A dohányzás napjaink egyik legnagyobb egészségügyi problémája. A férfiak több mint negyede, 27%-a dohányzik minden nap, míg a nők 22%-a használ valamilyen dohányterméket napi szinten. A dohányosok körében jóval nagyobb a súlyosabb megbetegedések kockázata, mint a nemdohányzók körében. Az aranyér és a dohányzás között is található összefüggés.
Mit tartalmaz a dohányfüst?
A dohányfüst mintegy 6000 káros összetevőt tartalmaz, mely minden egyes cigaretta elszívásakor a szervezetbe jut. A káros anyagok egy része megreked a felső légutakban, a többi része a tüdőbe jut és felszívódik a vérben. A dohányfüst egyik fő összetevője, amely a dohányosok függését is okozza, a nikotin. A nikotin egy erős addikciót okozó szer, melyről igen nehéz leszokni.
Nem csak függőséget okoz, de igen mérgező anyag is egyben. Mindössze 60-80 mg halálos dózist jelent, de nagyon hamar kiürül, így dohányzásba nagyon nehéz lenne belehalni. A nikotin mindössze 6-8 másodperc alatt jut el az agyba, amely a nikotin hatására dopamint és adrenalint termel. Az adrenalin serkentő hatású, a dopamin pedig megnyugtató, örömteli érzést kelt a dohányosokban. Kiürülésekor érzik a dohányosok azt az érzést, hogy rá kell gyújtaniuk, és a dohányzás hamis megnyugvás érzetet okoz számukra. A valóságban csak a nikotin vágyat elégítik ki, azaz megszüntetik az elvonási tüneteiket.
A dohányzással a nikotinon felül a legnagyobb mennyiségben, széndioxid, szénmonoxid és még további kb 30 rákkeltő vegyület kerül a szervezetbe.
Az aranyér és dohányzás összefüggései
Az aranyér panaszok kialakulásának hátterében genetikai adottságok, hirtelen fizikai megterhelés, és nagyon sok esetben a nem megfelelő, egészségtelen életmód állnak. Az egészségtelen életmód közé tartozik a dohányzás mellett a mozgásszegény, ülő életmód, a helytelen táplálkozás, a nem kellő mennyiségű folyadékbevitel.
Az aranyér és dohányzás összefüggéseiről a dohányfüst emésztésre gyakorolt hatása miatt szükséges beszélni. A nikotin serkenti az anyagcserét. Megnöveli a vérnyomást, emeli a pulzust fokozza a gyomorsavtermelést és csökkenti az éhségérzetet. A megemelkedett gyomorsav mennyiség és a bélmozgásra serkentése miatt gyakori a hasmenés. Az ilyenkor távozó híg, savas széklet hirtelen, nagy erővel távozik, mely irritálja a végbelet, és kedvez az aranyér kialakulásának.
A dohányzás köztudottan káros hatással van a szív- és érrendszerre. Érszűkületet, visszeres panaszokat, vérrögöket okozhat. Az aranyér betegség kialakulásában nagy szerepet játszik a végbél környéki érhálózat állapota. Az érszűkítő hatása miatt az aranyér dohányzás esetén nagyobb eséllyel alakulhat ki, és műtét esetén a rosszabb vérellátás miatt a sebek sem gyógyulnak megfelelően.
Mit tegyen, hogy megelőzze az aranyeret?
Az aranyeres panaszok viszonylag könnyen megelőzhetőek. Az aranyér és dohányzás nem jár feltétlenül együtt, de a dohányzásról való leszokás önmagában csökkenti az aranyér és számos jóval súlyosabb betegség kialakulását. Viszont a dohányzás hirtelen elhagyása gyakran székrekedést okoz, ezért az egészséges, rostban gazdag táplálkozás bevezetésével, a folyadékbevitel biztosításával és a rendszeres napi könnyed mozgás bevezetésével a probléma megelőzhető, mely nem csak az aranyeres panaszokat, de egyéb egészégügyi problémákat is segít megelőzni.
Ha kialakul már a probléma, kérjen szakorvosi segítséget. Az aranyér jellegű tünetek mögött nem csak aranyér, hanem sokkal komolyabb betegségek állhatnak. Minél korábban kér segítséget, annál könnyebben és hamarabb szabadulhat meg a panaszoktól.