Végbéltükrözés

végbéltükrözés

A végbél panaszok kivizsgálásának az egyik legfontosabb eszköze a végbéltükrözés, azaz a rektoszkópia. A végbéltükrözéssel a végbél alsó 10-20 centiméteres szakaszát lehet megvizsgálni, mely elengedhetetlen a végbél betegségek pontos diagnosztizálásához. A vizsgálat ugyan kellemetlen, de a legtöbb esetben nem okoz fájdalmat.

Mikor van szükség végbéltükrözésre?

A végbéltükrözés a végbélnyílás környékének és a végbél teljes területének vizsgálatára terjed ki. Bármely olyan betegség, vagy probléma diagnosztizálására alkalmas, mely a végbélen belül a végbélcsatornában helyezkedik el. A leggyakrabban az alábbi betegségek okozta panaszok esetén van szükség rektoszkópiára:

A végbéltükrözés során először a végbél alsó 5-8 centimétere kerül átvizsgálásra, mely során a végbél nyálkahártyájáról, és az aranyerek állapotáról kaphatunk pontos képet. Ehhez 14-22 mm átmérőjű eszközt, anoszkópot használunk. Ezután kerül átvizsgálásra a végbél teljes alsó, 20 centiméterig terjedő szakasza, melyet általában 14 mm-es vékony vizsgálóeszközzel végzünk.

A végbéltükrözés során lehetőség van a vizsgálaton felül szükség esetén mintavételre is, de az aranyér gyűrűzése is ezzel az anoszkóppal és hasonló előkészületekkel történik.

Mit kell tenni végbéltükrözés előtt?

A végbéltükrözést gyakran tévesztik össze a vastagbéltükrözéssel, mely jóval komolyabb előkészületeket igényel. A végbéltükrözéshez nem szükséges különösebb előkészület. Nem igényel tisztítást, széklethajtást és még koplalni sem szükséges előtte. A vizsgálatot megelőzően legfeljebb egy székelést okozó kúpot vagy egy alacsony beöntést kap a páciens, melynek során a vizsgálandó területre melegvizes oldatot juttatnak a végbélbe, hogy a proktológiai vizsgálat során jól láthatóak legyenek a végbél részei.

A végbéltükrözés előtt nem szükséges fájdalomcsillapítás, vagy altatás. A vizsgálat során a beteg esetleges fájdalomérzete segíti az orvost a panaszok okaként meglévő, sokszor a végbélben nem látható, pontos diagnózis felállításában. Bármennyire is vonzó az altatás a kellemetlenségek elkerülése érdekében, a vizsgálathoz jobb, ha ébren van a beteg és visszajelzéseivel segíti az orvos munkáját.

A végbéltükrözés menete

A végbéltükrözés bal oldalra fekve, hashoz felhúzott térdekkel történik. Ez a pozíció az, amely a szeméremérzetet legkevésbé bántja, és a legkevésbé kellemetlen. A kellemetlenséget csökkenti a lehető legnagyobb fokú testi-lelki ellazulás a vizsgálat közben, mely természetesen nem könnyű feladat. A vizsgálatot végző orvosnak nagy szerepe van abban, hogy segítse a beteget a körülményekhez képest a lehető legjobban ellazulni, mely nem csak a beteg, de az orvos dolgát is megkönnyíti.

A rektoszkóp, mely egy 20-25 centiméter hosszúságú, egyenes fém eszköz, síkosítást követően bevezetésre kerül a végbélbe. A vizsgálatot végző proktológus időnként, amikor szükséges levegőt pumpál a végbélbe, hogy az eszköz haladását és az összetapadó bélfal megnyitása érdekében. A vizsgálati eszköz végében egy fényforrás helyezkedik el. Az eszköz segítségével az orvos alaposan átvizsgálja a végbél szakaszait, megállapítja a probléma forrását és szükség esetén mintát is vehet.

A végbéltükrözés mellékhatásai

A végbéltükrözés általában kellemetlen, de fájdalommentes. A végbélbe juttatott levegő kellemetlen, feszülő érzetet kelthet, mely rövid időn belül távozik a végbélből. Amennyiben mintavétel történt, enyhe vérzés előfordulhat, mely hamar elmúlik. Amennyiben a vérzés erősödne, vagy nem szűnne meg, orvoshoz kell fordulni.

Ha valamilyen véralvadási problémában szenved, vagy vérhigító készítményt szed, erről feltétlenül tájékoztatni kell a vizsgálatot megelőzően a proktológust, különösképpen akkor, ha mintavétel is történik.

A vizsgálat nem jelent komoly kockázatot, nagyon ritkán sérülhet a bélfal, ha valamilyen betegség miatt jelentősen elvékonyodott. A végbéltükrözés egyáltalán nem kellemes és a kiszolgáltatott helyzet miatt teljesen természetes, hogy félünk tőle. A kellemetlenség ellenére azonban nem szabad halogatni, ha szükség van rá el kell végezni, hogy a nagyobb kellemetlenségeket elkerülhessük.

Így készüljön a vizsgálatra: 7 dolog, melyet tudnia kell proktológiai / aranyér vizsgálat előtt!

Dr. Bánfalvi Péter

dr. Bánfalvi Péter vezető proktológus

Dr. Bánfalvi Aranyér Központ, A gyógyító gondoskodás
www.aranyeresseg.hu

Központunk kétszer is az Év Magánrendelője díj nyertese

„Küldetésünk, hogy könnyebbé tegyük az Ön életét végbélproblémáinak megelőzésével és meggyógyításával, egészségközpontjainkban és online tanácsadással.
Hisszük, hogy minden embernek alapvető joga, hogy egészségesen, egészségügyi problémáktól mentesen, szabadon élhesse életét, és Egészségügyi Központunknak minden hiteles módon segítenie kell őt abban, hogy ezt el is érhesse.”

Bejelentkezés központjainkba

Kattintson ide a kivizsgálásra való bejelentkezéshez!

Aranyér Központjaink:

Az első vizithez javasolt:

(Végbélvizsgálat előtt mindenképpen ajánlott!) Videók, tanácsok, „munkafüzet”, mindez teljesen ingyen!

Főbb betegségek Központjaink honlapján

Kategóriák

Legutóbbi bejegyzések

Szakértőinkhez vizsgálatra való bejelentkezéshez kattintson ide, vagy hívja a +36(30)-868-0244 telefonszámot!

Szakértőink

Dr.-Pácsa-Szilvia

Dr. Pácsa Szilvia

nőgyógyász, kismedence betegségek szakorvosa

Nőgyógyászként célom, hogy pácienseimet tudásommal gyógyuláshoz, és az egészséges élet megtartásához segítsem. Gyakorló orvosként folyamatosan keresem azokat a lehetőségeket, amelyek a hagyományos (gyógyszeres, műtéti) terápiás megoldásokat kiegészítve a gyógyulást gyorsabbá és hatékonyabbá képesek tenni….

Dr.-Tóth-Fülöp-Orsolya

Dr. Tóth-Fülöp Orsolya

proktológus, sebész szakorvos

Számomra a szakmaiság mellett a legfontosabb a páciens orientált légkör, amelyben megfelelő figyelmet és időt tudunk biztosítani a hozzánk fordulóknak. A Semmelweis Egyetem Általános Orvosi Karán végeztem, majd 2018-ban általános sebészeti szakvizsgát tettem. 2012 és 2023 között a Bajcsy-Zsilinszky Kórház Sebészeti, Érsebészeti és Mellkassebészeti Osztályán dolgoztam…

Dr.-Lehoczki-Gergely

Dr. Lehoczki Gergely

proktológus, sebész adjunktus

2009-es sebészeti szakvizsgám megszerzését követően kezdtem el proktológiai panaszokkal pácienseket ellátni és észleltem, hogy széles körű igény van a végbélbetegségek tüneteitől szenvedő páciensek empatikus, pontos, minőségi ellátására. A precíz és pontos megfigyelés, a tapasztalatok gyűjtése, beépítése a mindennapi gyakorlatba valamint a személyre szabott ellátás, gyógyítás, esetkövetés fontossága…

Dr.-Bánfalvi-Péter

Dr. Bánfalvi Péter

vezető proktológus

Proktológiai magánrendelést 2006 óta folytatok. Célom, hogy vendégeink aranyér, és más végbél-megbetegedését a lehető legkisebb megterheléssel és a legjobb életminőséget megcélozva gyógyítsam meg, nagy felelősséggel járó és sokszor igazi kihívást jelentő munka a számomra. Feladatomnak rendszeres önképzéssel, a gyógyítás egyénre szabott, állandóan tökéletesedő módszereivel igyekszem megfelelni. 2012-ben felkértek Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja aranyérrel kapcsolatos információk megírására, 2014-ben és 2017-ben megkaptam az Év Magánrendelője verseny szakmai díját.

Kérje szorulás, aranyér elleni tanácsainkat ajándékba!

Eddigieknél még több, máshol nem fellelhető, személyre szabott értékes információt, gyakorlatias tippet, trükköt kap aranyér szakértőnktől,  Dr. Bánfalvi Pétertől ​a gond- és aranyérmentes székeléshez!

További cikkek a témában

vastagbélpolip

A vastagbélpolip egyike azoknak az elváltozásoknak, melyek sokáig teljesen tünetmentesen, észrevétlenül fejlődhetnek ki. Sok esetben nem okoznak semmilyen problémát, de akár komoly következményekkel is járhatnak.

béltisztító kúra

Napjainkban egyre nagyobb figyelem terelődik a emésztőrendszer, azon belül is a vastagbél állapotára. Gyakran olvasni, hogy a vastagbélben az évek során felhalmozódnak méreganyagok, amelyek eltávolítására

vastagbéltükrözés

A vastagbéltükrözés, más néven kolonoszkópia, a vastagbelet érintő megbetegedések, elváltozások diagnosztikájában az egyik legfontosabb vizsgálat. Sokan tartanak tőle, félnek a vizsgálatot övező kellemetlen élményektől, az

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Kérje szorulás, aranyér elleni tanácsainkat ajándékba!

Eddigieknél még több, máshol nem fellelhető, személyre szabott értékes információt, gyakorlatias tippet, trükköt kap aranyér szakértőnktől, Dr. Bánfalvi Pétertől ​a gond- és aranyérmentes székeléshez!

blog
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak. Adatkezelési tájékoztató