A végbélpolip egy elég gyakori probléma, a 30 év felettiek több, mint egyharmadát érinti. Idősebb korban pedig egészen gyakori elváltozás. Annak ellenére, hogy viszonylag sokaknál alakul ki a végbélpolip, meglétére általában más okból végzett vizsgálat során derül fény, gyakran teljesen tünetmentes marad. A legtöbb esetben különösebb veszélyt nem jelent, azonban előfordulhat, hogy rosszindulatú elváltozás alakul ki belőle.
Mi az a végbélpolip?
Polipnak az üreges szerveink, mint pl húgyhólyag, méh, gyomor, bél, stb belső részét borító nyálkahártyának kinövését nevezzük. A végbélpolip a vastagbél utolsó szakaszában, a végbélben alakul ki. A végbélpolip lényegében a végbél belső nyálkahártyája és a bőr találkozásánál a bőrben az üreg irányában létrejött kinövés, vagy kinövések.
Formájuk lehet nyeles, melyek vékony “száron” függenek, vagy lehetnek szélesebbek, laposabbak. Kialakulhat egy, vagy akár egyszerre nagyon sok polip is, méretük pedig nagy eltéréseket mutat. Léteznek egészen apró méretűek, és nagyra növőek egyaránt. Elsősorban a férfiaknál jelentkezik, főleg a 60 év feletti korosztálynál gyakori. Ritkán előfordulhat akár a 30-as korosztálynál is és természetesen nőknél is kialakulhat.
A végbélpolip kialakulásának okai
A végbélpolip kialakulásának összes okát nem ismeri az orvostudomány. Az eddigi ismeretek szerint a kialakulásában elsőszámú szerepet játszik a genetikai hajlam. Kialakulhat gyulladás, fertőzés, irritáció, sérülés, és más betegség következtében is. Előfordulhat rákos elfajulás kezdetekor. Az öröklött hajlamon felül a mozgásszegény életmód, a helytelen, feldolgozott élelmiszereket tartalmazó, rostban szegény táplálkozás és a dohányzás is. A helyes táplálkozás bevezetésével, a rendszeres mozgással és az egészségkárosító szokások elhagyásával megnehezíthető a végbélpolip és számos egyéb más betegség kialakulása is.
Végbélpolip tünetei
A végbélpolip tüneteinek jelentkezésében hasonlít az aranyérre. Egészen sokáig tünetmentes marad és semmi sem utal a jelenlétére, vagy csak minimális problémát okoz. Nagyon sok esetben más okból végzett végbéltükrözés során derül fény meglétükre.
A leggyakrabban vérzést, nyákos székletet, viszketést, váladékozást, előesést, idegentestérzést okoznak. Növekedésével székeléskor fájdalommal, nehéz székeléssel is járhat.
A végbélpolip igazi veszélye elsősorban nem az okozott kellemetlenségeket jelenti. Bizonyos polipok hajlamosak az idő múlásával rosszindulatú daganattá válni, mely súlyos problémákat okozhat. Az ilyen, rosszindulatú elváltozást kiváltó végbélpolipot karcinómának nevezzük, és onkológia ellátást igényel.
A végbélpolip kezelése
A végbélpolipot sok esetben felfedezésekor egyből eltávolítják, kimetszéssel. A kimetszéses eltávolítás általában helyi érzéstelenítésben fájdalommentes, és nincs szükség további kezelésekre, azonban az egészséges táplálkozás, mozgás erősen javallott.
Nagyon ritka esetekben lehet szükség komolyabb műtéti beavatkozásra, ha a polip mérete olyan nagy, hogy műtéti eltávolítást igényel. Az eltávolított végbélpolipon minden esetben szövettani vizsgálatot kell végezni, hogy kizárható legyen a daganatos, fertőző megbetegedés.
A szövettani vizsgálat eredményétől függetlenül, akinél egyszer végbélpolipot találtak, szükséges a rendszeres kontroll vizsgálat. A végbélpolip hajlamos a kiújulásra, ezért a polip fajtájától, mennyiségétől, és elhelyezkedésétől függően bizonyos időnként meg kell ismételni a vizsgálatot. A kontrollvizsgálat gyakoriságának szükségességét mindig a kezelőorvos határozza meg.
Ha a végbélpolip tüneteit tapasztalja magán, úgy érzi, hogy valami nincs rendben odalent, ne halogassa a vizsgálatot, nem fog elmúlni magától. Keressen fel egy szakorvost! A legtöbb esetben fájdalommentesen megszüntethető a probléma, és nem okoz további problémákat. Azonban, ha elhanyagolják, nem foglalkoznak vele, könnyen megnőhet és komolyabb panaszokat, vagy akár rosszindulatú daganatos elváltozásokat is okozhat. Egy orvosi vizsgálattal egy kis kellemetlenség árán nem csak a végbélpolip kezelhető, de számos egyéb, súlyos betegség is kizárható, mely hasonló tüneteket okozhat.