A végbélsérv, vagy más néven rectocele, egy igen kellemetlen, sokszor fájdalmas tüneteket produkáló betegség. Gyakran alakul ki mellette méhsüllyedés, vagy hólyagsérv is, mely tovább fokozza a kellemetlenségeket.
Mi is az a végbélsérv?
A végbélsérv akkor alakul ki, ha a végbél és a hüvely között található izmos és kötőszövetes fal valamilyen okból meggyengül, megnyúlik, vagy megsérül. A végbél ilyen esetben a hüvely hátsó falába boltosul, és gyakran ki is domborodik belőle, mint egy labda. Ez nem csak esztétikai problémát okoz, hanem igen gyakran párosul fájdalommal is, mely húzó, nyomó jellegű, és a derék irányába sugárzik. A székletürítés gyakran nehezített, és fájdalommal is jár, melynek következtében igen gyakori a székrekedés kialakulása is, ami tovább fokozza a panaszokat.
Igen gyakran hüvelyi úton történő szülés, vagy nem megfelelően végzett gátmetszés után alakul ki. Nem csak szülés vagy terhesség után alakulhat ki, nagy szerepet játszanak kialakulásában a genetikai adottságok, az öröklötten gyenge kötőszövetek is. A terhesség vagy túlsúly miatt fellépő megnövekedett hasűri nyomás is meggyengítheti a kötőszöveteket, és végbélsérvhez vezethet. A krónikus székrekedésből fakadóan a nehezített székelés közbeni állandó erőlködés, a kemény, száraz széklet kipréselése is előidézheti.
Kialakulásában szerepe lehet még a változókori menopauzának, melynek során a testben végbemenő hormonális változások hatására a kötőszövetek gyengülhetnek, amitől a korábban kellően erős gátizomzat nem tart elég erősen. Kialakulására a krónikus köhögés, illetve a rendszeres, nehéz fizikai megterhelés (sportolás, vagy nehéz fizikai munkavégzés) is hatással lehet.
Végbélsérv tünetei
A végbélsérv tünetei közül talán a legegyszerűbben felismerhető a hüvelybemenet előtt érzett idegentest érzés, mely igen gyakran kidudorodással is párosul. A kidudorodás fekvéskor visszahúzódik, majd függőleges helyzetben újra jelentkezik. A kidudorodás miatt gyakran úgy érezhetjük, hogy a végbél kiürítése nem sikerült teljeskörűen. Emiatt gyakori az erőlködés székelés közben, mely gyakran okoz végbéltájéki fájdalmat, irritációt. A székelési szokások, székelési nehézségek, a széklet formájában bekövetkező változások mind a végbélsérv tünetei lehetnek. A végbélsérv kialakulását jelezheti még a gáti nyomó érzés, a derékba sugárzó, húzó jellegű fájdalom, valamint a szexuális együttlét során jelentkező kellemetlen fájdalom.
A végbélsérv kezelése
A végbélsérvet többféle módszerrel kezelhetik, melynek megválasztását a sérv súlyossága határozza meg. A rostban gazdag, egészséges táplálkozás bevezetése, valamint a megfelelő folyadékbevitel biztosítása igen fontos minden esetben. Enyhébb esetekben a gátizmok erősítése tornával, és/vagy műszeres módszerekkel történik a kezelése.
Az intim torna rendszeres végzése a felépülést követően is fontos, hogy a gátizomzat kellően erős maradjon, és ne alakuljon ki ismételten a végbélsérv, de megelőzésként is alkalmazható. Az intim torna gyakorlatokat azonban csak szakember felügyeletével és iránymutatásával szabad begyakorolni és elsajátítani. A hibásan végzett gyakorlatok akár súlyosbíthatják is a sérv állapotát, ezért erre az állapotfelmérést követően a biofeedback módszerrel segítő komplex kismedencei rehabilitációt javasoljuk.
A súlyosabb esetekben szükség lehet műtéti beavatkozásokra is. Ha műtétre kerül sor, azt általában hüvelyi úton végzik, melynek során helyreállítják a kitágult kötőszöveteket. Szükség esetén megerősíthető különféle segédeszközökkel a hüvely hátsó fala és a végbél közötti kötőszövet, valamint a medencefenék izmainak rögzítésére is lehetőség van.
A végbélsérv egy kellemetlen betegség, mely gyakran párosul más problémákkal is. Megelőzése érdekében sokat tehet, ha odafigyel táplálkozására, és rendszeresen végez intim torna gyakorlatokat. Ha felfedezi magán a végbélsérv tüneteit, minél hamarabb kérjen segítséget! Minél korábban kezdik meg a kezelését, annál könnyebben szabadulhat meg a végbélsérv okozta kellemetlenségektől.