Vastagbéltükrözés előtt sok kérdés merülhet fel, ha első alkalommal kell részt venni egy ilyen vizsgálaton. Mit kell tenni, hogyan kell előkészülni, szükséges-e diéta, vagy hashajtás? Ebből a cikkből megismerheti azokat a fontos tudnivalókat, amelyekre érdemes odafigyelni vastagbéltükrözés előtt.
Mit kell tenni a vastagbéltükrözés előtt?
A vastagbéltükrözés előtt az egyik leglényegesebb teendő a vastagbél alapos kitisztítása. Ha a belek nem kellően tiszták, a vizsgálat pontossága csökken, és bizonyos elváltozások rejtve maradhatnak. Emellett előfordulhat, hogy rossz előkészítés esetén a vizsgálatot meg kell ismételni.
Vastagbéltükrözés előtt diéta és hashajtás
A vastagbéltükrözés előtt egy speciális diétát szükséges végezni, amelyet az orvos pontosan ismertetni fog. A diéta elsősorban könnyen emészthető és rostszegény ételekből áll.
A diéta nagy általánosságban az alábbi utasításoknak felel meg:
- Kerülni kell a magas rosttartalmú ételeket (pl. magvas vagy teljes kiőrlésű termékek).
- Könnyű, zsírszegény ételeket szabad fogyasztani (csirke, hal, világos levesek, főtt rizs).
- Fontos a fokozott, nem színes folyadékbevitel, különösen a tiszta víz, szűrt vagy cukormentes folyadékok formájában.
A rostszegény diéta betartása segít abban, hogy a bélsár kevésbé maradjon a bél redőiben, így a tükrözés során az orvos akadálytalanul vizsgálhatja végig a vastagbelet.
Hashajtás
A diétán túl a szakorvos által felírt hashajtó készítményekkel kell segíteni a belek minél teljesebb kiürülését. A hashajtókat általában a vizsgálat előtti délutánon és/vagy aznap kora reggel kell bevenni. A pontos időpontot és az adagolást mindig az egyéni állapotnak, valamint a vizsgálat tervezett időpontjának megfelelően határozzák meg.
A hashajtás ideje alatt érdemes otthon tartózkodni, hogy a mosdó könnyen elérhető közelségben legyen. A hashajtó által kiváltott gyakori székletürítés egyéni érzékenységtől függően több órán keresztül is eltarthat, valamint több hullámban is érkezhet.
Mit tegyünk és mit ne tegyünk vastagbéltükrözés előtt?
A hashajtók szedése miatt a folyadékveszteség magas lehet, ezért különös figyelmet kell fordítani a folyadékbevitel biztosítására. A folyadékot elsősorban tiszta vízzel célszerű pótolni, de fogyasztható szűrt, színtelen (alma, szőlő) gyümölcslé, illetve teák is.
Szilárd táplálékot a vastagbéltükrözés előtti, a vizsgálat napján már nem szabad fogyasztani. Üres levest, vagy gyümölcsleveket általában lehet fogyasztani a vizsgálat előtti napon. Cukorbetegség esetében az orvos segítséget fog nyújtani a vastagbéltükrözés előtt fogyasztható ételek kiválasztásában is, hogy a diéta ne okozhasson inzulinproblémát.
Ha bármilyen más betegség is fennáll (pl cukorbetegség, vérnyomás problémák, stb), amely miatt rendszeresen gyógyszert kell szedni, azt mindenképpen jelezni kell az orvosnak. Ebben az esetben ugyanis szükséges lehet a gyógyszerek dózisának módosítása, vagy rövid időre történő elhagyása.
Hogyan készüljünk fel a vizsgálatra?
A vastagbéltükrözés előtt gyakran aggódnak a páciensek amiatt, hogy fájdalmas vagy kellemetlen lesz a beavatkozás. A vastagbéltükrözés kellemetlen, és járhat fájdalommal is, de az orvosok mindent megtesznek, hogy minél kevesebb kellemetlenséget okozzon a vizsgálat.
Ma már nagyon gyakran altatásban, bódításban végzik a vizsgálatot, így szinte semmit sem lehet érezni, általában csak némi feszülést vagy puffadást utána. A vizsgálatra érdemes kísérővel érkezni, különösen, ha bódításban történik a vizsgálat. A bódítás után nem javasolt autót vezetni, és jobb, ha valaki mellettünk van. Egy megbízható kísérő lelki támaszt is nyújthat, amely segíti az ellazulást a vastagbéltükrözés előtt.
Ha a betegnek egyéb alapbetegségei vannak – például magas vérnyomás, cukorbetegség, valamilyen szív- vagy légúti probléma –, fontos, hogy a kezelőorvos tisztában legyen ezekkel, és ennek megfelelően alakítsa ki a vizsgálat menetrendjét és az altatási tervet.
Vastagbéltükrözés után
A vastagbéltükrözés után javasolt kímélő étrenddel kezdeni az étkezést, és csak fokozatosan visszatérni a megszokott étrendre, így elkerülhetjük, hogy megterheljük az emésztőrendszerünket. A beavatkozás utáni néhány napban, ha bármilyen rendellenes tünet, pl.: hasfájás, láz, véres széklet, vagy bármi eddig nem tapasztalt probléma jelentkezik, konzultálni kell az orvossal.
A vastagbéltükrözés és az előkészületei nem kellemesek, de ennek a kis kényelmetlenségnek az elviselése életmentő tud lenni. Az időben felfedezett betegségek így jó eséllyel sokkal könnyebben és gyorsabban kezelhetők.
Szükség esetén nem szabad halogatni a vizsgálatot, minél előbb át kell esni rajta. A vastagbéltükrözés előtt be kell tartani az előírásokat, hogy a vizsgálatot ne kelljen megismételni. Az előkészületek betartásával biztosítható, hogy minél teljesebb képet kaphasson a vizsgálatot végző orvos a vastagbél állapotáról és szükség esetén megkezdhető legyen a betegség kezelése.
Ezt is érdemes elolvasni: Vastagbélszűrés: miért halogatják és milyen következményei lehetnek?