A végbél panaszok kivizsgálásának az egyik legfontosabb eszköze a végbéltükrözés, azaz a rektoszkópia. A végbéltükrözéssel a végbél alsó 10-20 centiméteres szakaszát lehet megvizsgálni, mely elengedhetetlen a végbél betegségek pontos diagnosztizálásához. A vizsgálat ugyan kellemetlen, de a legtöbb esetben nem okoz fájdalmat.
Mikor van szükség végbéltükrözésre?
A végbéltükrözés a végbélnyílás környékének és a végbél teljes területének vizsgálatára terjed ki. Bármely olyan betegség, vagy probléma diagnosztizálására alkalmas, mely a végbélen belül a végbélcsatornában helyezkedik el. A leggyakrabban az alábbi betegségek okozta panaszok esetén van szükség rektoszkópiára:
- aranyér
- végbélpolip
- végbél daganatos elváltozásai
- végbél sérülés
- végbél gyulladás
A végbéltükrözés során először a végbél alsó 5-8 centimétere kerül átvizsgálásra, mely során a végbél nyálkahártyájáról, és az aranyerek állapotáról kaphatunk pontos képet. Ehhez 14-22 mm átmérőjű eszközt, anoszkópot használunk. Ezután kerül átvizsgálásra a végbél teljes alsó, 20 centiméterig terjedő szakasza, melyet általában 14 mm-es vékony vizsgálóeszközzel végzünk.
A végbéltükrözés során lehetőség van a vizsgálaton felül szükség esetén mintavételre is, de az aranyér gyűrűzése is ezzel az anoszkóppal és hasonló előkészületekkel történik.
Mit kell tenni végbéltükrözés előtt?
A végbéltükrözést gyakran tévesztik össze a vastagbéltükrözéssel, mely jóval komolyabb előkészületeket igényel. A végbéltükrözéshez nem szükséges különösebb előkészület. Nem igényel tisztítást, széklethajtást és még koplalni sem szükséges előtte. A vizsgálatot megelőzően legfeljebb egy székelést okozó kúpot vagy egy alacsony beöntést kap a páciens, melynek során a vizsgálandó területre melegvizes oldatot juttatnak a végbélbe, hogy a proktológiai vizsgálat során jól láthatóak legyenek a végbél részei.
A végbéltükrözés előtt nem szükséges fájdalomcsillapítás, vagy altatás. A vizsgálat során a beteg esetleges fájdalomérzete segíti az orvost a panaszok okaként meglévő, sokszor a végbélben nem látható, pontos diagnózis felállításában. Bármennyire is vonzó az altatás a kellemetlenségek elkerülése érdekében, a vizsgálathoz jobb, ha ébren van a beteg és visszajelzéseivel segíti az orvos munkáját.
A végbéltükrözés menete
A végbéltükrözés bal oldalra fekve, hashoz felhúzott térdekkel történik. Ez a pozíció az, amely a szeméremérzetet legkevésbé bántja, és a legkevésbé kellemetlen. A kellemetlenséget csökkenti a lehető legnagyobb fokú testi-lelki ellazulás a vizsgálat közben, mely természetesen nem könnyű feladat. A vizsgálatot végző orvosnak nagy szerepe van abban, hogy segítse a beteget a körülményekhez képest a lehető legjobban ellazulni, mely nem csak a beteg, de az orvos dolgát is megkönnyíti.
A rektoszkóp, mely egy 20-25 centiméter hosszúságú, egyenes fém eszköz, síkosítást követően bevezetésre kerül a végbélbe. A vizsgálatot végző proktológus időnként, amikor szükséges levegőt pumpál a végbélbe, hogy az eszköz haladását és az összetapadó bélfal megnyitása érdekében. A vizsgálati eszköz végében egy fényforrás helyezkedik el. Az eszköz segítségével az orvos alaposan átvizsgálja a végbél szakaszait, megállapítja a probléma forrását és szükség esetén mintát is vehet.
A végbéltükrözés mellékhatásai
A végbéltükrözés általában kellemetlen, de fájdalommentes. A végbélbe juttatott levegő kellemetlen, feszülő érzetet kelthet, mely rövid időn belül távozik a végbélből. Amennyiben mintavétel történt, enyhe vérzés előfordulhat, mely hamar elmúlik. Amennyiben a vérzés erősödne, vagy nem szűnne meg, orvoshoz kell fordulni.
Ha valamilyen véralvadási problémában szenved, vagy vérhigító készítményt szed, erről feltétlenül tájékoztatni kell a vizsgálatot megelőzően a proktológust, különösképpen akkor, ha mintavétel is történik.
A vizsgálat nem jelent komoly kockázatot, nagyon ritkán sérülhet a bélfal, ha valamilyen betegség miatt jelentősen elvékonyodott. A végbéltükrözés egyáltalán nem kellemes és a kiszolgáltatott helyzet miatt teljesen természetes, hogy félünk tőle. A kellemetlenség ellenére azonban nem szabad halogatni, ha szükség van rá el kell végezni, hogy a nagyobb kellemetlenségeket elkerülhessük.
Így készüljön a vizsgálatra: 7 dolog, melyet tudnia kell proktológiai / aranyér vizsgálat előtt!