A végbélviszketés egy igen kellemetlen, zavaró probléma. Sok esetben nap végén, alvás időben jelentkezik, és megakadályozza a nyugodt pihenést, másnap pedig fáradtságot, kialvatlanságot okozhat. Akár napközben is megkeserítheti a mindennapi tevékenységeket, az egész napos viszketés, vakaródzási vágy nagyon kellemetlen, megnehezíti a koncentrációt.

 

A végbélviszketés kenőcs, kúp alkalmazásával is enyhíthető, de mindenképpen javasolt egy szakorvos felkeresése, hiszen a vizsgálat nélkül alkalmazott végbélviszketés elleni kenőcsök, kúpok sok esetben csak tüneti kezelést jelentenek, nem a probléma forrását szüntetik meg. Különösen fontos egy alapos orvosi vizsgálat elvégzése, ha hosszabb ideig fennáll a viszketés, vagy rendszeresen visszatér.

 

Végbélviszketés lehetséges okai

A végbél viszketését több probléma is kiválthatja. Gyakran előfordul, hogy hasmenés következtében alakul ki, mert hasmenéskor a széklet savasabb, a végbél nyirkosabb, ami irritálja a végbélnyílás szöveteit, amely viszketést, bőrgyulladást okozhat.

Akár a mosószer, a tusfürdő, a (gyógynövényes) szappan, törlőkendő, a krémek, kúpok is kiválthatják a viszketést hosszú ideig tartó használat után is.

Végbél viszketést okozhatnak még a székletben lévő irritáló anyagok is. Ezeket táplálkozás útján visszük be a szervezetbe, amelyek távozáskor irritálják a végbél nyálkahártyáját.

A túlságosan fűszeres, cukros, savas ételek fogyasztása, illetve savat képező italok (kávé, alkohol, tejtermékek, citrusfélék stb.) fogyasztása miatt is kialakulhatnak a tünetek.

Az általános vélekedéssel ellentétben inkább ritkábban a nem megfelelő higiénia, a végbélnyíláson maradt székletmaradvány okozza irritációt, és kiválthatja a vakaródzási vágyat.

A viszketés hátterében akár fertőzés, ekcéma és egyéb bőrgyógyászati problémák is állhatnak. Parazita fertőzések is okozhatják a végbélviszketést, többek között a bélféreg.

Néha bélbetegség (gyulladás, polip, daganat) okozta nyák irritálja akár észrevétlenül is kicsorogva a végbélből.

Sokféle belgyógyászati betegség (pl. cukorbetegség akár fertőzés nélkül is, epebetegség, de akár vérrák is) okozhat végbéltáji viszketést. De néha a legalaposabb kivizsgálás, mintavétel sem mutat ki semmilyen kiváltó okot a végbélviszketéssel kapcsolatban.

A végbélnyílás körüli bőrterületek összefekszenek, könnyen bepállhatnak akár előzetes probléma nélkül is.

Az aranyér is igen gyakran áll a viszketés kialakulásának hátterében. A külső aranyér esetén megjelenő csomó sok esetben viszket, ég, szúr, vagy a kilógó belső aranyér is okozhatja a végbél környék irritációját. Az aranyeren kívül okozhatja a tüneteket végbélrepedés, sipoly, tályog, de akár végbél daganat is. A végbélviszketés okait biztonsággal csak orvosi vizsgálat útján lehetséges megállapítani.

 

Végbélviszketés kenőcs, kúp és egyéb kezelési lehetőségek

Az esetleges irritáló anyagok kiszűrése sokszor nagy türelmet és kitartást kíván.

A végbélviszketés enyhítésére ajánlott a végbélnyílás környékének higiéniájára figyelmet fordítani. Sem az elhanyagolás, sem a túlzott higiéné nem oldja meg a helyzetet. Hasmenés okozta viszketés esetén több alkalommal is érdemes megmosni a végbélnyílás környéki területet, hogy az irritációt okozó anyagok eltávolításra kerüljenek. Enyhíthetik a tüneteket a rendszeresen alkalmazott ülőfürdők, amelyek gyulladáscsökkentő hatásukkal hozzájárulnak az irritáció megszüntetéséhez, enyhítéséhez.

 

Ha étkezési szokások miatt alakul ki a végbélviszketés, el kell kerülni az irritációt okozó ételek és italok fogyasztását. Ne fogyasszon túl sok kávét, fűszeres ételeket, alkoholt, cukrot, tejterméket, citrusféléket. Helyette inkább a rostban gazdag táplálkozást és a rendszeres és bőséges folyadékbevitelt részesítse előnyben.

 

A végbélviszketés kenőcs, vagy kúp alkalmazásával is enyhíthető. A gyógyszertárakban számos készítmény kapható akár recept nélkül is, mely a végbélviszketés tüneteit enyhítheti, de célszerű felkeresni a problémával szakembert. A végbél problémáinak kezelésére alkalmas kenőcsökről korábban már írtunk, ide kattintva elolvasható.

 

Érdemes elkerülni, hogy a viszketés enyhítésére olyan szereket használjunk, amelyek maguk is irritációt okoznak nekünk (pl. gyógynövények, perubalzsam, de lehet szinte bármi).

 

Figyeljünk oda, hogy a bőr védő zsírrétegét ne távolítsuk el mosakodás során! Az összefekvő területeket érdemes egy puha kozmetikai „pad”-dal elválasztani egymástól.

 

A legfontosabb azonban az, hogy ha nem múlnak a tünetek, mindenképpen keressen fel szakembert, aki megállapítja a probléma forrását és tüneti kezelés helyett a kiváltó ok megszüntetésében tud segíteni.

dr. Bánfalvi Péter vezető proktológus dr. Bánfalvi Péter - proktológus

Dr. Bánfalvi Aranyér Központ, A gyógyító gondoskodás
www.aranyeresseg.hu

Szakértőinkhez vizsgálatra való bejelentkezéshez kattintson ide,

vagy hívja a

+36(30)-868-0244

telefonszámot!

 

Szakértőink:

Dr. Pácsa Szilvia

Dr. Pácsa Szilvia

nőgyógyász, kismedence betegségek szakorvosa

Nőgyógyászként célom, hogy pácienseimet tudásommal gyógyuláshoz, és az egészséges élet megtartásához segítsem. Gyakorló orvosként folyamatosan keresem azokat a lehetőségeket, amelyek a hagyományos (gyógyszeres, műtéti) terápiás megoldásokat kiegészítve a gyógyulást gyorsabbá és hatékonyabbá képesek tenni. Vallom, hogy az egészség, az egyéni csúcsforma elérésének feltétele a testi-lelki egyensúly megteremtése, amelyhez a tudomány és a technika által kínált, bizonyítottan hatásos gyógyászati megoldásokat is érdemes felhasználni. Tovább >>

Dr. Mikes Csaba

Dr. Mikes Csaba

proktológus, sebész főorvos

Proktológia magánrendelést 2007 óta folytatok. A kórházi végbélsebészet mellett magánrendelésen a végbéltájéki panaszokkal (aranyeresség, condyloma, végbélviszketés, végbélsipoly, végbélberepedés, jó és rosszindulatú végbél és vastagbéldaganatok) hozzám forduló páciensek ellátását végzem, célom az alapos kivizsgálását követő pontos diagnózis felállítása és annak legkorszerűbb ellátása.

Dr. Lehoczki Gergely

Dr. Lehoczki Gergely

proktológus, sebész adjunktus

2009-es sebészeti szakvizsgám megszerzését követően kezdtem el proktológiai panaszokkal pácienseket ellátni és észleltem, hogy széles körű igény van a végbélbetegségek tüneteitől szenvedő páciensek empatikus, pontos, minőségi ellátására. A precíz és pontos megfigyelés, a tapasztalatok gyűjtése, beépítése a mindennapi gyakorlatba valamint a személyre szabott ellátás, gyógyítás, esetkövetés fontossága ragadott meg leginkább, ami mind a mai napig a fő motivációt jelentik számomra. A páciensek bizalmának elnyerése és megtartása szintén nagyon fontos számomra. Mindannyian ismerjük a mondást:”pontos mint egy sebész.” Ennek a jegyében szeretnék minden páciensem számára enyhülést, jobbulást, teljes gyógyulást nyújtani.

Tovább >>

Dr. Simon Balázs

Dr. Simon Balázs

proktológus, sebész szakorvos

A Szegedi Tudományegyetemen végeztem orvosként és angol orvosi szakfordító- és tolmácsként.
A proktológiával már sebész éveim eleje óta foglalkozom. 2020-ban szakvizsgáztam sebészetből kiváló minősítéssel. A szakvizsga előtt megfordultam a már akkor felfelé ívelő magánellátás több területén és rengeteg tapasztalatot szereztem kommunikációból, sokat tanultam a kiegyensúlyozott, partnerségen alapuló orvos-beteg kapcsolatról.
A klasszikus proktológia eszköztára mára kiszélesedett, a nagyobb műtéteket egyre inkább a műtét nélküli megoldások előzik meg, váltják fel. Rendeléseimen arra törekeszem, hogy … Tovább>>

Dr. Bánfalvi Péter

Dr. Bánfalvi Péter

vezető proktológus

Proktológiai magánrendelést 2006 óta folytatok. Célom, hogy vendégeink aranyér, és más végbél-megbetegedését a lehető legkisebb megterheléssel és a legjobb életminőséget megcélozva gyógyítsam meg, nagy felelősséggel járó és sokszor igazi kihívást jelentő munka a számomra. Feladatomnak rendszeres önképzéssel, a gyógyítás egyénre szabott, állandóan tökéletesedő módszereivel igyekszem megfelelni. 2012-ben felkértek Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja aranyérrel kapcsolatos információk megírására, 2014-ben és 2017-ben megkaptam az Év Magánrendelője verseny szakmai díját.

Tovább >>

További cikkek a témában:

Aranyér és dohányzás kapcsolata

Aranyér és dohányzás kapcsolata

A dohányzás napjaink egyik legnagyobb egészségügyi problémája. A férfiak több mint negyede, 27%-a dohányzik minden nap, míg a nők 22%-a használ valamilyen dohányterméket napi szinten. A dohányosok körében jóval nagyobb a súlyosabb megbetegedések kockázata, mint a...

bővebben
Gasztróenterológus vagy dietetikus?

Gasztróenterológus vagy dietetikus?

A gasztroenterológus és a dietetikus egymáshoz közel álló szakmák, gyakran dolgoznak együtt, egymást segítve. Mindkettő a táplálkozással, az emésztőrendszer működésével foglalkozik. Ebben a cikkben segítünk eligazodni abban, hogy gasztroenterológus, vagy dietetikus...

bővebben
Call Now Button Jelentkezzen be rendelőnkbe!