A vastagbélpolip egyike azoknak az elváltozásoknak, melyek sokáig teljesen tünetmentesen, észrevétlenül fejlődhetnek ki. Sok esetben nem okoznak semmilyen problémát, de akár komoly következményekkel is járhatnak. De mi is az a vastagbélpolip? Hogyan alakul ki, milyen tüneteket okozhat, és mikor kell orvoshoz fordulni?
Mi az a vastagbélpolip?
A vastagbél nyálkahártyája nagyon gyorsan újraképződik. Kb 3 nap alatt teljesen megújítja önmagát. A nyálkahártya képződés során előfordul, hogy valamilyen okból hibásan megy végbe a folyamat, és egy kinövés lesz az eredménye, melyet polipnak neveznek. A vastagbélpolip tehát a vastagbél nyálkahártyájából kiinduló, általában jóindulatú sejtburjánzás.
Formái változatosak lehetnek. A formájuk lehet egészen apró, szemölcs jellegű, de igen gyakran gomba formájú, nagyobb polipok alakulnak ki. Számuk változó. Előfordul, hogy egyszerre csak egy polip képződik, de kialakulhat egyszerre nagyon sok is.
Mitől alakul ki a vastagbélpolip?
A vastagbélpolip kialakulásának pontos oka nem mindig meghatározható. A genetikai hajlam, mint minden betegség esetében, nagy szerepet játszik a kialakulásában. Kialakulhat még gyulladás, sérülés, fertőzések, bizonyos betegségek következtében is.
Az egészségtelen életmód is segítheti kialakulását. A rostban szegény, feldolgozott élelmiszerek fogyasztása, a mozgásszegény életmód, valamint a dohányzás és az alkoholfogyasztás is elősegíti a vastagbélpolip kialakulását.
Milyen tünetek utalhatnak vastagbélpolipra?
A vastagbélpolip az esetek nagy részében önmagában nem okoz panaszokat, általában más probléma kivizsgálása során derül fény meglétükre. Idővel azonban okozhatnak tüneteket, melyek jellemzően az alábbiak:
- véres, vagy nyákos széklet
- hasfájás, puffadás
- gyakori székelési inger
- hasmenés, vagy székrekedés
Ezen tünetek nem tipikusak, és a legtöbb vastagbelet, vagy végbelet érintő betegség tünetei is igen hasonlóak. Önmagában, endoszkópos vizsgálat nélkül nem lehet megállapítani, hogy a panaszokat a vastagbélpolip, vagy más probléma okozza.
Miért veszélyes a vastagbélpolip?
A legtöbb polip általában jóindulatú, de bizonyos fajtái hajlamosak rosszindulatúvá válni és vastagbélrákot okozni. Nem csak daganatos megbetegedést okozhatnak, de gyakran okozhatnak vérzést is. A nagyon nagy méretű vastagbélpolipok bélszűkületet, vagy akár bélelzáródást is okozhatnak.
Vastagbélpolip kezelése
A vastagbélpolipokat általában véletlenül fedezik fel vastagbéltükrözés során, melyet sokszor más probléma miatt végeznek. A kolonoszkópia során, ha polipot találnak, általában el is távolítják azt. Kórházi befekvést nem igényel, helyi ellátásban elvégezhető a polipok eltávolítása.
Előfordulhat olyan is, hogy a vastagbélpolip mérete, vagy a polipok nagy száma miatt nem végezhető el a tükrözés során az eltávolítás. Ilyenkor nyílt műtétet szükséges végezni egy későbbi időpontban, amely már kórházi befekvést és hosszabb lábadozást igényel.
Az eltávolítást követően mindig szükséges szövettani vizsgálatot is végezni, hogy megállapítható legyen, hogy jóindulatú, vagy rosszindulatú elváltozásról van-e szó. Ha jóindulatú a vastagbélpolip, akkor általában további kezelés nem szükséges, de rendszeres szűrővizsgálat erősen javasolt. Amennyiben rosszindulatú az elváltozás, onkológiai kezelés szükséges.
Megelőzése
A vastagbélpolip kialakulásának megelőzése érdekében javasolt az egészséges életmód bevezetése. A rostban gazdag, egészséges élelmiszerek fogyasztása, a megfelelő folyadékbevitel biztosítása, a rendszeres mozgás, a káros szokások elhagyása csökkenti a polipok és más bélbetegségek kialakulásának veszélyét.
Mivel a vastagbélpolip sokszor nem okoz tüneteket, ezért javasolt a rendszeres vastagbélszűrésen való részvétel. Különösen indokolt a szűrés a 45 éves kor felettiek, családi halmozódás esetében, vagy ha korábban távolítottak már el vastagbélpolipot. A rendszeres szűrésekkel idejében felfedezhető a vastagbélpolip, és számos egyéb, súlyos betegség.