnnek, mint a hagyományos...
Aranyér: 5 tévhit, amit ideje elfelejteni ❌
Az aranyér egy gyakori probléma, amelyet sokan szégyellenek, és emiatt rengeteg tévhit övezi. Ezek a félreértések nemcsak a tájékozottságot nehezítik meg, hanem a hatékony kezelés lehetőségét is csökkenthetik. Összeszedtük az 5 leggyakoribb aranyér tévhitet, amelyet...
A krónikus végbél és kismedencei fájdalom okai, kivizsgálása és kezelése
A krónikus végbél és kismedencei fájdalom gyakori és kellemetlen probléma, amely jelentős hatással lehet az életminőségre. Bár az akut fájdalmak többsége gyorsan elmúlik, a krónikus fájdalom tartós, és hosszú távon is fennállhat. Kezelése nem könnyű feladat, de...
A császármetszés hegének és a hegfájdalom kezelése
Magyarországon évente több tízezer gyermek születik császármetszés útján. A műtét után kialakuló heg és a krónikus hegfájdalom sok nő mindennapjait keseríti meg kisebb-nagyobb mértékben évekkel a szülés után is. A szülési utáni császármetszés hegének és a hegfájdalom...
Külső aranyér visszahúzódása
Külső aranyér visszahúzódása Öndiagnosztikával helytelenül felállított kórisme, hogy a belülről kiköszönő aranyér külső aranyér. A külvilágra kerülő belső aranyér sérülékeny, ezért gyakran jár viszketéssel, váladékozással, vérzéssel, gyulladással. Külső aranyér...
Aranyér visszahelyezése otthon avagy mi húzza vissza az aranyeret?
Az aranyér sok embert érint, és számos kellemetlen tünetet produkál. A kilógó aranyér roppant zavaró, idegentest érzetet kelt, és könnyen sérülhet is, mely váladékozást, vérzést, viszketést és fájdalmat okozhat. Az aranyér visszahelyezése otthon is lehetséges, de nem...
Movember – a férfi egészség megőrzésének hónapja
Ebben a hónapban arra buzdítunk minden férfit, hogy fordítson időt és figyelmet saját egészségére. Legyen az urológiai vagy proktológiai vizsgálat, rendszeres testmozgás, egészséges étkezés vagy stresszkezelés, minden lépés számít az egészség megőrzése érdekében. A...