A székrekedés sok ember mindennapjait nehezíti meg, és több betegség kialakulásában is szerepet játszhat, vagy lehet tünete azoknak. Ezek közül a legismertebb talán az aranyér. Előfordulása különösen jellemző a 60 feletti idősebb korosztályra, de a fiatalabbak körében is előfordul. A székrekedés okai sokfélék lehetnek, és fontos tudni azt is, hogy egyáltalán mikortól beszélhetünk székrekedésről.
Székrekedés meghatározása
Azt, hogy valaki székrekedésben szenved, vagy sem, a Róma IV. székrekedés kritériumrendszer alapján lehet megállapítani.
- Ha az elmúlt egy évben legalább három hónapon keresztül fennállt az alábbi tünetek közül legalább kettő, akkor beszélhetünk székrekedésről:
- Legalább minden negyedik székelés nehézségekkel, erőlködéssel jár
- Legalább minden negyedik székelés során távozó széklet kemény, rögös állagú
- Legalább minden negyedik székelés során a végbél elzáródásának érzése
- Legalább minden negyedik székelés során nem teljes kiürülés érzése
- Legalább minden negyedik székeléskor kézzel kell segíteni a széklet távozását
- Heti három alkalomnál kevesebb széklet hashajtás nélkül
- Ha hashajtás nélkül ritkán van laza széklet
- És NEM igaz az alábbi tünetek közül legalább kettő (Róma IV. IBS kritériumrendszer), hogy az elmúlt három hónapban legalább egyszer hetente volt visszatérő hasi fájdalma:
- A székletürítéssel kapcsolatosan (akár fokozza, vagy csökkenti a fájdalmat)
- A széklet gyakoriságának változásával kapcsolatosan
- A széklet formájának (megjelenésének) változásával kapcsolatosan
A székrekedés alapvetően kétféle okból alakul ki, vagy a bélrenyheség miatt a béltartalom tovahaladása lassult, vagy pedig a széklet távozása válik nehezítetté, megkülönböztetésként nevezzük az utóbbit szorulásnak. A problémát bonyolítja, hogy a kettő idővel kombinálódik, egymás kialakulását segítik elő.
Székrekedés okai: mozgásszegény életmód és helytelen táplálkozás
A székrekedés okai között a leggyakrabban a helytelen életmódbeli szokások állnak. A rendszertelen táplálkozás, a feldolgozott, finomított élelmiszerek, az alacsony rosttartalmú ételek, valamint a túlzott cukor és zsír fogyasztása elősegíti a székrekedés kialakulását. A táplálkozásbeli rossz szokásokon kívül kialakulásának okai között élenjáró szerepet tölt be a nem megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztás is, valamint a mozgásszegény, ülő életmód is.
A székrekedés sokszor már az étkezési szokások megváltoztatásával is eredményesen kezelhető. Fontos a rendszeres, napi 4-5 alkalommal való táplálkozás, az alacsony zsír és szénhidráttartalmú, valamint rostban gazdag élelmiszerek (nyers zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonafélék, árpa, zabpehely, stb) fogyasztása és a megfelelő mennyiségű és rendszeres folyadékbevitel biztosítása.
Mindezeken felül napi 30 perc mozgás garantáltan jó hatással lesz az emésztésre, az anyagcsere folyamatokra és a teljes szervezetre is. Amennyiben nem áll más ok a székrekedés hátterében, jó eséllyel el is múlik különösebb beavatkozás nélkül.
Székrekedés okai: betegségek
A székrekedés okai között több betegség is megtalálható. Sok esetben a végbél problémák (aranyér, végbélrepedés, végbél daganatos betegsége) okozzák kialakulását, de más betegségek is állhatnak a székrekedés kialakulásának hátterében. Ilyen betegségek többek között a hasnyálmirigy betegségei, pajzsmirigy működési problémák, cukorbetegség, Chron betegség, Sclerosis multiplex, vagy a Parkinson kór.
A vastagbél beidegzési és alaki problémái is okai lehetnek a bélrenyheségnek. Lelki eredetű betegségek vagy akár a túlzott stressz is állhatnak a háttérben, melyek szintén elősegítik a tünetek jelentkezését.
Kialakulhat a probléma fekvőbetegeknél, magas lázzal járó betegségeknél is, vagy a betegségek kezelésére használt gyógyszerek mellékhatásaként. A vérnyomáscsökkentő, fájdalomcsillapító, és savlekötő gyógyszerek is okozhatják, de a rendszeres és túlzott mennyiségű székletlazító alkalmazása is kiválthatja a székrekedést.
Bár nem tartozik a betegségek közé, de a terhesség során is igen gyakran alakulhat ki székrekedés, mely igen gyakran aranyeres panaszokkal is társulhat. A terhességi székrekedés hátterében hormonális változások állnak, valamint a terhesség során növekvő méh is befolyásolja a belek helyzetét és működését, mely elősegíti a probléma kialakulását.
Mit tegyen, ha székrekedése van?
A székrekedés kezelése otthon is megoldható. Sok esetben elegendő lehet az életmódbeli változtatás és a helyes étkezési szokások elsajátítása.
Amennyiben ezek nem vezetnek eredményre, vagy a a székrekedés rövid idő alatt alakul ki -aminek hátterében akár vastagbéldaganat is állhat-, a legbiztonságosabb és leginkább javasolt megoldás a bélrenyheség és a szorulás kivizsgálására a gasztroenterológus („bél”gyógyász) és a proktológus („végbél”gyógyász) szakorvos felkeresése. A vizsgálatok során megállapítható, hogy melyek a szorulás okai, és a megfelelő kezeléssel sokkal eredményesebben orvosolható a probléma.